RSS
امروز سه شنبه ، ۶ آبان ۱۳۹۹
آخرین اخبار

چهار محال و بختیاری ظرفیت مناسبی برای رونق تولید و اشتغال دارد

راه اندازی سامانه پذیرش شرکت ها به صورت آنلاین

اهدای مواد غذایی و ماسک از سوی بیمه البرز به بهزیستی

افزایش ۲۶ درصدی سهم فعالیت‌های ارزی بانک کارآفرین

افزایش ۱۰ درصدی قیمت مسکن در مهرماه

بانک رفاه از سقف مجاز تملک سهام بانک‌های تجاری مستثنی شد

آگهی دعوت به همکاری بانک پاسارگاد

بانک کارآفرین با بیمارستان ابن‌سینا تفاهمنامه امضا کرد

بورس چطور از بازار گاوی به بازار خرسی تبدیل شد

توصیه شورای هماهنگی بانک‌های دولتی

افزایش سرقت از حساب‌های بانکی

برندگان تابستان وین کارت مشخص شدند

جزئیات طرح آزادسازی قیمت خودرو

واگذاری ۱۲۵ هزار سهام شرکت‌های استانی به سهامداران عدالت

مجوز کسب و کار بدون نیاز به شماره اقتصادی

واریز معادل ریالی ۶۰۰ میلیون یورو بابت هزینه‌های مقابله با کرونا

افزایش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت

بررسی اثر ثروت و اثرات متقابل بازارهای موازی در ایران

صندوق های بازارگردانی چابک ترین ابزار نقدشوندگی

قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی مردود است

برگزاری دومین مجمع بررسی عملکرد شعب بانک کارآفرین

پرداخت خسارت ٩ میلیارد ریالی توسط بیمه دی

پرداخت خسارت هفتاد میلیارد ریالی توسط بیمه ملت

تدوام صدر نشینی بیمه آسیا و رشد ۷۲۰ درصدی در سودآوری

انتشار بخشنامه آنی بانک مرکزی در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

تحلیل کارشناس بازار خودرو از نوسان قیمت‌ها

کاهش قیمت خودرو ادامه پیدا می کند؟

۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۳/۱۸کد خبر: 278556
ایستانیوز:التهاب بازار خودرو فروکاسته و قیمت‌ها روند نزولی در پیش گرفته است. برخی رسانه‌ها برخورد دستگاه قضایی با برخی سایت‌های فروش خودرو و جلوگیری از قیمت‌سازی در فضای مجازی و همچنین بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت را عامل روند کاهشی قیمت خودرو همزمان با کاهش نرخ دلار و سکه در بازار عنوان می‌کنند. اما آیا این کاهش پایدار خواهد بود یا این بازار، آبستن التهاب‌های بعدی نیز خواهد بود؟
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، فربد زاوه،کارشناس بازار خودرو بر این باور است که بازگشت موج‌های نوسانی به این بازار محتمل است. او گفت:«خیزش موج‌های نوسانی قیمت در بازارهای تورم‌زده که یکی از آنها بازار خودرو است، چندان عجیب نیست و اضافه نقدینگی که در دست مردم است، چنانچه وارد بازاری شود، آن را به آشفتگی می‌کشاند. اما این نوسان قیمتی پس از مدتی به نقطه‌ای می‌رسد که میزان معاملات کاهش می‌یابد و اگر معاملات به سمت معاملات واقعی مصرفی پیش رود، قیمت‌ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، ممانعت از ورود موج بعدی نوسان، منوط به این است که در شرایط عرضه کالا و نقدینگی موجود در جامعه اصلاحاتی اتفاق بیفتد؛ حال آنکه اگر تولید، تامین و توزیع کالا عادی سازی نشود و در سیاست‌های پولی نیز تغییری رخ ندهد، این موج‌ها، زمانی که بار دیگر نوبت بازار خودرو شود، آن را در بر خواهد گرفت.»
 
 این کارشناس بازار خودرو با اشاره به اینکه افزایش روزانه نقدینگی در دولت فعلی، بیش از میزان کل نقدینگی در دوران اصلاحات است، ادامه داد:« این نقدینگی اکنون در حال خروج از بازار طلا، ارز و خودرو است و باید منتظر باشیم و ببینیم که به زودی قرار است به سمت کدام بازار هجوم ببرد و اثر تخریبی خود را در آن به جای بگذارد. بنابراین باید تاکید کنم، تا زمانی که سیاست‌های پولی اصلاح نشود نمی‌توان امیدوار بود که این روند کاهشی پایدار بماند. همچنین، کاهندگی قیمت‌ها در بازار خودرو، زمانی ادامه‌دار خواهد بود که انتظارات در مورد توازن میان تولید و عرضه خودرو مثبت باشد در غیر این صورت قیمت‌ها به شکل فزاینده‌ای رشد خواهد کرد.»
 
 او در ادامه با اشاره به وضعیت تولید خودرو و اثر سیاست‌های دولت بر آن گفت:«دولت از مردادماه سال گذشته، تلاش کرد به شیوه‌های عجیب و غریبی بازار خودرو را آرام نگاه دارد و برای اجرای پیش فروش‌های بی‌منطق، دستوراتی را خطاب به خودروسازها صادر کرد که منجر به تحمیل هزاران میلیارد تومان زیان به این خودرو‌سازها شد. از سوی دیگر، کاهش تولید به دلیل سیاست‌های غلط داخلی و نه به دلیل تحریم ها به نوسانی شدن بازار خودرو دامن زد. البته اخیرا سیاست‌ها تا حدودی بهبود پیدا کرده اما هنوز شرایط بازار خودرو با شرایط عادی بسیار فاصله دارد. البته در مورد شرایط ایده آل صحبت نمی کنم.»
 
زاوه با بیان اینکه « خودروسازها نیز با ورشکستگی این تعهدات را انجام می دهند» ادامه داد:« دولت، شرکت ها را با زیان مجبور به تولید می‌کند تا نشان دهد که که تورم وجود ندارد. اتخاذ این سیاست ها، البته فراتر از وزارت صنعت،معدن و تجارت است. در واقع، سیاستگذاران با ورشکست کردن تمام زنجیره های تولید و توزیع  اعم از دامداری ها و خودروسازی ها تلاش کردند نشان دهند که نرخ تورم پایین است و این صنایع هستند که گران فروشند. در حالی که گران فروشی واژه ای مجعول بوده و  قیمت ها معلول تورم هستند نه علت آن. اکنون نیز با فشاری که تحت عنوان تحویل خودرو با قیمت ثابت به خودروسازها وارد می شود، منجر به ثبت زیان عملیاتی گسترده می شود. بدین ترتیب صنعت خودرو به ورشکستگی کامل نزدیک می شود تا دولت وانمود کند توانسته با تورم در این بخش مقابله کند.»
 
 او در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به راه اندازی برخی کمپین ها در مورد داخلی‌سازی قطعات مورد  نیاز خودروسازها برای تسریع در تولید و عرضه خودرو گفت:« داخلی‌سازی برخی قطعات خودرو که در حال حاضر دچار کمبود شده و خودروسازان را با مشکل مواجه کرده است، اگر تاکنون رخ نداده، به این معنا نیست که دانش آن در کشور وجود نداشته و ناگهان سواد آن در کشور ایجاد شده است. عدم تولید این قطعات در داخل به این دلیل بوده که تولید آنها صرفه اقتصادی نداشته است. راه اندازی کمپین داخلی‌سازی قطعات نیز به این معناست که  به دلیل نبود قطعه، عامل اقتصادی نبودن تولید داخلی آن به فراموشی سپرده می شود و این قطعات احتمالا گران تر و بعضا بی‌کیفیت‌تر از آنچه از خارج تامین می شده تامین خواهد شد.»
 
 زاوه افزود: «تامین‌کننده‌های خارجی به دلیل آنکه این قطعات را در تیراژ بالا تولید می‌کردند، احتمالا هزینه‌های تحقیق و توسعه دقیقی را صرف تولیداتشان می کنند. بنابراین، به نظر می رسد، محصول ما از لحاظ کیفی به پای محصول اصلی نخواهد رسید و از لحاظ قیمتی نیز قابل رقابت با آن نخواهد بود. اما نکته مهم تر در بومی‌سازی قطعات اینکه، احتمالا قرار است،روی قطعاتی از خودروهایی نظیر پراید که 30 سال است در خط تولید قرار دارد، بار دیگر سرمایه‌گذاری صورت گیرد و راه اندازی این کمپین بدان معناست که پراید همچنان میهمان جاده های ایران خواهد بود و مردم ناگزیرند برای حمایت از این صنعتگران 10 و 15 سال دیگر، سوار این ماشین شوند. اما اینکه این سیاست تا چه حد به تلفات انسانی، آلودگی هوا و افزایش مصرف سوخت منجر شده، مورد توجه قرار نمی گیرد.»
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *