RSS
امروز شنبه ، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

اعلام ساعات کار شعب بانک آینده در نیمه اول سال ۱۳۹۸

روحانی: دولت اجاره مسکن موقت آسیب دیدگان را خواهد پرداخت

وام مسکن افزایش می‌یابد؟

جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری

استفاده از چک آزاد ابلاغ شد

تصمیم جدید درباره تقسیط و بخشودگی مالیاتی

صندوق پس‌انداز یکم بازنگری می‌شود

جزییات طرح رونق تولید مجلس/ ایجاد سامانه معاملات سکه

سود هر سهم "وپاسار" افزایشی بود

برنامه های بورس کالای ایران در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

ارایه انواع خدمات بانکی در همراه بانک پاسارگاد

گدایی با استفاده از دستگاه خودپرداز!

کاهش نرخ ۲۵ ارز+ جدول

میزان مالیات املاک در سال ۹۸ تعیین شد

عرضه گاز مایع و هگزان یک پتروشیمی در بورس انرژی

بازدهی ۱۱.۹ درصدی شاخص بورس

سه عامل ضرورت راه اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی

برون سپاری ماموریت های غیر حاکمیتی نهاد ناظر صنعت بیمه

پرداخت ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه بانک کارگشایی

اجرای دقیق برنامه‌های وزارت اقتصاد در خصوص رونق تولید

رمز یکبار مصرف را از «بام» فعال کنید

ارسال روزانه آمار خسارت‌های سیل به وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی

تأکید معاون فنی بیمه ایران بر حمایت این شرکت از تولیدکنندگان

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

دهک دهم ۷برابر اقشار محروم یارانه می‌گیرد

موفقیت SPV، به استقبال بخش خصوصی در ایران و اروپا وابسته است

علی واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین‌المللی بحران
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۸کد خبر: 270516
ایستانیوز:طبق اعلام مقام‌های اروپایی، سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV)‌ برای ارتباط با ایران امروز به ثبت‌ می‌رسد،؛ اقدامی که به معنای راه‌اندازی رسمی این نهاد مالی است. علی واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین‌المللی بحران (CrisisGroup) معتقد است موفقیت SPV به استقبال بخش خصوصی در ایران و اروپا و همچنین واکنش وزارت خزانه‌داری آمریکا بستگی دارد.
پابرجایی برجام با وجود خروج آمریکا بیشتر شبیه به یک معجزه است و آن را باید مدیون صبر و بردباری ایران و تلاش‌های دیگر کشورهای باقی مانده در برجام دانست. زمان راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV) فرا رسیده است، اگرچه جزئیات آن چندان مشخص نیست؛ البته این را باید جنبه مثبت اقدام اروپا دانست. اگر جزئیات این مسئله از قبل در رسانه‌ها منتشر می‌شد این امکان را به دولت آمریکا می‌داد که قبل از عملی شدن این سازوکار، سعی کند آن را خنثی کند. در این شرایط تعداد کسانی که می‌دانند که این سازوکار ویژه چگونه کار خواهد کرد، بسیار معدود است.
 
بر اساس اطلاعات موجود، سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا در فرانسه مستقر خواهد بود ولی مدیریت آن با فردی آلمانی است و هر سه کشور بزرگ اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلستان سهامدار آن خواهند بود.
 
سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا یک مرکز و موسسه‌ای است که این اجازه را خواهد داد تا بدون مراودات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا تجارت همچنان صورت گیرد. در واقع یک شرکت ایرانی کالایی به اروپا صادر می‌کند و در قبال آن اعتباری (credit) به دست می آورد که خود او یا یک واردکننده ایرانی می‌تواند از آن برای واردات کالا از اروپا به ایران استفاده کند؛ بدون اینکه پولی بین طرفین مبادله شود. در مقابل، همین سازوکار برای صادرکنندگان و واردکنندگان اروپایی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 
موفقیت SPV نیازمند آن است که شرکت‌های صادرکننده و وارده کننده از طرف ایران و اتحادیه اروپا وارد این سازوکار شوند و بخواهند از این فرصت استفاده کنند. وظیفه اتحادیه اروپا ایجاد این سازوکار است اما در نهایت این شرکت‌های اروپایی و ایرانی هستند که باید وارد آن شوند و از آن استفاده کنند. در واقع راه‌اندازی SPV بر عهده اتحادیه اروپاست اما باقی ماجرا به فعالیت بخش خصوصی ایران و اروپا بستگی دارد.
 
سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا طراحی نشده تا یک سازوکار مخفی باشد یا در قلب سیستم اقتصادی جهانی حفره سیاه ایجاد کند، بلکه یک مکانیزم بسیار شفاف خواهد بود. ازاین‌رو این امکان وجود دارد که دولت آمریکا بتواند آن را هدف ‌قرار دهد و به نوعی تحریم کند. البته این تحریم نه خود سازوکار ویژه، بلکه بانک‌های مرکزی کشورها، اشخاص و کمپانی‌هایی که از این سازوکار استفاده خواهند کرد را هدف قرار می‌دهد. بنابراین موفقیت سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا در مرحله بعد به واکنش وزارت خزانه‌داری آمریکا بستگی دارد. قضاوت درباره اینکه تا چه اندازه این سازوکار موفق خواهد بود، هنوز زود است.
 
* این متن برگرفته از گفت‌وگوی ویدئویی آمنه موسوی از گروه رسانه‌ای روزنامه ایران (گرا) با علی واعظ است.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *