RSS
امروز پنج شنبه ، ۴ بهمن ۱۳۹۷
آخرین اخبار

کاهش چشمگیر نسبت خسارت بیمه‌ های حوادث کوثر

افزایش تراکنش‌های اینترنتی بانک صادرات

نرخ تورم تولیدکننده خدماتی ۸.۸ درصد افزایش یافت

واگذاری سهام چهار انبار، یک سردخانه و یک سیلوی دولتی با مذاکره

واردات بدون انتقال ارز منتفی شد

پرداخت سه هزارو۶۰۸ میلیاردریال تسهیلات قرض‌الحسنه دربانک کارگشایی

اثر غیرمستقیم بخشنامه جدید بانک مرکزی در حذف حساب‌های پشتیبان

نوسانات جزئی نرخ ارز

نرخ سکه به ۴ میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید

فردمحور کردن بیمه شخص ثالث نیازمند توجه همه جانبه به مزایا و معایب آن است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

صندوق با درآمد ثابت پیروز رقابت با سپرده بانکی

نحوه انجام قرارداد سلف موازی در بورس کالا

ارزش بازار "سفارس" افزایش یافت

"وسبحان" خریدار و فروشنده بود

احتمال پنج عرضه اولیه در بورس تهران

زیان ۴۶ریالی سیمان تهران برای هر سهم

"والبر" ۷۰۱ میلیارد ریال سود واگذاری کسب کرد

"وغدیر" تنها فروشنده بود

«مهرام» سود ۵۳۶ ریالی را پوشش داد

مشاوران سازمان تامین اجتماعی از ۳۰ به ۹ نفر کاهش یافت

بانک سامان، خدمات شعبه‌ای را تلفنی ارایه می‌دهد

ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایشی است

زیان ۵۹۶۸ریالی هر سهم بانک دی

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

نادی قمی مطرح کرد؛

قیمت کامودیتی ها، محرک اصلی بازار سهام

۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲کد خبر: 269736
ایستانیوز:یک کارشناس بازار سرمایه، محرک اصلی بازار سهام را در وضع فعلی نوسان قیمت کامودیتی ها دانست و گفت: بازار به این جمع‌بندی رسیده است که با افزایش قیمت نفت، قیمت سایر مواد خام افزایش یافته و به تبع آن درآمد و سود شرکت های بورسی و فرابورسی افزایش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،ولی نادی قمی با بیان اینکه با فروکش کردن التهابات ارزی، توجه بازار سهام مجددا به قیمت مواد خام در بازارهای جهانی ( به ویژه قیمت نفت ) معطوف شده است، افزود: حال اگر گزارش شرکت ها از عملکرد فصل پاییز  همسو با انتظارات فعالان بازار سرمایه، مثبت باشد آنگاه افزایش اخیر در قیمت نفت، وزن بیشتری در افزایش قیمت سهام شرکت ها پیدا خواهد کرد و بازار بدون توجه به انواع ریسک ها و اطلاعات پیرامون آن، رشد خواهد کرد.
 
وی همچنین افزود: یکی از موضوعات اساسی حال حاضر، لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ و آثار آن بر بازار سهام است که به نظر به دلیل همسویی با انتظارات فعالان بازار سرمایه، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
 
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ دولت در نظر دارد که روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت با قیمت حداقل ۵۴ دلار به فروش برساند تا بتواند پس از کنار گذاشتن سهم صندوق توسعه ملی ( ۲۰ درصد) و شرکت ملی نفت ( ۱۴/۵ درصد) ، بخشی از مصارف عمومی دولت را تامین کند.
 
نادی قمی خاطرنشان کرد: بر طبق پیش بینی نهادهای تخصصی بین‌المللی بازار نفت در سال ۲۰۱۹ با مازاد عرضه تا یک میلیون بشکه در روز مواجه خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه برای حذف مازاد عرضه بر تقاضا، به نظر می رسد برخی کشورهای مهم ، تولید نفت شان را کاهش خواهند داد، گفت:  به هر حال با وجود پیش بینی مازاد عرضه، قیمت نفت برای سال جاری میلادی به طور میانگین ۶۵ دلار برآورد می شود.
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته بار اصلی بودجه بر روی درآمدهای مالیاتی و گمرکی است که قرار است حدود ۳۸ درصد از ۴۰۸ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت را تامین کند.
 
به گفته نادی قمی، با توجه به اینکه درآمدهای مالیاتی عمدتا از محل عملکرد شرکت ها است و درآمدهای مالیاتی سال ۱۳۹۸ از محل سود جهشی سال ۱۳۹۷ شرکت ها، محقق می شود لذا رقم پیش‌بینی شده معقول ارزیابی می شود.
 
وی با بیان اینکه به نظر می رسد دغدغه اصلی مربوط به تحقق درآمدهای نفتی و نیز تحقق مالیات بر ارزش افزوده است، اظهار داشت:  با توجه به تحریم های امریکا، در حال حاضر میزان فروش نفت کشور کمتر از یک میلیون بشکه در روز برآورد می شود که با رقم برآورد شده در لایحه بودجه فاصله دارد.
 
نادی قمی افزود: از طرف دیگر با توجه به برآورد کمبود منابع ارزی جهت واردات مواد اولیه، قطعات، کالاهای واسطه ای و سرمایه ای ، لذا  احتمال کاهش تولید ( فروش) در برخی از صنایع وجود دارد. بنابراین احتمالا درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده ( VAT ) با کاهش مواجه خواهد شد. البته برای جبران آن می توان افزایش نرخ VAT را مد نظر قرار داد.
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد:  در لایحه سال ۱۳۹۸ درآمد حاصل از بهره مالکانه و حقوق دولتی با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به سال قبل به رقم ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است. در عوض بدهی دولت به بانک ها تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بهادارسازی می شود که به نوعی می توان گفت سعی شده است بر توان تسهیلات دهی بانک ها افزوده شود.
 
 نادی قمی گفت: همچنین ۴۲ هزار میلیارد تومان انتشار انواع اوراق بدهی در نظر گرفته شده است ( صرفنظر از حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق که برای تسویه اوراق بدهی سررسید شده منتشر خواهد شد) که با توجه به ظرفیت محدود بازار بدهی کشور، این حجم از انتشار مانع جدی برای کاهش نرخ سود بانکی ( به زیر ۲۰ درصد) خواهد بود.
 
وی در پایان افزود: در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ میزان مخارج عمرانی با اندکی افزایش نسبت به سال قبل، ۶۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که در صورت تحقق عامل مهمی برای مبارزه با رکود موجود در اقتصاد خواهد بود. به هر حال با جمیع جهات، لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ چندان با انتظارات فعالان بازار سرمایه مغایر نبوده است. 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *