RSS
امروز جمعه ، ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

کانال مالی مشترک ایران و سوئیس؛ عملیاتی‌تر از اینستکس

شرایط دریافت بالاترین سقف وام مسکن

تمدید فرصت بخشودگی جرایم بدهکاران بانک مسکن

برنامه ریزی برای حفظ پایدار مشتریان ضروری است

نگاهی به محصول جدید نیسان " آریا "

از شنبه ۱۶ آذر جشنواره یلدای ایران زمین آغاز می شود

روند افزایشی طلا قوت گرفت

رشد چهار درصدی شاخص بورس در هفته دوم آذر ماه

ضریب نفوذ بیمه ۲.۴ درصد است

ماموریت شعب بانک مسکن در طرح اقدام ملی

تلاش برای عبور از بحران

نگاه دولت در کنترل تورم، نگاه «تنظیم بازاری» است تا ریشه‌ای

رویکرد جزیره‌ای بزرگترین معضل صنعت بیمه است

لایحه آزادسازی سهام عدالت به صحن مجلس می‌رود

پیام مدیر عامل بانک ملت به مناسبت روز دانشجو

انتصاب مدیرکل حوزه مدیریت عامل و روابط عمومی بانک سینا

آثار راه‌یافته به جشنواره فیلم ۱۸۰ ثانیه‌ای بانک‌پاسارگاد مشخص شد

پیام تبریک مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی به مناسبت روز بیمه

پیام تبریک مدیرعامل بیمه میهن به مناسبت "روز بیمه"

پیام مدیرعامل بیمه سینا به مناسبت روز ملی بیمه

پیشنهاد تحول گرایانه ضرابیه برای افزایش سرعت قطار صنعت بیمه

مدیرعامل بیمه سامان خطاب به بیمه گران: از استارت آپ ها غافل نشوید

پیام مدیر عامل بیمه آسماری به مناسبت روز بیمه

سرپرست معاونت فنی بیمه های اشخاص بیمه آرمان منصوب شد

کمک‌‎های بانک رفاه در حمایت از جامعه معلولان و خانواده‌های نیازمند

حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۴/۲۴کد خبر: 280854
ایستانیوز: یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سیاست‌هایی مانند تغییر دامنه نوسان، نقدشوندگی بازار را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و باید شرایط برای ورود پول‌های تازه فراهم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) ، رضا رحمتی  گفت: با توجه به رکودی که در سایر بازارها حاکم است، در حال حاضر نقدینگی به سمت بازار سرمایه حرکت کرده و این موضوع رشد و رونق معاملات و در پی آن افزایش شاخص بورس را نیز به همراه داشته است.
 
این کارشناس بازار سرمایه افزود: ابراز خوشحالی بابت رونق معاملات بورس از این جهت است که تجربه در کشور ما ثابت کرده که حضور نقدینگی در بازارهایی همچون خودرو، ارز، سکه، طلا و گاها مسکن با هدف سوداگری و سفته‌بازی ورود پیدا می‌کند، این در حالی است که رکود سنگین حاکم بر این بازارها موجب شده تا نقدینگی به دنبال بازاری سودده باشد.
 
وی اضافه کرد: بر این اساس با توجه به مولفه‌ها و شرایطی که بازار سهام دارد، در حال حاضر این بازار بهترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کند.
 
نقدینگی با هدف واسطه‌گری
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نکته مهم و قابل توجه در خصوص خوشایندی حضور نقدینگی در بازار سرمایه این است که در وهله اول نقدینگی با هدف واسطه‌گری در سایر بازارها حضور نخواهد یافت و این موضوع به جلوگیری از تورم اقتصادی کمک می‌کند. علاوه بر این، یکی از رسالت‌های اصلی بازار سرمایه تامین مالی ارزان، شفاف و سریع صنایع است که با حضور نقدینگی در این بازار این مهم دست یافتنی می‌شود.
 
وی تصریح کرد: البته بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها بسیار تخصصی‌تر است و باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی گسترده، مانع ضرر و زیان عده‌ای از سرمایه‌گذاران به ویژه تازه‌واردان به بازار سهام شویم.
 
کاهش بار سامانه‌ معاملاتی
 
رحمتی افزود: از سوی دیگر نیز باید قوانین و مقررات و دستورالعمل‌هایی که در بازار سرمایه تدوین و اجرایی می‌شود نیز در راستای بهبود معاملات مورد ارزیابی و در صورت لزوم بازنگری قرار گیرند. به عنوان مثال بورس‌های اوراق بهادار به منظور کاهش بار سامانه‌ معاملاتی و همچنین کاهش زمان کشف قیمت و نیز جلوگیری ار بروز رفتارهای هیجانی از محدودیت حداقل تغییرات قیمت یا همان دامنه نوسان قیمتی استفاده می‌کنند.
 
وی با اشاره به تغییر دامنه نوسان ۵ درصدی به دامنه نوسان پویا در بورس تهران که از فروردین سال ۹۶ اجرایی شده است، گفت: بسته به شرایط بورس و در مواقعی که بازار بسیار مثبت و یا بسیار منفی است، می‌توان دامنه نوسان را تغییر داد که این موضوعات سیاست‌هایی مقطعی هستند و بسته به شرایط بازار سهام می‌توانند مورد ارزیابی قرار گرفته و تغییر پیدا کنند.
 
این کارشناس بازار سرمایه افزود: سیاست‌هایی مانند تغییر دامنه نوسان، نقدشوندگی بازار را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد که این موضوع بسیار مهم است؛ چرا که یکی از مزیت‌ها و برتری‌های بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها، نقدشوندگی سریع دارایی‌ها (سهام) در این بازار است.
 
به گزارش ایبنا ،وی گفت: علاوه بر این باید تلاش شود با تصویب قوانین و مقررات و سازوکارهایی نقدینگی‌ که در حال حاضر به سمت بازار سهام روانه شده، در این بازار ماندگار شود که با این اتفاق هم از به وجود آمدن تلاطم در سایر بازارها جلوگیری می‌شود و هم اینکه تامین مالی ارزان و سریع‌تری در اختیار صنایع و بنگاه‌ها قرار می‌گیرد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *