RSS
امروز یکشنبه ، ۵ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار

قشر مهمی از جامعه تحت فشار اقتصادی هستند

رتبه‌بندی ۲۰ هزار فعال اقتصادی در سال ۹۸

حق عضویت صراف ها در بازار متشکل ارزی اعلام شد

خدمات بانک ملی برای ارائه غیرحضوری «شبا»

۱۰ درصد چک‌های مبادله‌ای برگشت خورد

پرداخت یک هزار فقره تسهیلات خرید دین بانک ملی در فروردین

مجلس پیگیر آزادسازی سهام عدالت

سرعت رشد نرخ تورم کاهش یافت

ظرفیت دو برابری مالیات ستانی در تهران

ثبت رکورد جدید در بازار اختیار معامله بورس

بانک کارآفرین افزایش سرمایه می‌دهد

اعلام زمان برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده بیمه پارسیان

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ارز مشخص شد

نرخ ارز های بانکی تغییر نکرد

افتتاح باجه نابینایان بانک تجارت چهار محال و بختیاری

مدیریت ۸۲ میلیارد تراکنش در یک سال

درآمد ‌بیمه‌ای آسیا به ۴.۱۷ هزار میلیارد ریال رسید

مدیرعامل تأمین اجتماعی باید از گزینه‌های داخل سازمان باشد

کشف ۳ کارت‌خوان با گردش ۱۰ میلیاردی

قیمت امروز دلار و یورو در صرافی ها

کدام بانک ها بیشترین سود را می دهند؟

بخش خصوصی منتظر اجرای کامل قانون بهبود محیط کسب‌وکار

پارلمان اسپانیا دارای بیشترین سهم زنان در اروپا

آخرین نرخ انواع سکه و طلا در بازار

همراه‌بانک توسعه تعاون بروزرسانی شد

شکستن دماسنج در بازار مسکن کمکی به کم شدن حرارت نمی کند

ریشه های افزایش قیمت مسکن

مهدی سلطان محمدی، تحلیل گر بازار مسکن
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۲/۱۸کد خبر: 277302
ایستانیوز:افزایش قیمت مسکن طی دو ماه اخیر ناشی از افزایش تورم عمومی است که در همه بخش ها رخ داده و مسکن را هم درگیر کرده است. ریشه تورم در رشد نقدینگی و ریشه نقدینگی در بی انضباطی دولت و مشکلات نظام بانکی است. اگر دولت نسبت به افزایش قیمت مسکن انتقاد دارد باید مشکل را از ریشه حل کند نه اینکه به مقابله با مظاهر یک پدیده برخیزد.
دولت تلاش کرده طی روزهای اخیر با ورود به بازار مجازی مسکن و مسئله قیمت گذاری از سوی عرضه کنندگان، به اصطلاح آشفتگی موجود در بازار را کنترل کند. این در حالی است که بازار مسکن عرضه کنندگان و متقاضیان متعدد دارد و اعلام نرخ در فضای مجازی می تواند به کارآمدی بیشتر بازار کمک کند. خریداری که ملک را خریداری می کند، به همه اطلاعات دسترسی دارد. خریدار می تواند قیمت های واقعی بازار را به دست آورد، قیمت فروشندگان مختلف را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کند. از نظر من تصور اینکه افزایش قیمت اخیر در بازار مسکن ناشی از حرکت سایت ها و اپلیکیشن ها در فضای مجازی است، واقع بینانه نیست. نمی توان افزایش قیمت مسکن را به توطئه جمعی یا همکاری بنگاه داران نسبت داد. این تصور غلط است چراکه همین بنگاه داران سه سال پیش هم فعال بودند اما نتوانستند قیمت ها را بالا ببرند.
 
 افزایش قیمت مسکن طی دو ماه اخیر ناشی از افزایش تورم عمومی است که در همه بخش ها رخ داده و مسکن را هم درگیر کرده است. ریشه تورم در رشد نقدینگی و ریشه نقدینگی در بی انضباطی دولت و مشکلات نظام بانکی است. اگر دولت نسبت به افزایش قیمت مسکن انتقاد دارد باید مشکل را از ریشه حل کند نه اینکه به مقابله با مظاهر یک پدیده برخیزد. اقدام اخیر دولت در بازار مسکن مثل این است که برای کنترل حرارت یک محیط، دماسنج را دستکاری کنید. حتی شکستن دماسنج هم به کم شدن حرارت کمکی نمی کند. دخالت دولت در بخش مسکن محدود است. بیش از 95 درصد از عرضه مسکن توسط خانوارها و سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام می شود و دولت نقش عمده ای در عرضه مسکن ندارد تا با استفاده از روش هایی مثل افزایش بودجه عمرانی یا اجرای طرح هایی مثل مسکن مهر بر قیمت ها اثر بگذارد. حتی در یک دوره که دولت از طریق مسکن مهر بیشترین کمک را به طرف عرضه مسکن کرد، یعنی سال های 89، 90 و 91، قیمت ها افزایش یافت.
 
چرخه رونق و رکود همیشه در بازار مسکن وجود داشته و پس از یک دوره رونق دو یا سه ساله، بازار مسکن به رکود سه ساله یا بیشتر فرو رفته است. به نظر می رسد که بازار در شرایط فعلی به انتهای دوره رونق نزدیک می شود اما نمی توان  در این باره به طور قطعی اظهار نظر کرد چراکه پارامترهای متعددی در این زمینه دخیل است.برچسب‌ها:قیمت مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *