RSS
امروز شنبه ، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار

قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود

شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد

جزییات تامین مالی صنایع نفت و نیرو در بورس انرژی

فاز اول پروژه ۶۲۴ واحدی مسکن مهر پاوه افتتاح شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون ازطرح‌های اقتصادی استان کرمانشاه

مجمع بانک انصار ۷ مهر ماه برگزار می‌شود

رشد ۲۰ درصدی تسهیلات دهی بانک‌ها

روند صعودی تقاضای جهانی مس/ پیشرفت و توسعه در دستور کار

سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم‌های عمیق آمریکا

باغداران در انتظار آغاز معاملات پسته در بورس کالا

واگذاری استقلال و پرسپولیس از برندشان شروع می‌شود

کدام روابط بین المللی؟ کدام روابط بانکی؟

خوش‌بینی به تداوم رشد بورس

تقویت سامانه های نظارتی اولویت بانک مرکزی است

فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را کاهش داد

همتی: امسال ارز اربعین نداریم

تقدیر بانک رفاه از پزشکان نمونه سمنانی

گردش مالی قاچاق در حساب‌های بانکی

درآمد ۷۰درصد ایرانی‌ها پایین‌تر از خط فقر

بانک رفاه ۳۰ شهریور به مجمع می رود

سهم شرکت های بیمه از بازار ؟+جدول

گزارشی از افزایش فقر در ایران

آیا حرکت تورم به سمت ۵۰درصد مهار می شود؟

ضوابطِ روش‌های نگهداری از ۲۳ میلیون واحد مسکونی تدوین می‌شود

جزئیات جدید افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان

کدام سازمان یارانه دهک های بالا را حذف می کند؟

حذف یارانه ثروتمندان در یک قدمی اجرا

۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۵/۱۳کد خبر: 282145
ایستانیوز:کارگروهی برای حذف دهک‌های بالای درآمدی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در این کارگروه عضو هستند و با همکاری سازمان و وزارتخانه‌ها آیین‌نامه اجرایی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،به نظر می رسد یارانه برخی افراد در تیرماه حذف شده است. موضوعی که ماجرای حذف یارانه دهک های بالایی را جامعه را نزدیک تر کرده است. البته که برای حذف یارانه های تیرماه وزیر کار اعلام کرده است که این موضوع هیچ ارتباطی به آیین نامه حذف دهک‌های بالای درآمدی ندارد و باید از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این باره سوال شود چراکه ممکن است ایراد فنی رخ داده باشد.
 
با این حال، شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آیین‌نامه اجرایی حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در دولت تصویب شده و به زودی ابلاغ و اجرا می‌شود.
 
به گفته او، کارگروهی برای حذف دهک‌های بالای درآمدی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در این کارگروه عضو هستند و با همکاری سازمان و وزارتخانه‌ها آیین‌نامه اجرایی می‌شود.
 
به نظر می رسد صحبت های شریعتمداری با چالش های جدیدی مواجه شده است. اقتصاد نیوز در گزارشی دراین باره نوشت: «وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرده که اجرای حذف سه دهک، با مسوولیت «سازمان برنامه و بودجه» صورت می گیرد، در حالی که بر اساس آیین نامه اجرایی ماده ۶ تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸، وزارت تعاون مکلف شده که نسبت به شناسایی و حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی اقدام کند.»
 
بر اساس ماده 6 آیین نامه اجرایی تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 1398، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان هدفمندی سازی یارانه ها و وزارت کشور، در دستورالعملی که ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه تهیه می کند، نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام کند.» در این ماده تاکید شده که سازمان هدفمندسازی یارانه ها موظف است، پس از اعلام «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلامی در اولین نوبت اقدام کند. به بیان دیگر، در این ماده نیز، اعلام لیست را بر عهده وزارت تعاون قرار داده است. این درحالی است که در تازه ترین اظهار نظر، وزیر تعاون، مسوولیت این موضوع را متوجه سازمان برنامه و بودجه دانسته است.
 
تخمین‌ها نشان می‌دهد در صورتی که یارانه سه دهک بالا حذف شود، بسته به شرایط مختلف بین ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای دولت آزاد خواهد کرد. در مجموع حدود ۱۹ میلیون نفر در مقطع فعلی در سه دهک بالا هستند که یارانه دریافت می‌کنند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *