RSS
امروز یکشنبه ، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
آخرین اخبار

امکان صدور آنلاین کارت اعتباری در شعب بانک دی فراهم شد

بیمه آسیا و بانک تجارت، همکاری‌های خود را گسترش می‌دهند

۱۰ میلیون خودرو و موتورسیلکت فاقد بیمه‌نامه هستند

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

نخستین واکنش بازار سهام به سهمیه‌بندی بنزین

موج‌سواری دلالان ارز با قیمت بنزین

احتمال افزایش سرمایه گل‌گهر به ۱۰ هزار میلیارد تومان

یارانه نقدی آبان فردا پرداخت می‌شود

قیمت سکه طرح جدیدبه ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید

قیمت دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید

بانک مرکزی چین ۲۰۰ میلیارد یوآن نقدینگی به بازار تزریق کرد

کمتر از ۴۰ درصد پزشکان کارتخوان نصب کرده اند

فعالسازی رمز دوم کارت از طریق اینترنت بانک سینا هم فراهم شد

نشست آموزشی مشترک کارشناسان مالی شعب با مدیران ستاد بیمه سرمد برگزار شد

کاهش ۲۰۸ درصدی شاخص بورس

صدور آنلاین بیمه‌نامه در کشور شتاب بیشتری می گیرد

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی نحوه صدور ضمانت‌نامه‌های عهده دولت

تلاش مدیران بانک ملی برای بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

افزایش ۴.۵ درصدی قیمت مسکن در تابستان

نرخ تورم تولیدکننده در فصل تابستان ۵۹.۹ درصد شد

گام‌های روشن بانک قرض الحسنه مهرایران برای ایجاد شفافیت

پرداخت ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه بانک ملی ایران به سیل زدگان

پرداخت خسارت به بیش از ۳ هزار موتورسوار زیان‌دیده

افزایش قیمت بنزین تاثیری روی عرضه در بورس ندارد

تشریح مولفه های اصلی معاملات الگوریتمی

۱۱:۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۷کد خبر: 270457
ایستانیوز:پیمانی توجه ویژه به زیرساخت های معاملاتی و فرهنگسازی را دو مولفه اصلی در توسعه معاملات الگوریتمی دانست و بر همکاری شرکت های برخط در این زمینه تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در گفتگویی با مسلم پیمانی، عضو هیات مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، ابزارهای جدید بورسی طی سال ۹۷ را بررسی کرد. وی در ابتدا با اشاره به وارانت سبد سهام بیان کرد: این ابزار شباهت بسیاری به ابزار اختیار خرید (call option)  دارد. در اصل نوعی ابزار مشتقه (اختیار معامله) به شمار می رود که در جزییات تفاوت هایی دارد.
 
وی در خصوص اثرات این ابزار بر معاملات بازار سهام بیان کرد: وارانت سبد سهام این قابلیت را دارد که ریسک های مربوط به نوسانات سبدی از سهام مشخص را پوشش دهد. افرادی که حق معامله را در وارانت سبد سهام دریافت می کنند، این حق را به دست می آورند که در صورت تمایل در زمان معینی در آینده این معامله معین را انجام دهد؛ لذا برای دارنده حق این امکان را فراهم می آورد که بخشی از مخاطرات مربوط به نوسانات  سبد سهام را پوشش دهد.
 
لزوم توسعه الگوریتم ها
 
عضو هیات مدیره شرکت مدیریت فناوری در بخش دیگری از اظهاراتش به معاملات الگوریتمی در بورس تهران اشاره کرد و گفت: معاملات الگوریتمی یک ابزار نیست، بلکه یک روش نوین معاملاتی است که در دنیا بسیار رایج است.
 
وی در ادامه بیان کرد: استارت این نوع معامله از چندین سال قبل در سازمان بورس و اوراق بهادار زده شد اما با شناخت بسیار کمی که وجود داشت به صورت محدود به اجرا درآمد.
 
پیمانی افزود: الگوریتم ها به عنوان بازارگردانی خودکار مطرح است. به طور کلی روش های بازارگردانی در بورس به چندین مسیر کلی محدود می شود، به عنوان مثال اگر در زمان  ۲ دقیقه، حجم سفارش کاهش پیدا می کند، آن سفارش باید اصلاح شود. بنابراین تغییر و ماشینی کردن این نوع معاملات می تواند زمان سفارش در بازار را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.
 
وی همچنین بیان کرد: طی مدت اخیر چندین شرکت مختلف توانسته اند، مجوز انجام معاملات ماشینی، تحت عنوان بازارگردانی خودکار را دریافت کنند. با این وجود انجام این معاملات نباید محدود به این تعداد باشد و باید شاهد توسعه آن در بازار سهام باشیم.
 
پیمانی با اشاره به نیاز زمانی برای اجرای مطلوب این معاملات در بورس تهران، تصریح کرد: انجام معاملات الگوریتمی در وهله اول نیاز به زیرساخت های فنی دارد. با توجه به اینکه در این نوع بازارگردانی تعداد تراکنش ها بسیار زیاد و با حجم محدود انجام می شود، زیرساخت های فنی اثرگذاری بسیاری دارد.
 
وی در ادامه افزود: فرهنگ سازی نیز در مرتبه دوم از اهمیت قرار دارد. در این خصوص نیز برگزاری مسابقات الگوریتمی میان تیم های دانشگاهی مختلف، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند بر ترویج این مکانیسم اثر گذاری قابل توجهی داشته باشد.
 
عضو هیات مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در سومین بخش به لزوم شناخت فعالان بازار از معاملات الگوریتمی اشاره کرد و گفت: معاملات الگوریتمی از نطر ماهیتی شبیه معاملات عادی است، با این تفاوت که تصمیمات ذهنی انسان که باعث خرید و فروش می شود، در قالب الگوریتم تعریف می شود. از این رو شناخت فعالان بازار از آن بسیار مهم است.
 
قیود معاملات الگوریتمی اعلام می شود
 
وی در ادامه بیان کرد: در زمینه این معاملات صرفا عملکرد شرکت های برخط مهم نیست، بلکه سامانه معاملات از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به اینکه ممکن است سامانه معاملات عیوب جزیی داشته باشد، برنامه اصلاح آن بسیار مهم است.
 
پیمانی همچنین گفت: طی ماه های اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار تلاش های بسیاری برای خرید سامانه معاملاتی از کشور های دیگر انجام داد. در عین حال، به روز رسانی سامانه معاملاتی فعلی، امکانات جدیدی از قبیل محدودیت خرید اعتباری را ایجاد کرد که نسبت به قبل با بهبود بیشتری همراه بود.
 
وی در ادامه بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار قیود مشخصی برای این معاملات در نظر گرفته است. به عنوان مثال  اگر الگوریتمی در هر ثانیه اصلاح شود، سازمان آن معامله را لغو می کند.
 
پیمانی در خصوص نظارت ها در این زمینه نیز گفت: بحث نظارتی از دو جهت انجام می شود. بخش اول نظارت ارسال ابلاغیه به شرکت های خدماتی است و بخش دوم مربوط به نظارت پس از اجراست. در این زمینه زیرساخت هایی تعریف شده است که در سامانه معاملات، الگوریتم ها را تشخیص دهد و امکان سوء استفاده را از بین ببرد.
 
عضو هیات مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان بیان کرد: توسعه و تعمیق بازار نیاز به کمک تمامی ارکان بازار سرمایه دارد. متاسفانه تاکنون تنها یک شرکت برخط اقدام به بروز رسانی زیرساخت های فنی خود کرده و سایر شرکت ها اقداماتی در این زمینه انجام نداده اند. در این زمینه امیدواریم شرکت های دیگر به سمت توسعه زیرساخت های خود اقدام کنند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *