RSS
امروز پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
آخرین اخبار

قیمت سکه طرح جدید ۵ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان

شاخص بورس ۴۷۸ هزار واحدی شد

تخصیص و تامین اعتبارات خرد در بانک رسالت

سپرده‌های ارزی در بانک‌ها ۱۱درصد رشد کرد

بانک سامان قهرمان لیگ فوتسال کارگری شد

حضور قدرتمند بیمه سامان در نمایشگاه گردشگری

بیمه نوین بیش از۷۶۰میلیارد تومان حق بیمه تولید کرد

جلوگیری از پرداخت خسارت جعلی در بیمه آسیا

تقدیر مشاور وزیر اقتصاد از بانک ملی ایران

کاهش ۳۶ هزار میلیاردی مطالبات غیرجاری بانک کشاورزی

امروز، آخرین مهلت ثبت نام پزشکان در سامانه پایانه فروش

اعتباری ملل ۲۵۶ ریال سود محقق کرد

جمعیت پیر، بزرگترین چالش اقتصادی ژاپن در چهار دهه آینده

تامین مالی ۵۰هزار میلیارد تومانی تولید از بستر بورس کالا

پیش‌بینی رییس اتحادیه املاک از قیمت مسکن در سال۹۹

رفع موانع بانکی برای فعالان اقتصادی ایران و هندوستان

بانک مهر ایران؛ بانک بدون بهره بانک سودآور

پاسخ به دغدغه‌های مالیاتی ۹۹

مردمی کردن اقتصاد با فروش سهام دولت از طریق صندوق‌ها

«همراه بانک» بانک ملی ایران بروزرسانی شد

برگزاری مجمع بانک دی در ۸ اسفند ماه

انجام معاملات مربوط به عملیات بازار باز

جزییات آیین‌نامه جدید بیمه‌های درمان شورای عالی بیمه

کارکردهای توافق‌نامه بازخرید منطبق با شریعت اسلامی در بازارهای پول و سرمایه

قیمت طلای جهانی رکورد جدیدی زد

کدام سازمان یارانه دهک های بالا را حذف می کند؟

حذف یارانه ثروتمندان در یک قدمی اجرا

۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۵/۱۳کد خبر: 282145
ایستانیوز:کارگروهی برای حذف دهک‌های بالای درآمدی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در این کارگروه عضو هستند و با همکاری سازمان و وزارتخانه‌ها آیین‌نامه اجرایی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،به نظر می رسد یارانه برخی افراد در تیرماه حذف شده است. موضوعی که ماجرای حذف یارانه دهک های بالایی را جامعه را نزدیک تر کرده است. البته که برای حذف یارانه های تیرماه وزیر کار اعلام کرده است که این موضوع هیچ ارتباطی به آیین نامه حذف دهک‌های بالای درآمدی ندارد و باید از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این باره سوال شود چراکه ممکن است ایراد فنی رخ داده باشد.
 
با این حال، شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آیین‌نامه اجرایی حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در دولت تصویب شده و به زودی ابلاغ و اجرا می‌شود.
 
به گفته او، کارگروهی برای حذف دهک‌های بالای درآمدی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در این کارگروه عضو هستند و با همکاری سازمان و وزارتخانه‌ها آیین‌نامه اجرایی می‌شود.
 
به نظر می رسد صحبت های شریعتمداری با چالش های جدیدی مواجه شده است. اقتصاد نیوز در گزارشی دراین باره نوشت: «وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرده که اجرای حذف سه دهک، با مسوولیت «سازمان برنامه و بودجه» صورت می گیرد، در حالی که بر اساس آیین نامه اجرایی ماده ۶ تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸، وزارت تعاون مکلف شده که نسبت به شناسایی و حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی اقدام کند.»
 
بر اساس ماده 6 آیین نامه اجرایی تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 1398، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان هدفمندی سازی یارانه ها و وزارت کشور، در دستورالعملی که ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه تهیه می کند، نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام کند.» در این ماده تاکید شده که سازمان هدفمندسازی یارانه ها موظف است، پس از اعلام «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلامی در اولین نوبت اقدام کند. به بیان دیگر، در این ماده نیز، اعلام لیست را بر عهده وزارت تعاون قرار داده است. این درحالی است که در تازه ترین اظهار نظر، وزیر تعاون، مسوولیت این موضوع را متوجه سازمان برنامه و بودجه دانسته است.
 
تخمین‌ها نشان می‌دهد در صورتی که یارانه سه دهک بالا حذف شود، بسته به شرایط مختلف بین ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای دولت آزاد خواهد کرد. در مجموع حدود ۱۹ میلیون نفر در مقطع فعلی در سه دهک بالا هستند که یارانه دریافت می‌کنند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *