RSS
امروز یکشنبه ، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار

برگزاری پویش هیچ جا خونه خود آدم نمیشه از سوی بانک ایران زمین

مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک صادرات

تحرک بخش تعاون زمینه‌ساز کمک به جهش تولید خواهد شد

برنامه کاری شعب بانک توسعه تعاون در استان تهران اعلام شد

ارائه خدمات غیر حضوری به بیمه‌گذاران توسط شعبه الکترونیک بیمه«ما»

افزایش ۴۲ درصدی قیمت مسکن در تهران

سقف صدور کارت هدیه بانک توسعه تعاون ۲ میلیون تومان می‌شود

افزایش ۴۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک توسعه صادرات ایران

جهش ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس

بورس کالا به منبع اطلاعاتی بازار کشاورزی تبدیل می‌شود

​ورود وبصادر به مسیر سودآوری و بهبود شاخص‌های دارایی و بدهی

تشکیل کارگروه ویژه بیمه برای حمایت از فعالیت‌های تولیدی

مهلت اعلام خسارت خودرو به بیمه به ۲۰روز افزایش یافت

وضعیت دستمزد کارمندان در سال۹۹

حال صنعت فولاد خوب است

نوسان در بازار کار

تنها راه، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است

تغییر روش واگذاری شرکت های دولتی در سال۹۹

تصویب بسته تدبیر اقتصادی کرونا با ۱۰۰ هزار میلیاد تومان اعتبار

بیمه سامان همراه مشتریان در نوروز ۹۹

درمان کرونای بیمه‌شدگان رایگان است

پیش‌بینی بازار سکه و طلا در روز‌های کرونایی

دارایی‌های ایران آزاد نشد

جای خالی بانکداری دیجیتال در روزهای کرونایی

جزئیات وام کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

به صرافان اعتماد نکنید، اول ارز بگیرید بعد ریال بدهید!

راهکار عجیب بانک مرکزی برای تجار

۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۴/۱۱کد خبر: 280088
ایستانیوز:مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: فعالان اقتصادی در صورتی که به کارگزار خود در سامانه نیما اعتماد ندارند اول ارز خود را در سامانه رویت کنند و سپس ریال آن را بپردازند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، صمد کریمی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد گفت: بالغ بر ۳۵میلیارد دلار از حجم تجارت کشور ایران با کشورهای منطقه است و در گذشته این حجم تجارت در کنترل و مدیریت بانک مرکزی نبود اما اکنون با وجود سامانه نیما این نظارت‌ها صورت می‌گیرد.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه براساس ابلاغیه اخیر بانک مرکزی در مورد نحوه بازگشت ارز صادراتی صادرکنندگان باید حداقل ۵۰درصد از ارز خود را در سامانه نیما و حداکثر ۲۰درصد را به صورت اسکناس عرضه کنند، گفت: نمی‌توانیم در شرایط حساس کنونی با توجه به اینکه باید نیازهای کشور را تامین کنیم ضرایب را بهم بریزیم البته صادرکنندگانی بوده‌اند که می‌خواستند ارز بیشتری در نیما عرضه کنند و مجوز آن ارائه شده است.
 
* سامانه نیما قدرت رصد منابع ارزی را ایجاد کرد
کریمی با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار نیما تاکنون ۱۸.۵میلیارد دلار تراکنش در سامانه نیما انجام شده است گفت: بنابراین سامانه نیما این قدرت را به بانک مرکزی داده که منابع ارزی کشور را رصد و با توجه به اولویت‌ها و سیاست‌ها بتواند نیازهای کشور را پوشش دهد.
وی اظهار داشت: صادرکنندگان همکاری بسیار خوبی با ما داشته‌اند و امسال SME ها یک میلیارد دلار ارز را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند ضمن اینکه ما هم نهایت همکاری را با صادرکنندگان داشته‌ایم و حتی در مواردی روزانه ۴جلسه با آنها برگزار کرده‌ایم. وی با اشاره به اتفاق اخیر و تخلف صرافان در سامانه نیما بیان داشت: نباید سامانه‌ای را که بیش از ۱۸میلیارد دلار در آن تراکنش مالی انجام شده است را با یک اتفاق قضاوت کرد.
کریمی گفت: ما در سامانه نیما درج کرده‌ایم اگر فعالان اقتصادی به کارگزار خود اعتماد ندارند اول ریال خود را نپردازند بلکه ابتدا ارز خود را در سامانه رویت کنند و سپس ریال آن را پرداخت کنند.
مدیراداره صادرات بانک مرکزی اظهار داشت: ما به عنوان بانک مرکزی از همه صادرکنندگان تشکر می‌کنیم زیرا بدون حضور صادرکنندگان ما نمی‌توانستیم بازار ارز را کنترل کنیم. وی با تاکید بر اینکه صادرات ریالی معنایی ندارد گفت: اگر ۵۰درصد ارز صادراتی به سامانه نیما بازنگردد نمی‌توانیم نیاز بازار داخل را تامین کنیم.
 
* بانک مرکزی موافق بازگشت ریالی ارز حاصل از صادرات نیست
وی بیان داشت: بانک مرکزی به هیچ عنوان موافق بازگشت ریالی ارز حاصل از صادرات نیست.
 
* درخواست تجار ایرانی از تجار افغان برای مبادلات ریالی
کریمی با بیان اینکه در این مورد بررسی میدانی انجام داده‌ایم گفت: ما در این مورد هم با کانون صرافان افغانستان و صرافان کشورمان و هم کانون صرافان سلیمانیه صحبت کرده‌ایم و همه آنها اعلام کرده‌اند که هیچ کدام از تجار خارجی ریال تولید نمی‌کنند بلکه صرافان افغانستانی به ما اعلام کرده‌اند که تجار ایرانی از ما می‌خواهند تا به آنها ریال بدهیم.
وی بیان داشت: بنابراین وقتی عمده تجارت ما با ۳کشور همسایه یعنی عراق، افغانستان و پاکستان است اگر قرار باشد که ارز حاصل از صادرات به صورت ریالی بازگردد دیگر یک سنت هم برای بانک مرکزی نمی‌ماند و با این شرایط نمی‌توان تقاضاهای ارزی را در کشور پوشش داد.
به گزارش فارس، کریمی اظهار داشت: ایران به صورت رسمی ۱.۵میلیارد دلار و به صورت غیر رسمی ۳.۵میلیارد دلار تجارت با کشور افغانستان دارد.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:سامانه نیما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *