RSS
امروز سه شنبه ، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار

پاسخ ایران به ترامپ

نفت آرام می‌گیرد؟

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

۱۷ شرکت ممنوع‌المعامله هستند/ فهرست تازه توقف نمادها

سه درصد نقدینگی به شکل اسکناس در دست مردم

مشاغل جدید مشمول نصب سامانه صندوق فروش

درج ۷۰۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری مشهد در بورس

دیدار صمیمانه عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با کارکنان و مشتریان

امکان رویت قبض برق از طریق نرم‌افزار کیپاد فراهم شد

تشریح فعالیت‌های پایگاه بسیج بیمه آسیا

مذاکرات بانکی در حاشیه دیدار روسای جمهور ایران و ترکیه

ابلاغ شرایط تعلیق محرومیت بنگاه‌های اقتصادی از خدمات بانکی

توسعه روابط بانکی بین ایران و روسیه

کوچ سپرده‌های بلندمدت بانکی به حساب‌های کوتاه‌مدت

زمزمه پرداخت غیرنقدی سود سپرده ها

توزیع ناعادلانه ثروت در جهان از نگاه «آکسفام»

برگزاری مجمع سه بانک ادغامی

مقابله بانک مرکزی با یک حمله گازانبری

شاخص فلاکت به ۳۹ درصد رسید

بیمه‌ کوثر در بین ۴۰ شرکت برتر کشور

۴۰ شرکت برتر بورس مشخص شدند

بهره برداری از کارخانه فرآوری زغالسنگ طبس

جلوگیری از صادرات کالاهای غیراستاندارد

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد

آخرین فرصت شرکت در قرعه کشی بانک سینا

همزمان با تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا

پیام فروش ۷۰ هزار بشکه نفت در بورس

۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۲/۱۶کد خبر: 276160
ایستانیوز:در حالی سه شنبه هفته قبل، ۷۰ هزار بشکه نفت‌ خام سنگین ایران در بورس انرژی معامله شد که چند روز قبل از آن، وزیر امور خارجه آمریکا از تعلیق معافیت‌های نفتی با هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران خبر داده بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در آبان ماه ۹۷ و همزمان با اجرایی شدن تحریم های نفتی، آمریکا به دلیل کم‌تر شدن نوسانات قیمت جهانی نفت به هشت کشور خریدار عمده نفت ایران یعنی کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، ایتالیا، تایوان، ترکیه و یونان معافیت‌های 180 روزه (6 ماهه) اعطا کرد. این معافیت‌ها که از آبان ماه سال گذشته صادر شده بود، در اواسط اردیبهشت ماه امسال به پایان خواهد رسید. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد: «دیگر هیچ معافیتی به خریداران نفت ایران داده نخواهد شد».
 
هدف آمریکا به صفر رساندن فروش نفت ایران است. اما در حالی که مجموع نفتی که این هشت کشور روزانه از ایران میخرند، 800 هزار بشکه است، اخبار برخی رسانه های بین المللی مثل بلومبرگ حاکی از آن است ایران روزانه در حال فروش 1.7 میلیون بشکه نفت در بازار بین المللی است. به عبارت دیگر، ایران حداقل 900 هزار بشکه بیش‌تر از معافیت‌های آمریکا نفت می‌فروشد.
 
از سوی دیگر، بعد از صحبت‌های پومپئو مبنی بر عدم اعطای معافیت به خریداران نفت ایران و با توجه به مشکلات ونزوئلا و لیبی برای صادرات نفت، قیمت جهانی نفت افزایش یافت. این افزایش قیمت دامن‌گیر آمریکا خواهد شد زیرا قیمت سوخت و به خصوص بنزین آمریکا شدیدا تحت تاثیر قیمت جهانی نفت است.
 
*ایران چگونه با وجود تحریم‌ها نفت صادر می‌کند؟
 
راهکارهای مختلفی برای فروش نفت در شرایط تحریم وجود دارد مدل سنتی فروش نفت به گونه ای است که مشتریان مستقیما با وزارت نفت وارد مذاکره شده و نفت به طرق مختلف به آنها فروخته می‌شود. خاموش کردن GPS نفتکش‌ها برای رصد نشدن، صدور بارنامه‌های جعلی، استفاده از ظرفیت دیگر کشورها در فروش نفت ایران و ایجاد کانال‌های بانکی برای رصد نشدن تراکنش‌های بانکی از جمله راه‌هایی است که ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا به کار می‌برد.
 
هرچند ایران در حال حاضر با استفاده از روش‌های مختلف سعی در دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا را دارد. اما برخی از این راهکارها، راهکارهای کوتاه مدت و محدودی است که فروش نفت را با نوساناتی مواجه می‌کند. ممکن است مدتی این راهکارها اثر گذار باشند و مدتی دیگر ایران قادر به استفاده از این روش ها نباشد. حال باید دید بهترین و مطمئن‌ترین راه برای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا چیست؟
 
*مطمئن ترین راهکار فروش نفت ایران در شرایط تحریم
 
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند بهترین راهکار در این زمینه، عرضه نفت در بورس است. عرضه نفت در بورس یک راهکار مطمئن و بلندمدت برای صادرات نفت ایران است. از جمله مزیت‌های بورس نفت ایران می‌توان به شرایط ورود آسان مشتریان، قیمت مناسب بر مبنای رقابت در بورس، مقصد فروش آزاد نفت، فضای رقابت عادلانه و بدون رانت، خرید با تضمین بدون هرگونه فساد و از همه مهم‌تر آزاد بودن مشتریان در تسویه وجه حاصل فروش نفت به صورت ریالی است. امکان تسویه ریالی، اصلی ترین حربه آمریکا در بلوکه کردن پول های ایران را از بین خواهد برد. زیرا با ورود بخش خصوصی به خرید نفت و امکان تسویه ریالی، بخش خصوصی با انعطاف‌پذیری بیشتری که نسبت به بخش دولتی و وزارت نفت دارد. می‌تواند با ارتباط با تاجران مختلف داخلی و خارجی ارز حاصل از فروش نفت را به ریال تبدیل کرده و آن را به حساب بانک مرکزی واریز کند و با وزارت نفت تسویه کند.
 
*پیام فروش ۷۰ هزار بشکه نفت سنگین در بورس انرژی
 
از اوایل آبان ماه ۹۷، شاهد عرضه نفت خام در بورس انرژی هستیم و سه شنبه هفته گذشته هم 70 هزار بشکه نفت سنگین در بورس انرژی به بخش غیر دولتی فروخته شد تا پیامی از سوی دولت و ملت ایران به تحریم‌های نفتی آمریکا باشد. هرچند این مقدار نفت در مقابل کل صادرات ایران مقدار ناچیزی است. اما با توجه به نوپا بودن عرضه نفت در بورس و در شرایط فعلی تحریمی اتفاق بزرگ و مهمی است زیرا عملا نشان می دهد بخش خصوصی با وجود همه مخاطرات پیش‌رو آمادگی خود را برای فروش نفت اعلام کرده است.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بورس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *