RSS
امروز یکشنبه ، ۲۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

رتبه اول بیمه پارسیان در ارزیابی انفورماتیک شرکت های خصوصی صنعت بیمه

فاز اول توافق تجاری چین و آمریکا

رها شدن بودجه از نفت بدون توسعه غیرنفتی ممکن نمی‌شود

پاسخ مثبت به درخواست افزایش وام مسکن

معامله ۳۳ هزار میلیارد ریالی در تالار نقره‌ای

تخصیص و پرداخت بیش از ۹۱ هزار میلیارد به صنایع استان کرمان

دوره دانش‌افزایی فوتسال در بانک رفاه برگزار شد

ارزش کل پرتفوی سهام عدالت به ۱۵۴۷ هزار میلیارد ریال رسید

حضور فعال بیمه کوثر در منطقه آزاد ارس

راه اندازی سامانه احراز هویت سجام در تالار اختصاصی خرید و فروش سهام

پیشتازی بانک ملت در واگذاری اموال مازاد

بیمه ایران رتبه اول چهارمین ارزیابی انفورماتیک شرکت‌های بیمه را کسب کرد

تازه‌ترین گزارش از بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون

اهدا ۱۵ کانکس مسکونی بانک ملت به اهالی زلزله زده میانه و سراب

رشد بورس از سر گرفته شد

استقبال مسئولین از غرفه ایران کیش در الکامپ قم

استفاده از ظرفیت های پژوهشی راهکار حل مشکلات بیمه های اجتماعی است

توزیع نوشت افزاراختصاصی بیمه آسیا ؛ هدفمند و تاثیر گذار

سهم ۱۸ درصدی بانک سپه پس از ادغام در بازار پولی کشور

نرخ معاملات دلار و یورو

حذف ۲۵ تا ۶۵ درصد از ثبت‌نام کنندگان طرح مسکن ملی

افزایش شمار کارتخوان‌های فعال به ۷.۸ میلیون دستگاه

کاهش نرخ رسمی یورو و ۱۳ ارز دیگر

عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

ورود برقی‌ها به بورس انرژی برای تامین مالی ساخت نیروگاه

اثر دوگانه کاهش نرخ ارز بر معاملات بازار سرمایه

۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۴/۲۹کد خبر: 281140
ایستانیوز: یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: نوسان نرخ ارز بر معاملات بازار سرمایه اثرات دوگانه ای را برجای می‌گذارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،محمود آقایی  با اشاره به کاهش تدریجی نرخ ارز در روزهای گذشته گفت: هرگونه نوسان در نرخ ارز همواره برای اقتصاد، بازارهای مختلف و به ویژه بازار سرمایه کشور موضوعی مهم بوده و اثرگذار است.
 
این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته اثرپذیری بازار سهام از نوسانات نرخ ارز بیشتر و هم اینکه سریع‌تر است؛ چرا که از یکسو این مولفه می‌تواند به‌ صورت آنی خود را در معاملات این بازار با توجه به شرایط بازار سهام و رفتار معامله‌گران نشان دهد و از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز همواره بر تولید و سودآوری شرکت‌ها اثرگذار است و از این جنبه هم بازار سرمایه از این موضوع اثرپذیر خواهد بود.
 
وی ادامه داد: علاوه بر این از آنجا که در بازار سرمایه صنایع و شرکت‌های مختلفی فعال هستند، بنابراین نه تنها در مورد نوسانات نرخ ارز، بلکه به عنوان مثال در خصوص معادلات سیاسی نیز بازار سرمایه بیش از بازارهای دیگر واکنش‌پذیر است که این واکنش‌ها به‌ صورت آنی و لحظه‌ای خود را در معاملات این بازار نشان می‌دهد.
 
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه آیا اثرپذیری بازار سهام از نوسانات نرخ ارز مثبت است یا منفی، اظهار داشت: افزایش یا کاهش نرخ ارز اثرات متفاوتی را بر صنایع و بنگاه‌های مختلف به دلیل نوع تولید یا ارائه خدمات دارد. به عنوان مثال شرکت‌هایی که صادرات‌ محور هستند از جمله پالایشی‌ها از افزایش نرخ ارز همواره اثر مثبتی می‌پذیرند، بنابراین واضح است که هرگونه کاهشی که در ارزش نرخ ارز اتفاق بیفتد، از این نظر سودآوری این شرکت‌ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
 
وی افزود: در مقابل اما شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می‌کنند همواره منتظر این خبر هستند که نرخ ارز کاهشی شود، و از این جنبه هزینه تمام شده آنها افت کرده و سودآوری این دسته از شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: البته نکته مهم در خصوص اثرپذیری شرکت‌ها از کاهش نرخ ارز این است که صرفنظر از این موضوع که شرکت‌ها صادرات‌محور هستند و یا اینکه مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می‌کنند، کاهش نرخ ارز همواره برای کلیت اقتصاد ما خبر خوبی است که یکی از اثرات مثبت آن بر اقتصاد و همه بازارها کاهش هزینه تمام شده تولید است، بنابراین از این جنبه و البته در بلندمدت هزینه تولید و تورم در اقتصاد و بازارهای مختلف کاهش یافته و از این نظر نیز شاهد اثرپذیری مثبت بازار سرمایه خواهیم بود.
 
آقایی در ادامه تاکید کرد: نکته مهم دیگر در زمینه نوسانات نرخ ارز و اثرپذیری صنایع و شرکت‌های فعال در بازار سرمایه از این موضوع اینست که صرفنظر از روند کاهشی یا افزایشی نرخ ارز، تعادل و کاهش نوسانات نرخ ارز هم موضوعی بسیار مهم برای فعالان بازار سرمایه است؛ چرا که دادوستد سهام شرکت‌ها در این بازار با توجه به پیش‌بینی تولید و سودآوری شرکت‌ها انجام می‌شود؛ بر این اساس در صورتی که نوسانات نرخ ارز به حداقل ممکن برسد، در این صورت چشم‌انداز و پیش‌بینی درست‌تری می‌توان از تولید و سودآوری شرکت‌ها و در نتیجه سرمایه‌گذاری در سهام آنها داشت.
 
به گزارش ایبنا ،وی گفت: بر این اساس نمی‌توان از ریزش ۷ هزار واحدی شاخص بورس در هفته گذشته به عنوان آغاز فرآینده ریزشی بازار سهام یاد کرد؛ ضمن اینکه بخشی از افت چشمگیر شاخص و قیمت‌ها در چند روز گذشته به دلیل بروز رفتار هیجانی از سوی برخی سرمایه‌گذاران بوده است.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *