RSS
امروز پنج شنبه ، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار

نمایشگاه ابزار توسعه و معرفی بازار سرمایه

تعمیق ابزار ها در دستور کار پیشکسوتان

امسال، پر باری عرضه های اولیه داریم

طرح طراوت دو بخش عرضه و تقاضا را مورد حمایت قرار می دهد

رمز گذشتن از تحریم ها، وحدت و انسجام عملکردی است

برگزاری سه کارگاه آموزشی بیمه در سومین روز نمایشگاه

آموزش و پرورش آذربایجان شرقی به طرح مهر دانا پیوست

افتتاح شعبه جدید بیمه پارسیان در پایانه بیهقی

بانک ملی با استراتژی مدون به سوی اهداف بلند مدت حرکت می کند

آمادگی ایران برای جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی

بسته جدید رونق مسکن هفته آینده رونمایی می‌‍شود

تدوین سیاست‌های جدید سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه

تسهیلات بانک توسعه تعاون به ۱۲۵۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت

تصویب کلیات ترکیب قراردادهای صلح و وکالت در کمیته فقهی بورس

متوسط نرخ تورم ۸.۲درصد شد

تکمیل و اخذ اطلاعات شناسه شهاب توسط بانک‌ها

پایان پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۶

احتمال تورم‌زا بودن کاهش سپرده قانونی

بازار ارز از چه مسائلی تاثیر می‌گیرد؟

حذف دفترچه‌ در مراکز درمانی تأمین اجتماعی

فرصت‌های کسب و کار با حضور فین تک‌ها

پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی ایران

افزایش ۹۱۹ واحدی شاخص بورس تهران

استفاده از NFC و کارت ملی هوشمند در نمایشگاه کتاب پایتخت

سهام بانک صادرات رشد قابل توجهی خواهد داشت

وزیر اقتصاد: در ۵سال گذشته چین شریک اول ایران بوده است

هیچ محدودیتی در روابط چین و ایران وجود ندارد

۹:۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸کد خبر: 272757
ایستانیوز:وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه تجارت و صنعت نقشی حیاتی و مهم در توسعه روابط چین و ایران ایفا می کند تاکید کرد هیچ محدودیتی در روابط دو کشور وجود ندارد و فضای سیاسی روابط، آماده بهره برداری از فرصت های مختلف اقتصادی و تجاری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، 'فرهاد دژپسند' دوشنبه شب در نشست «فرصت های سرمایه گذاری و تجاری» ایران و چین در پکن با اشاره به قدمت روابط دو کشور گفت: در عصر جدید نیز دولت های دو کشور با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی و فرهنگی دو ملت و برپایه صلح و استفاده از منافع متقابل در تلاش هستند تا علاوه بر همکاری در سایر حوزه‌ها، ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی میان دو کشور را توسعه دهند.
وی گفت: صنایع نفت و گاز و پالایشگاه و پتروشیمی، سیمان، فولاد، خودرو، صنایع دوستدار محیط زیست و طیف وسیعی از زیرساخت‌ها مانند راه و راه آهن، حمل و نقل و صنایع هوایی، ساخت فرودگاه، ارتقا فناوری ‌صنایع سبک و هر آنچه کشور 80 میلیونی ایران در میان بازار 300 میلیونی منطقه می‌تواند تولید و مصرف نماید، از جمله پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری است که در دسترس کارآفرینان و فعالان اقتصادی چینی است.
دژپسند افزود: آمادگی داریم سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله سیستم فاضلاب حدود 100 شهر در ساحل شمال و جنوب و شیرین کردن آب را به سرمایه گذاران چینی واگذار کنیم. 
به گفته وی با اعلام ابتکار یک پهنه یک راه از سوی 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و پتانسیل های سرشار جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در این طرح، زمینه برای توسعه همکاری ها از گذشته نیز مساعدتر شده است.
وزیر اقتصاد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری اثرگذار و مهم در جاده ابریشم باستانی، همواره خود را مرتبط با ابتکار یک پهنه - یک راه می داند و از ابتدا به این موضوع علاقه مند بوده است. 
به گفته وی ایران در زمینه تامین امنیت انرژی برای کشورهای حوزه یک پهنه - یک راه با توجه به منابع سرشار نفت و گاز و فرصت‌های گسترده‌ای که در این بخش برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌آورد از جمله در صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی بخش نفت و گاز، می تواند به عنصری کلیدی در این طرح مبدل شود.
وی تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی ایران به نحوی است که با 15 کشور همسایه است و به عنوان هاب منطقه تلقی می گردد لذا در پروژه یک پهنه - یک راه می‌تواند نقش اساسی داشته باشد در همین زمینه همکاری با این طرح نیز همواره از اهداف مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران بوده است.
دژپسند افزود: با توجه به تاسیس نهادهای مالی مرتبط با یک پهنه یک راه از جمله بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که جمهوری اسلامی ایران نیز از اعضای موسس آن است و صندوق جاده ابریشم، می توان از منابع این نهادهای مالی در جهت گسترش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری تحت چارچوب ابتکار یک پهنه یک راه بهره برد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران افزود: در حوزه همکاری های اقتصادی و تجاری دو جانبه، چین در پنج سال گذشته هموار شریک اول تجاری ایران بوده است به طوری که حجم تعاملات تجاری دو کشور در سال 2018 به بیش از 35 میلیارد دلار رسیده است.
به گفته وی در سال 2018 میلادی، رقم صادرات ایران به چین حدود 21 میلیارد و 100 میلیون دلار و رقم واردات ایران از چین هم 14 میلیارد و 370 میلیون دلار بوده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: امروزه دو کشور ایران و چین هر دو با بدعهدی و عدم تعهد به توافقات و معاهدات بین المللی آمریکا مواجه هستند این کشور بدون توجه به تعهدات قبلی خود تعرفه های جدید وضع می کند و یکجانبه از برجام خارج می شود.
وی ادامه داد: اما امروزه برخلاف دوران قبل،بیشتر کشورهای جهان بویژه بلوک های تاثیرگذار قدرت در سطح نظام بین الملل مانند شرق آسیا به ویژه چین، نه تنها به سیاست ها و اقدامات یکجانبه ایالات متحده آمریکا معترض شده اند، بلکه در عین حال در صدد تعریف و پیشنهاد راهکارهای عملیاتی برای اجتناب از اثرات مخرب این یکجانبه گرایی بر روابط اقتصادی و سیاسی دو و چندجانبه بین المللی هستند.
'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران عصر امروز دوشنبه در راس یک هیات اقتصادی برای حضور در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین وارد پکن شد.
هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین فردا سه شنبه در پکن برگزار می شود. 
در این اجلاس راهکارهای گسترش همکاری های ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانکی، انرژی و کشاورزی، علمی، آموزشی و فرهنگی در قالب کمیته های تخصصی بررسی می شود. 
به گزارش ایرنا ؛ دیدار با وزیر اقتصاد، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش تجاری مشترک از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران به چین است.
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *