RSS
امروز چهارشنبه ، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار

ارز و نقدینگی واحدهای تولیدی تأمین می‌شود

امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟

قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۸۵۵ هزارتومان رسید

افت ۱۴۶۴ واحدی شاخص بورس تهران

نرخ حق‌الوکاله بانک شهر در سال ۹۸ اعلام شد

بازدید رئیس کل بیمه مرکزی از غرفه بیمه دانا در نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۹

حضور فعال بیمه پارسیان در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

پیش‌بینی ۷۵ دلاری بانک گلمن ساچ از قیمت نفت

اولین عرضه نفت‎ خام سنگین شرکت ملی نفت در بورس انرژی

برگزاری نشست تخصصی مدیران استانی بانک توسعه تعاون با موضوع اشتغال

بانک توسعه تعاون۷۰درصد تسهیلات اعتباری را به بخش تولید اختصاص داد

توزیع کمک‌های بانک‌پاسارگاد در مناطق سیل‌زده استان گلستان

پرداخت ۱۴۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات طرح اشتغال روستایی

برآیند هدایت منابع به سمت تولید واقعی منتج به ایجاد اشتغال است

انضباط مالی محور اعتماد بانکها به واحدهای تولیدی

تمدید مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام چادرملو

معامله ۱۰ میلیارد تومانی دارایی فکری در تابلوی ایده بورس

صندوق ویژه تحریم، راهکار شرایط تحریم و مشکلات ارزی

اقدامات پیش روی شرکت بورس در سال جاری

"پژو" در صدر آمار تولید و فروش "خودرو" قرار گرفت

رفع ۶۰ درصد مشکلات تامین مالی با نگاه مثبت به بخش خصوصی

پرداخت وجه چک برگشتی از سایر حساب‌های اشخاص

اقدامات بانک رفاه در کمک رسانی به سیل زدگان

کاهش وثیقه مورد نیاز برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان

افزایش کارایی سیستم نظارتی بانک ملی

افزایش قیمت سیمان چه تأثیری بر قیمت ساختمان خواهد داشت؟

رقابت منفی، شرکت های سیمان کشور را دچار مشکل کرد

۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴کد خبر: 270812
ایستانیوز:نظام قیمت گذاری سیمان در کشور اساساً هیچ تناسبی با رویه های جهانی ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، وضعیت سیمان خیلی وقت است که خوب نیست. البته که دلایل زیادی برای این وضعیت خراب وجود دارد که یکی از آنها همین رکود در بخش مسکن است. اما دلایل دیگری هم برای حال فعلی صنعت سیمان در کشور وجود دارد. مرکز پژوهش ها در گزارشی وضعیت بازار سیمان کشور در سال 1397 را مورد بررسی قرار داده است.
 
طبق این گزارش، به موجب رقابت منفی شرکت های سیمان کشور، عمده فروش این شرکت ها در سال جاری با قیمت 100 تا 115 هزار تومان به ازای هر تن سیمان محقق شده است در حالی که سقف قیمتی سیمان که مورد تأیید سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است، حدود 150 هزار تومان در هر تن است. در واقع، میزان عرضه و تقاضای سیمان موجب تعادل بازار با قیمت هایی به مراتب پایین تر از سقف قیمتیِ مصوب شده است. لذا، تمایل و اصرار برخی مدیران این صنعت برای افزایش سقف قیمت سیمان که اتفاقاً مورد حمایت برخی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قرار گرفته است، جای تأمل جدی دارد. در شرایط کنونی، حتی در صورت برداشتن سقف قیمتی و آزادسازی کامل قیمت سیمان، قیمت فروش تولیدکنندگان سیمان بدون کاهش سطح تولید افزایش نخواهد یافت.
 
این گزارش می نویسد: نظام قیمت گذاری سیمان در کشور اساساً هیچ تناسبی با رویه های جهانی ندارد. نسبت قیمت فولاد به سیمان در منطقه خلیج فارس تقریباً برابر هفت است، اما این نسبت در ایران در آبان ماه 1397 به 30 رسید، در حالی که نسبت قیمت فولاد به سیمان در سال 1390 برابر با 20 بود؛ به عبارت دیگر، افزایش قیمت سیمان در سال های اخیر کمتر از افزایش قیمت فولاد بوده است. در واقع، قیمت سیمان در کشور با احتساب رویه های جهانی، باید حدود 600 هزار تومان در هر تن در سال جاری باشد تا از منظر سرمایه گذاری دارای توجیه اقتصادی باشد؛ حتی با احتساب نسبت قیمت فولاد/ سیمان سال 1390 و ماقبل، قیمت سیمان در سال جاری باید حدود 220 هزار تومان در هر تن باشد. لذا، مخالفت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده با افزایش سقف قیمت سیمان به نوعی بی عدالتی نسبت به صنعت سیمان است.
 
این گزارش همچنین تاکید می کند: لازم به یادآوری مجدد است که قیمت کنونی سیمان حاصل تعادل عرضه و تقاضای این کالا در کشور است که به دلیل وجود ظرفیت مازاد در این صنعت، بر قیمت هایی به مراتب پایین تر از سقف قیمتی تعیین شده متعادل شده است. با مدیریت سطح تولید، امکان افزایش قیمت ها تا 40 درصد (تا سقف قیمتی کنونی) وجود دارد.
 
حالا این سؤال مطرح می شود که افزایش قیمت سیمان تا سقف کنونی چه تأثیری بر قیمت ساختمان خواهد داشت؟ گزارش مرکز پژوهش های در جواب این سوال این است: «نظر به مصرف حداکثر چهار پاکت سیمان در هر مترمربع ساختمان بتنی، سهم کنونی سیمان از قیمت تمام شده ساختمان در شهر تهران حداکثر دو درصد (25 هزار تومان در هر مترمربع) است؛ لذا، افزایش قیمت سیمان تا سقف تعیین شده کنونی عملا تأثیر ملموسی بر قدرت خرید مصرف کننده نخواهد داشت. بر اساس نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران، عمده مصالح ساختمانی در 6 ماهه نخست سال جاری 50 تا 150 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. سؤال اساسی آنکه چرا سیمان باید تنها کلاای مصرفی در صنعت ساختمان باشد که دارای قیمت مصوب و ثابت است؟ به نظر می رسد که تجدیدنظر در نظام قیمت گذاری سیمان در کشور امری ضروری است که باید مدنظر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار گیرد.» 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *