RSS
امروز یکشنبه ، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار

معرفی برگزیدگان مسابقه عکس اینستاگرامی بانک سرمایه به مناسبت روز معلم

تصمیمی برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست

تهران علاقه‌مند به توسعه روابط با آنکارا است

۱۴۰۰میلیارد تومان؛ هزینه سالانه بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

یاسر فلاح: لیگ ستارگان ماهیت دانشجویی دارد

رشد ۹۳ درصدی حجم معاملات آتی زعفران در بورس کالا

بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان خوش‌حساب دائمی شد

نحوه استفاده اصحاب رسانه از تسهیلات بیمه تکمیلی اعلام شد

اهدای جوایز برندگان نهمین طرح باشگاه مشتریان بانک آینده

تغییر ساعت کاری شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در برخی استان‌ها

مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت تغییر کرد

معامله ۱۶ هزار میلیارد ریال انواع محصول در بورس کالای ایران

قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

دلار افزایشی و یورو کاهشی شد

۳۵ درصد دارایی‌ بانک‌ها منجمد است

بازار در انتظار تصمیم بانک مرکزی آمریکا

فروش بیش از ٦٠درصد از سهام بانک‌های ادغامی

بانک رفاه بانکی سودآور با ضریب مطالبات پایین بوده است

تکلیف ۱۰۰ هزار میلیاردی!

افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی

کاهش نوسانات ارزی در سال ۹۸

بانک کشاورزی پشتیبان فعال و اصلی بخش کشاورزی برای اقتصاد کشور است

خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت‌ طلا

سایپا ۴ هزار میلیارد ریال اوراق بهادار منتشر می‌کند

آپارتمان‌های خوش فروش بازار کدامند؟

۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۳/۲۲کد خبر: ۲۷۸۷۹۷
ایستانیوز:با وجودی که قیمت مسکن افزایش شدیدی را طی یک سال و نیم اخیر تجربه کرده، در مناطقی از جنوب تهران می‌توان آپارتمان‌هایی در کانال قیمتی ۲۰۰میلیون تومان خریداری کرد

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، قیمت مسکن شهر تهران نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۱۲درصد و نسبت به اردیبهشت دو سال قبل ۱۷۹درصد افزایش یافته است. روند بازار نیز نشان می‌دهد که پس از شوک اولیه در مناطق شمالی پایتخت، از نیمه دوم سال ۱۳۹۷شاهد سرایت گرانی به مناطق جنوبی بوده‌ایم.

با این وجود هنوز می‌توان آپارتمان‌هایی در محدوده قیمتی ۲۰۰تا ۴۰۰میلیون تومان در جنوب تهران خریداری کرد. ارزان‌ترین خانه‌ای که در دو روز ابتدایی خردادماه ۱۳۹۸فروخته شده واحدی ۶۴متری ۲۴سال ساخت در محله بهداشت منطقه ۱۸به قیمت ۱۵۵میلیون تومان بوده است.

 

مظنه خانه‌های ارزان قیمت در تهران بر اساس معاملات خردادماه ۱۳۹۸

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

راه آهن

۴۵ متر

۴۸ سال

۲۵۵ میلیون

باغ آذری

۵۶ متر

۲۷ سال

۲۵۰ میلیون

دروازه‌غار

۶۵ متر

۴ سال

۳۶۰ میلیون

یافت‌آباد

۶۷ متر

۱۱ سال

۳۵۰ میلیون

آبشار دمار

۴۲ متر

۲ سال

۳۲۰ میلیون

استاد معین

۴۳ متر

۱۵ سال

۲۸۹ میلیون

جوادیه

۵۱ متر

۱۰ سال

۳۴۰ میلیون

کارون

۴۰ متر

۱۸

۳۰۰ میلیون

ابوذر

۴۹ متر

۵ سال

۳۰۸ میلیون

 

آماری که از سوی بانک مرکزی ارائه شده می‌گوید در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ارزان‌ترین میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ترتیب متعلق به مناطق ۱۸با قیمت ۵.۹۸میلیون تومان، ۱۹با ۵.۹۹میلیون تومان، ۲۰با ۶.۳۳میلیون تومان، ۱۷با ۶.۳۷میلیون تومان و منطقه ۱۶با ۶.۳۹میلیون تومان در هر متر مربع بوده است.

سال گذشته مناطق ۵و ۱معمولاً در هر ماه بیشترین افزایش نقطه به نقطه سالیانه قیمت مسکن پایتخت را به خود اختصاص می‌دادند. اردیبهشت سال قبل منطقه ۵با ۵۳درصد افزایش قیمت سالیانه، بالاترین نرخ تورم را در مناطق شهر تهران به ثبت رساند و منطقه ۱۶با ۱۲درصد از پایین‌ترین نرخ رشد قیمت برخوردار بود. نکته جالب اینکه امسال افزایش قیمت منطقه ۱۶به ۱۱۳درصد رسیده و منطقه ۵بالغ بر ۱۰۶درصد رشد کرده است.

به تدریج از نیمه دوم سال ۱۳۹۷با اشباع قیمت در مناطق شمالی و از دست رفتن متقاضیان مؤثر بازار این مناطق، افزایش قیمت مسکن به مناطق جنوبی سرایت کرد تا جایی که در اردیبهشت ماه۱۳۹۸منطقه ۹با ۱۳۴درصد رشد سالیانه از بالاترین نرخ افزایش قیمت برخوردار بود و مناطق ۱۰، ۱۴و ۱۵در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

با اینکه در اردیبهشت ماه امسال ۶۶درصد معاملات در مناطق شمال تهران انجام شده، مناطق جنوبی با سهم ۴۴درصد از قراردادهای خرید و فروش، از روند رشد بیشتری برخوردار بوده‌اند.

در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵و ۱۶به ترتیب ۹.۴، ۸.۷، ۸.۸، ۶.۹، ۱۲، ۹.۸، ۷.۱و ۶.۳میلیون تومان در هر متر مربع است. اما به دلیل پایین بودن توان خرید متقاضیان این مناطق، آمار معاملات در این مناطق حدود ۳۰درصد نسبت به سال قبل کمتر شده است.

آپارتمان‌های خوش فروش بازار کدامند؟

هجوم بخش عمده تقاضا به سمت آپارتمان‌های ۵۰تا ۷۰متر مربع در ماه‌های گذشته باعث شده تا فایل‌های این دسته از واحدهای مسکونی در دفاتر املاک پایتخت بسیار کمیاب و در مقابل، سهم واحدهای بزرگ متراژ در دفاتر افزایش پیدا کند.

غفلت از عرضه متناسب با تقاضا در سال‌های گذشته تناقض‌های آشکاری را در بازار مسکن شهر تهران در پی داشته است. کارشناسان معتقدند بازار مسکن به طور دائم آمادگی جذب آپارتمان‌های کوچک را دارد؛ زیرا با وجود اینکه طرف عرضه در سال‌های اخیر تمرکز خود را بر ساخت واحدهای بالای ۹۰متر مربع به دلیل سودآوری بالای آنها گذاشته، همواره آپارتمان‌های کمتر از ۸۰متر مربع بیشترین سهم را از معاملات به خود اختصاص داده‌اند. در فروردین ماه ۱۳۹۸واحدهای ۶۰تا ۷۰متر مربع با سهم ۱۵.۲درصد از معاملات، بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای زیربنای ۵۰تا ۶۰متر و ۷۰تا ۸۰متر نیز به ترتیب با سهم‌های ۱۵و ۱۱.۹درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در فروردین ماه ۱۳۹۸واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰متر مربع ۵۵.۳درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران را در اردیبهشت ماه ۱۲میلیون و ۶۷۰هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۱۲.۵درصد و نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۱۲درصد افزایش را نشان می‌دهد. هم‌چنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت امسال به ۱۲.۱هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵درصد کاهش را نشان می‌دهد.

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *