RSS
امروز جمعه ، ۲۸ تیر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

لغو دعوت به مجمع بانک دی

عملکرد «اینستکس» ناچیز و هیچ است

سرمایه‌گذاری در بازار دلار، سکه، مسکن و خودرو ریسک دارد

تکذیب تعیین نرخ از پیش تعیین شده ارز در بازار متشکل ارزی

مجمع بانک مهر اقتصاد لغو شد

عرضه سهام ۴ شرکت بزرگ دولتی در بورس

شعب به رابطه تعادلی منابع و مصارف توجه کنند

۵ نکته بازار ارز به روایت همتی

یورو و پوند گران شد/دلار ثابت ماند

سهامداران بیمه نوین به سود رسیدند

حضور فعال بانک ملت در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ

رییس صندوق بین‌المللی پول استعفا کرد

عبور «وبصادر» از زیان در تحلیل‌های فعالان بازار سرمایه

پرداخت ارز به بیش از ۳۱ هزار زائر سرزمین وحی توسط بانک ملی

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت منتفی شد

تسریع در ایجاد دادسراهای مالیاتی

سکه در سراشیبی کانال ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان

چگونه در طرح یاس بانک سینا وام بگیریم؟

حضور فعال سامانتل در الکامپ ۹۸

لایحه اخذ مالیات از فعالیت‌های اختلال‌زا به دولت رفت

کاهش ۲۰هزار تومانی قیمت هر گرم طلا در یک روز

بیت‌کوین‌ چگونه استخراج می‌شود؟

روایت بلومبرگ از سرنوشت اینستکس

توصیه رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره خرید طلا

پتروشیمی‌ها موظف به عرضه کالا در بورس

کشاورزی، ناجی رشد اقتصادی سال ۹۸

هادی حق شناس، تحلیل گر اقتصادی
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱/۲۶کد خبر: 274336
ایستانیوز:میانگین بارندگی های سال ۹۷ از بارندگی بلند مدت در ایران بیشتر است. با توجه به میزان بارندگی سال ۹۸ برای بخش کشاورزی سال پر رونقی است. طی سیل های اخیر تنها ۳ درصد از شالیزارهای شمال کشور آسیب دیده است و در بخش گندم و محصولات باغی، سال پررونقی در پیش است.
مفهوم رشد اقتصادی منفی تولید کالا و خدمت کمتر در یک سال نسبت به سال گذشته است. رشد اقتصادی 9 ماهه سال 97 با احتساب نفت 3.8- درصد است و این یعنی در این بازه زمانی در سال 97 نسبت به سال 96، کالا و خدمت کمتری در کشور تولید شده است.
 
در یک اقتصاد هزاران نوع کالا و خدمت تولید می شود. کاهش رشد اقتصادی سال 97 بیشتر ناشی از کاهش تولید نفت و بخشی هم متاثر از کاهش تولیدات صنعتی ایرانی بوده است که البته دور از انتظار نبود. اکنون، بیشتر نهادهای بین المللی و نهادهای داخلی مثل مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی رشد اقتصادی سال جاری را منفی پیش بینی می کنند که به طور عمده متاثر از کاهش تولید در بخش نفت و بعضی محصولات صنعتی مثل خودرو یا اقلام ساختمانی مثل فولاد و سیمان است.
 
این امید وجود دارد که بخش کشاورزی در سال 98 به کمک رشد اقتصادی بیاید. میانگین بارندگی های سال 97 از بارندگی بلند مدت در ایران بیشتر است. با توجه به میزان بارندگی سال 98 برای بخش کشاورزی سال پر رونقی است. طی سیل های اخیر تنها 3 درصد از شالیزارهای شمال کشور آسیب دیده است و در بخش گندم و محصولات باغی، سال پررونقی در پیش است. از سوی دیگر به نظر می رسد که با توجه به افزایش قیمت مسکن و هم چنین رونق ساخت و ساز  در فرایند بازسازی مناطق سیل زده در استان های خوزستان، لرستان و مازندران، میزان تولید و مصرف محصولات و مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند و این مسئله هم به طور حتم، بر رشد اقتصادی اثرگذار است. سال 98 برای بخش نفت و صادرات فرآورده های نفتی سال خوبی نیست اما با اجرای تدابیر مناسب می توان از فرصت  ها در بخش کشاورزی و ساختمان استفاده کرد تا آثار رشد منفی بخش نفت و صنعت بر رشد اقتصادی کمتر شود. در تابستان سال گذشته بارش های کم به تقویت احتمال جیره بندی آب انجامید اما در تابستان سال 98، بخش کشاورزی از ناحیه آب دچار مشکل نیست و رونق آن قطعی است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *