RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار

موجی از ورشکستگی شرکت‌های نفتی در راه است

برنده نهایی بحران جهانی کرونا کیست؟

کرونا ۱۵ درصد از اقتصاد ایران را هدف می گیرد

نفت می‌تواند به کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه برسد

کدام تورم؟

حداقل مبلغ خرید سهام، ۵۰۰ هزار تومان شد

عرضه حامل‌های جدید انرژی در سال ۹۹

۱۲ درصد از سهام «شستا» در راه بورس

واریز ۳ هزار میلیارد برای حمایت از بهداشت و درمان

خوش‌بینی سرمایه گذاران محرک اصلی رشد بازار سهام

میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه به ۱۳.۹۷۷ تومان رسید

دارایی‌های بازگشت شده، جهت فروش تحویل بانک‌ها شده است

آثار و تبعات ویروس کرونا بر اقتصاد و صنعت بانکداری

حمایت بیمه تجارت‌نو از نمایندگان فروش در مقابل آسیب اقتصادی کرونا

برنامه‌های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

کسب رتبه دوم بانک صنعت ومعدن درشاخص‌های تدوینی وزارت اقتصاد

مجمع سالانه سامان کیش برگزار شد

سهام آریاساسول هفته آینده عرضه می‌شود

کاهش قیمت فلز زرد

راه اندازی سررسید جدید آتی زعفران در بورس کالا

قانون بیمه شخص ثالث باید تغییر کند

اقساط وام از محل یارانه چقدر می شود؟

موافقت با برنامه‌های بانک مرکزی برای مهار کرونا

تصویب سند راهبردی بانک مرکزی

بررسی راهکارها و پیشنهادهای مواجهه با شیوع ویروس کرونا

یاسر فلاح عنوان کرد:

بازار سرمایه از الگوهای سنتی عبور می کند

۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۷کد خبر: 270495
ایستانیوز:نخستین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران از تاریخ ۱۵دی ماه آغاز شده و تا ۱۷بهمن ماه ادامه دارد. این معاملات در بستر معاملات برخط کارگزاری بانک پاسارگاد و همکاری ۲شرکت داتکس و آینده نگاران(آیکو) در حال برگزاری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، یاسر فلاح، در گفت و گو با پاسارگاد تحلیل درباره روند این دوره از مسابقه گفت:  نخستین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران با حضور ۲۰تیم و در بستر معاملات برخط کارگزاری بانک پاسارگاد در حال انجام است.
 
عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی افزود: در حال حاضر بازار سرمایه با بهره‎گیری معاملات الگوریتمی از الگوهای سنتی عبور و به سمت رفتارهای نوین و دانش بنیان معامله‎گری حرکت کرده است.
 
یاسر فلاح ادامه داد: تاکنون سیستم معاملاتی تیم‎ها مشکلی نداشته و مجموعه‎های کارگزاری بانک پاسارگاد، داتکس و آیکو نهایت همکاری را در زمینه فرآهم سازی بستر معاملاتی آنها داشته‎اند و اطلاعات زمانی معاملات در بهترین زمان ممکن به شرکت‎کنندگان رسیده و معامله‎گران به خوبی معاملات خود را انجام می‎دهند.
 
مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با اشاره به اینکه در حال حاضر در برخی کشورها میزان معاملات در سطح معاملات الگوریتمیک تا حدود ۸۵درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: در کشور ما نیز از سال۱۳۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار، بلامانع بودن معاملات الگوریتمی را اعلام کرد.
 
عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی یادآور شد: بازار ما نیازمند یک فرهنگ‎سازی بود تا فعالان بازار سرمایه و آی تی بتوانند از آن بهره ببرند و طی این سال‎ها در مورد این معاملات نشانه‎گذاری خاصی انجام نشده بود. همچنین معاملات الگوریتمی رصد نمی‎شد و اطلاع و میزان دقیقی از تعداد آن وجود نداشت.
 
یاسر فلاح تصریح کرد: حالا با توسعه و مهیا شدن زمینه معاملات الگوریتمی، می‎توان شاهد کاهش میزان جرایم و تخلفات در بازار باشیم. چراکه در پی آن احساسی عمل کردن معامله‎گران و میزان اشتباهات آنها کاهش می‎یابد و در نتیجه خطاهای انسانی به حداقل می‎رسد که در نهایت باعث می‎شود بازار عمق بیشتری پیدا کند.
 
مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس پیش‎بینی کرد: این معاملات راهی برای عمق بخشی به بازار است. ثبت سفارش‎ها با  این معاملات افزایش می‏ یابد و شاهد حضور سهامداران با قدرت تصمیم‎گیری بالاتری در بازار خواهیم بود.
 
یاسر فلاح درباره چگونگی استقبال از این معاملات گفت: پس از گذشت ۲۱روز از این مسابقه، شاهد جلب توجه معامله‎گران و فعالان بازار هستیم و مراجعه کنندگان برای انجام این معاملات رو به افزایش است. در این راستا برخی از کارگزاری‎ها نیز اقدام به انجام معاملات الگوریتمی کردند.
 
مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس افزود: از آنجایی که پیش از این معاملات الگوریتمی نشانه‎گذاری نشده بود، معاملات آن قابل شناسایی نبودند. یکی از اقدام‎هایی که در کنار این مسابقه‏ انجام شد نشانه‎گذاری این نوع معاملات است تا مشکلات آن شناسایی و حل شود و حتی اگر نیازمند قوانین و مقررات خاصی دارد سازمان بورس آن را تهیه کند.
 
یاسر فلاح معاملات الگوریتمی را موهبتی برای حوزه IT و بازار مالی کشور دانست و ادامه داد: با فراگیر شدن معاملات الگوریتمی، فعالان حوزه IT هم باید به کمک بخش مالی بیایند تا استراتژی‌ها یکی شود و در این معاملات در کنار یکدیگر قرار گیرند. از سوی دیگر شرکت‏های دانش‎بنیان و استارت آپ‎های کشور می‎توانند در حول محور الگوریتم شکل بگیرند. چراکه در پی این نوع معاملات می‌‎توان شاهد برچیده شدن پدیده صف نشینی، تک سهمی برخی سهامداران، سیگنال فروشی و... باشیم.
 
عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی در پایان اظهار داشت: الگوریتم‎نویسی احتیاجی به مجوز ندارد و تنها به یک برنامه‎نویس لازم دارد که استراتژی مالی را به یک الگوریتم تبدیل کند

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *