RSS
امروز پنج شنبه ، ۴ بهمن ۱۳۹۷
آخرین اخبار

کاهش چشمگیر نسبت خسارت بیمه‌ های حوادث کوثر

افزایش تراکنش‌های اینترنتی بانک صادرات

نرخ تورم تولیدکننده خدماتی ۸.۸ درصد افزایش یافت

واگذاری سهام چهار انبار، یک سردخانه و یک سیلوی دولتی با مذاکره

واردات بدون انتقال ارز منتفی شد

پرداخت سه هزارو۶۰۸ میلیاردریال تسهیلات قرض‌الحسنه دربانک کارگشایی

اثر غیرمستقیم بخشنامه جدید بانک مرکزی در حذف حساب‌های پشتیبان

نوسانات جزئی نرخ ارز

نرخ سکه به ۴ میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید

فردمحور کردن بیمه شخص ثالث نیازمند توجه همه جانبه به مزایا و معایب آن است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

صندوق با درآمد ثابت پیروز رقابت با سپرده بانکی

نحوه انجام قرارداد سلف موازی در بورس کالا

ارزش بازار "سفارس" افزایش یافت

"وسبحان" خریدار و فروشنده بود

احتمال پنج عرضه اولیه در بورس تهران

زیان ۴۶ریالی سیمان تهران برای هر سهم

"والبر" ۷۰۱ میلیارد ریال سود واگذاری کسب کرد

"وغدیر" تنها فروشنده بود

«مهرام» سود ۵۳۶ ریالی را پوشش داد

مشاوران سازمان تامین اجتماعی از ۳۰ به ۹ نفر کاهش یافت

بانک سامان، خدمات شعبه‌ای را تلفنی ارایه می‌دهد

ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایشی است

زیان ۵۹۶۸ریالی هر سهم بانک دی

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

حذف چهار صفر، یک داستان تکراری و غیر فوری

احمد حاتمی یزد، تحلیل‌گر بانکی
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷کد خبر: 269603
ایستانیوز:تورم در کشور به ۴۰ درصد رسیده است و نقدینگی مرز ۱۷۵۰ هزار میلیارد تومان را رد کرده و روزی هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. همه‌چیز در اقتصاد کشور شناور است اما گویا آقایان نگرانی دراین‌باره ندارند و به امری می‌پردازند که اثری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد.
 حذف چهار صفر فی‌نفسه کار بدی نیست اما در اولویت نیست آن‌هم زمانی که بحران‌های ارز و تورم و بیکاری هم چنان وجود دارد. از سوی دیگر هنوز اقتصاد کشورمان تحریم است و نفت ایران خریداری نمی‌شود
حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر به یک سرگرمی شباهت دارد تا یک‌فوریت. این اقدام هیچ تأثیری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد. برداشتن چهار صفر هیچ تغییری در وضعیت اشتغال، تورم، سرمایه‌گذاری، نرخ سود بانکی و نقدینگی ایجاد نمی‌کند درحالی‌که این موضوعات، مسائل اصلی است که بانک مرکزی باید به آن بپردازد. مسئله اصلاح نظام بانکی و قانون بانکداری که لایحه اصلاح آن سال‌هاست در دولت معطل مانده و وضعیت نقدینگی گویا در اولویت بانک مرکزی قرار ندارد و البته اقداماتی مثل حذف چند صفر دردی از این مسائل اصلی درمان نمی‌کند، آن‌هم در شرایط کنونی که نظام بانکی در وضعیت بحرانی در داخل و ازنظر بین‌المللی هم در فشار است.
 
اکنون مسئله اف ای تی اف را داریم و بانک مرکزی باید هرچه زودتر آیین‌نامه‌های مربوط به اجرای قانون مرتبط را تدوین و بخشنامه‌های آن را هرچه سریع‌تر آماده کند. این تشکیلات بین‌المللی مهلت محدودی به کشورمان برای انجام اصلاحات لازم داده که از آن مهلت تنها یک ماه باقی‌مانده و این مسئله فوریت بیشتری نسبت به حذف چهار صفر دارد.
 
تورم در کشور به 40 درصد رسیده است و نقدینگی مرز 1750 هزار میلیارد تومان را رد کرده و روزی هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. همه‌چیز در اقتصاد کشور شناور است اما گویا آقایان نگرانی دراین‌باره ندارند و به امری می‌پردازند که اثری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد. حذف چهار صفر فی‌نفسه کار بدی نیست اما  در اولویت نیست آن‌هم زمانی که بحران‌های ارز و تورم و بیکاری هم چنان وجود دارد. از سوی دیگر هنوز اقتصاد کشورمان تحریم است و نفت ایران خریداری نمی‌شود. کشورهای معدودی می‌توانند از ایران نفت بخرند اما به همان میزان که آمریکا به آن‌ها دیکته کرده و حتی یک بشکه بیشتر هم خریداری نمی‌کنند. دریافت وجوه حاصل از فروش نفت از چین و هند گرفتاری دیگری است و از کانال ارزی ایران و اروپا هم هنوز خبری نیست. در چنین شرایطی دولت، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و ... باید بسیج شوند و اقتصاد را از بند این مشکلات رها کنند نه اینکه وقت خود و مردم را به حذف چهار صفر اختصاص دهند.
 
حذف چهار صفر داستانی است که زمان دولت‌های نهم و دهم مطرح بوده و هر بار شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد آن دولت‌ می‌گفت که تصویب‌شده و اجرا می‌شود و خبری هم نبود. پس‌ازاین ولی‌الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی این موضوع را مطرح کرد. اکنون در کمال تعجب می‌شنویم که عبدالناصر همتی رئیس کنونی بانک مرکزی هم این موضوع را مطرح می‌کند درحالی‌که هیچ ثباتی در اقتصاد کشور لمس نمی‌شود. تلاش ما برای حذف چهار صفر از پول ملی در حالی انجام می‌شود که تورم در کشور از 10 درصد به 40 درصد رسیده اما کشور همسایه ایران یعنی ترکیه زمانی این سیاست را اجرا کرد که تورم از 70 درصد به 7 درصد رسیده بود.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:حذف صفر، پول ملی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *