RSS
امروز چهارشنبه ، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار

پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی ایران

افزایش ۹۱۹ واحدی شاخص بورس تهران

استفاده از NFC و کارت ملی هوشمند در نمایشگاه کتاب پایتخت

سهام بانک صادرات رشد قابل توجهی خواهد داشت

اقدامات اجرایی در مدیریت و کنترل مطالبات غیر جاری تشریح شد

زمان عرضه بلوک ایران ترانسفو در بورس مشخص شد

نشست تخصصی مدیران عامل شرکت‌های تابعه بانک توسعه تعاون برگزار شد

عزم بورس‌کالا در انجام تهاتر زنجیره فولاد بورس کالا جدی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان وارد پکن شد

باز شدن قفل تامین مالی صنایع با کلید اوراق سلف موازی استاندارد

مسیر خصوصی‌سازی اصلاح می‌شود؟

صنعت ساختمان از بازار مسکن پیروی نمی‌کند

ثبت خرید یوان چین در برخی بانک ها ممنوع شد

۱۰ درسی که از یک میلیاردر آموختم

حمایت ویژه بانک ملی از خوداشتغالی

کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی بانک‌ها

۶ مرحله برای ساخت استراتژی معاملاتی در بورس ایران

«فروش استقراضی» مسیری برای رشد مضاعف بازارسرمایه

«اینستکس» پیشرفت خوبی دارد

«وبصادر» در مسیر سوددهی

بازار دو نرخی؛ راه‌حل بحران کاغذ؟

معنای عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران چیست؟

عضویت ایران در مجمع جهانی همکاری سازمان‌های مالیاتی «پهنه راه»

تمهیدات بانک مرکزی برای مقابله با تحریم نفت ایران

جزییات لایحه صندوق پوشش حوادث طبیعی

رشدکشورهای دیگرعامل کاهش رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی است

کاهش ۲ پله ای ایران در شاخص توسعه انسانی

۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱/۲۵کد خبر: 274296
ایستانیوز:از سال ۱۹۹۰ تاکنون رتبه ایران رو به بهبود بوده و از رتبه ۸۹ در سال ۱۹۹۰ به رتبه ۶۰ در سال ۲۰۱۷ (گزارش ۲۰۱۸) ارتقا یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در گزارش‌های مربوط به شاخص توسعه انسانی عموماً کشورها در 4 دسته قرار می‌گیرند: توسعه انسانی «اندک»، «متوسط» ، «زیاد» و «بسیار زیاد». جمهوری اسلامی ایران در صدر دسته «زیاد» قرار دارد. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی موضوع «تبیین وضعیت جمهوری اسلامی ایران در گزارش شاخص توسعه انسانی 2018» پرداخته است.
 
شاخص توسعه انسانی برای نخستین بار در سال 1990 به مقایسه کشورها از منظر شاخص‌های سه‌گانه شامل سلامت (امید به زندگی)، آموزش (سال‌های آموزش و سال‌های قابل‌انتظار آموزش) و درآمد سرانه پرداخت و بدین ترتیب حیات انسانی به‌جای ثروت اقتصادی صرف مورد تأکید قرار گرفت.
 
*بررسی روند طولی رتبه و امتیاز ایران در شاخص توسعه انسانی
 
از سال 1990 تاکنون رتبه ایران رو به بهبود بوده و از رتبه 89 در سال 1990 به رتبه 60 در سال 2017 (گزارش 2018) ارتقا یافته است. در این بازه چند جهش قابل‌توجه وجود دارد؛ بهبود 6 پله‌ای در سال 1991 و 1992، افت 10 پله‌ای در سال 2000 و بهبود 6 پله‌ای در سال 2001، بهبود 17 پله‌ای در سال 2006 و بهبود 7 پله‌ای در سال 2012. بیشترین جهش در زیرشاخص سلامت نیز 17 رتبه‌ای بوده است. زیرشاخص درآمد، 10 رتبه و زیرشاخص آموزش نیز 8 رتبه ارتقا داشته است. بررسی زیرشاخص‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل در بهبود رتبه ایران در سال‌های آغازین به دلیل بهبود امید زندگی به دنبال راه‌اندازی سیستم شبکه‌های بهداشتی و کاهش مرگ‌ومیر مادران و کودکان است و بهبود شاخص پایه سلامت و تا حدی ناشی از بهبود درآمد سرانه کشور در آن سال‌ها بوده است. از سویی تنزل 14 رتبه‌ای ایران در بازه 2005-1999، در حالی صورت گرفته که دو زیرشاخص سلامت و درآمد به ترتیب رشد مثبت 6 و 3 رتبه‌ای داشته‌اند، اما زیرشاخص آموزش 28 رتبه تنزل یافته است. به‌بیان‌دیگر در این بازه زمانی، آموزش تنها عامل تنزل رتبه جهانی ایران در شاخص توسعه انسانی بوده است. حتی در سال‌های تضعیف رتبه ایران، امتیاز شاخص توسعه انسانی ایران روند آرام صعودی داشته است و کاهش رتبه ایران، به دلیل فزونی رشد دیگر کشورهای بوده است.
 

 

 

بهبود قابل‌توجه جایگاه ایران در سال 2006 (صعود 17 پله‌ای) بیش از همه ناشی از ارتقای جایگاه شاخص آموزش (نسبت به سایر کشورها) بوده است و اغلب تغییرات (مثبت یا منفی) وضعیت کشور در شاخص توسعه انسانی در همه سال‌های دهه اول قرن بیست‌ویکم در تناسبی آشکار با تغییرات وضعیت آموزش قرار داشته است.

 

 

رتبه جهانی ایران در شاخص توسعه انسانی 60 و رتبه منطقه‌ای آن 8 است. در سال 2010 امتیاز شاخص توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران، 0.755 بوده که با متوسط رشد سالیانه (0.79 درصد) درصد تا سال 2017 به امتیاز 0.798 ارتقا یافته است. بااین‌حال، جایگاه کشورمان بین سال‌های 2012-2017 به میزان 2 رتبه کاهش‌یافته است.

در میان کشورهای منطقه، ترکیه با میزان متوسط رشد سالیانه 1.06 درصد بیشترین رشد را بین سال‌های 2010 تا 2017 داشته است و جایگاه این کشور بین سال‌های 2017-2017 به میزان 8 رتبه ارتقا یافته است.

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *