RSS
امروز شنبه ، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تسهیل در ارائه خدمات بانکداری باز با بومی‌سازی استانداردهای PSD۲

مقایسه خلاصه وضعیت قیمت بازارها

شرط تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان در دوران کرونا

افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه بورس تهران

تست رمزارز یوآن را روی نرم‌افزار تاکسی اینترنتی

محدودیت ارسال اظهارنامه مودیان مالیاتی حذف شد+سند

قابلیت تامین مالی طرح‌های پالایشی از بورس

نوع سوم نقدینگی در راه است

"وپست" به سود رسید

سرخابی‌ها شهریورماه فرابورسی می‌شوند

ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس

توسعه ابزار گواهی سپرده کالایی

زیان دو تریلیون دلاری بانک های جهان از کرونا

معاملات آتی سکه، بازار طلا را متعادل می‌کند

نگرانی ها از بازار سرمایه رفع می شود

پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تأمین کسری بودجه

بانک اقتصاد نوین به مجمع می رود

ابلاغ وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید

قیمت دلار به ۲۲ هزار و۲۰۰ تومان رسید

ورود صندوق‌های جدید به بازار سرمایه

موج‌سواری طلا با بحران کرونا

برنامه های بانک رفاه در سال جدید

جزئیات وام بانک رفاه برای مستمری بگیران تأمین اجتماعی

حذف بیمه ۲۲ هزار کارگرنما از بخش ساختمانی

۱۰:۳ - ۱۳۹۸/۳/۲۲کد خبر: 278804
ایستانیوز:منظره نشستن دسته جمعی کارگران ساختمانی در میادین پرتردد و چهارراه‌های شهرهای بزرگ برای هر کسی آشنا است. کارگرانی که از ساعات اولیه صبح ساک به دست کنار خیابان ساعت‌ها منتظر می‌ایستند تا فردی به‌عنوان کارفرما، دنبال آنها آمده و یک یا چند روزی را به کار مشغول شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، دستمزد روزانه این کارگران که بیشتر به‌کارهای ساختمانی مشغول هستند، حدود 60 تا 80 هزار تومان است که با توجه به گرانی‌ها و تورم این چند سال اخیر رقم بسیار ناچیزی است. این در حالی است که بسیاری از این افراد حتی بیمه هم نیستند و نمی‌توانند از تسهیلات درمانی و بازنشستگی استفاده کنند. در این میان برخی افراد سودجو نیز به‌دلیل سوء‌استفاده از تسهیلات بیمه‌ای با شگردهای مختلف از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می‌کنند.
 
به‌گفته مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران، بحث بیمه کارگران ساختمانی مربوط به کسانی است که در 18 رشته مختلف صنعت ساختمان مشغول به فعالیت هستند. در سال 86 برای بیمه شدن این دسته از کارگران، قانونگذار شرایطی را پیش‌بینی کرد تا بتوانند از تسهیلات سازمان تأمین اجتماعی استفاده کنند.
 
ناهید حیدری در ادامه می‌افزاید: بخشی از موضوع بیمه کارگران ساختمانی، به قانون سازمان بازرسی برمی گردد و بر اساس آن مادامی که ساختمانی در حال ساخت یا بازسازی است، مالک موظف است، کارگران را در برابر حوادث ناشی از کار بیمه کند.
 
بعدها با اصلاحاتی که در قانون صورت گرفت، بخش دیگری هم در این قانون دیده شد و مطابق با آن کلیه افرادی که در صنعت ساختمان مشغول به کار هستند در وهله اول باید مدرک مهارت فنی داشته باشند تا از طریق آن مشخص باشد که فرد در رابطه با آن رشته تخصص دارد، در وهله دوم انجمن صنفی باید بازرسی انجام داده و تأییدیه بدهد.
 
 سپس فرد با درخواست شخصی می‌تواند بیمه شود. وی با بیان اینکه حق بیمه این دسته از کارگران تنها 7 درصد است، ادامه می‌دهد: این حق بیمه ناچیز به قولی جذابیت‌هایی دارد و به همین علت، طبق حمایت‌های قانونی که سازمان تأمین اجتماعی برای جامعه هدف دارد، هرازچندگاهی با درخواست‌های نامرغوبی مواجه می‌شویم که توسط کارگرنماها برای دریافت مزایای مختلف بیمه، ارائه می‌شوند.
 
مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران درباره نحوه برخورد با این افراد توضیح می‌دهد: یکی از وظایف ما این است که صحت اشتغال به‌کار متقاضی ثابت شود؛ زیرا رسالت قانونگذار این است که کارگران ساختمانی بتوانند پوشش بیمه‌ای داشته باشند تا قادر باشند، از خدمات درمانی و سابقه‌ای و در نهایت تسهیلات بازنشستگی استفاده کنند. بر این اساس بازرسی‌های ادواری جهت اثبات اشتغال کارگران ساختمانی در جلسات مختلف صورت می‌گیرد تا حقی از کارگری زائل نشود.
 
به اعتقاد او، کارگران ساختمانی که به اصطلاح کار یدی انجام می‌دهند، در معرض انواع حوادث ناشی از کار قرار دارند پس باید با همه توان از آنها حمایت کرد.
 
در ساز و کار جدید سازمان تأمین اجتماعی و با بهره‌مندی از برنامه‌های همپوشانی بیمه‌ای و برگزاری نشست‌های مشترک با انجمن‌های صنفی کارگران در خصوص بررسی صحت اشتغال به کار، از حدود 40 هزار بیمه شده به رقمی معادل 18 هزار نفر رسیدیم. در واقع باقی این افراد خارج از سازوکارهای بیمه‌ای بودند و در بین آنها مشاغل متعددی وجود داشت که ربطی به کارگران ساختمانی نداشت.
 
چندی پیش در بحث همپوشانی بیمه‌ای متوجه شدیم که فردی که در تهران خود را کارگرساختمانی معرفی کرده بود، در یکی از شهرستان‌ها کارفرما بوده و به‌دلیل حق بیمه 7 درصدی و فرار از پرداخت بیمه اجباری کامل که رقمی معادل 30 درصد است، خود را کارگرساختمانی شاغل در تهران معرفی کرده بود. حتی در موارد دیگری هم صاحبان برخی از مشاغل پردرآمد مثل طلافروشها ، موبایل فروشها و ... خود را کارگر ساختمانی معرفی و بیمه شده بودند در واقع پایین بودن نرخ حق بیمه، یکی از جاذبه‌های بیمه کارگران ساختمانی است.
 
حیدری اضافه می‌کند: فلسفه بیمه کارگران ساختمانی این بوده که این افراد بتوانند خود و خانواده را تحت پوشش درمان قرار داده و از مزایای بلند مدت و کوتاه مدت، مانند مستمری از طریق سازمان تأمین اجتماعی، استفاده کنند. البته در حال حاضر جلوی سوء‌استفاده‌ها گرفته شده و با نشست‌هایی که با انجمن‌های عالی صنفی برقرار کردیم از این به بعد بیمه‌ها، فقط به کارگران واقعی اختصاص پیدا می‌کند.
 
وی در خاتمه خاطرنشان می‌کند: افراد می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه «refahi.ir» و پس از دریافت تأییدیه از انجمن‌های صنفی، اسامی  آنها به‌صورت سیستمی به شعب بیمه ارسال می‌شوند و پس از بررسی و تشخیص صحت اشتغال به کار، فرد بیمه می‌شود.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *