RSS
امروز دوشنبه ، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار

پرداخت سریع خسارت بیمه البرز به بیمه شدگان سیل زده

بررسی پیوستن ایران به پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت

آیا اقتصاد ایران به رشد ۹درصد می‌رسد؟

طلا و سکه امروز چند قیمت خورد؟

شرایط فروش اعتباری محصولات ایران‌خودرو اعلام شد

تاکید مدیران عامل بانک ملت و مخابرات ایران بر تقویت همکاری ها

حضور فعال کانون جوانه های بانک ملی در نمایشگاه دنیای اسباب بازی

انتشار شماره جدید نشریه مهرآب

پوراسکندری سرپرست مدیریت بیمه های آتش سوزی بیمه تعاون شد

بانک رفاه پیشرو در مهندسی مالی بانکی

بانک رفاه با عمل به مسئولیت های اجتماعی امید به اشتغال را بازگرداند

مالیات بر عایدی سرمایه در قالب یک لایحه‌ مستقل به مجلس می‌رود

حق عضویت صرافان در بازار متشکل ارزی ۲۵ میلیون تومان شد

رشد قیمت ارز و سکه، سبزپوشی بورس

صنایع معدنی ایران چقدر آب مصرف می‌کند؟

هند هم وارد جنگ تجاری شد

"رتاپ"۳۲۰ریال به ازای هر سهم تقسیم کرد

سککوک بانک ملی را به اوج می رساند

پارادوکس اخبار متناقض و سردرگمی سرمایه‌گذاران

بازار پتروشیمی قابلیت تحریم ندارد

افزایش تقاضا در بورس با عرضه منظم نفت

ثبت رکورد تاریخی بورس

صندوق حمایت از مستاجران تشکیل می‌شود

«آموزش» عنصر جدایی ناپذیر فعالیت‌های بانک ملی ایران است

سقف شکنی تازه شاخص بورس

حذف چهار صفر، یک داستان تکراری و غیر فوری

احمد حاتمی یزد، تحلیل‌گر بانکی
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷کد خبر: 269603
ایستانیوز:تورم در کشور به ۴۰ درصد رسیده است و نقدینگی مرز ۱۷۵۰ هزار میلیارد تومان را رد کرده و روزی هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. همه‌چیز در اقتصاد کشور شناور است اما گویا آقایان نگرانی دراین‌باره ندارند و به امری می‌پردازند که اثری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد.
 حذف چهار صفر فی‌نفسه کار بدی نیست اما در اولویت نیست آن‌هم زمانی که بحران‌های ارز و تورم و بیکاری هم چنان وجود دارد. از سوی دیگر هنوز اقتصاد کشورمان تحریم است و نفت ایران خریداری نمی‌شود
حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر به یک سرگرمی شباهت دارد تا یک‌فوریت. این اقدام هیچ تأثیری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد. برداشتن چهار صفر هیچ تغییری در وضعیت اشتغال، تورم، سرمایه‌گذاری، نرخ سود بانکی و نقدینگی ایجاد نمی‌کند درحالی‌که این موضوعات، مسائل اصلی است که بانک مرکزی باید به آن بپردازد. مسئله اصلاح نظام بانکی و قانون بانکداری که لایحه اصلاح آن سال‌هاست در دولت معطل مانده و وضعیت نقدینگی گویا در اولویت بانک مرکزی قرار ندارد و البته اقداماتی مثل حذف چند صفر دردی از این مسائل اصلی درمان نمی‌کند، آن‌هم در شرایط کنونی که نظام بانکی در وضعیت بحرانی در داخل و ازنظر بین‌المللی هم در فشار است.
 
اکنون مسئله اف ای تی اف را داریم و بانک مرکزی باید هرچه زودتر آیین‌نامه‌های مربوط به اجرای قانون مرتبط را تدوین و بخشنامه‌های آن را هرچه سریع‌تر آماده کند. این تشکیلات بین‌المللی مهلت محدودی به کشورمان برای انجام اصلاحات لازم داده که از آن مهلت تنها یک ماه باقی‌مانده و این مسئله فوریت بیشتری نسبت به حذف چهار صفر دارد.
 
تورم در کشور به 40 درصد رسیده است و نقدینگی مرز 1750 هزار میلیارد تومان را رد کرده و روزی هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. همه‌چیز در اقتصاد کشور شناور است اما گویا آقایان نگرانی دراین‌باره ندارند و به امری می‌پردازند که اثری در فاکتورهای اصلی اقتصاد ندارد. حذف چهار صفر فی‌نفسه کار بدی نیست اما  در اولویت نیست آن‌هم زمانی که بحران‌های ارز و تورم و بیکاری هم چنان وجود دارد. از سوی دیگر هنوز اقتصاد کشورمان تحریم است و نفت ایران خریداری نمی‌شود. کشورهای معدودی می‌توانند از ایران نفت بخرند اما به همان میزان که آمریکا به آن‌ها دیکته کرده و حتی یک بشکه بیشتر هم خریداری نمی‌کنند. دریافت وجوه حاصل از فروش نفت از چین و هند گرفتاری دیگری است و از کانال ارزی ایران و اروپا هم هنوز خبری نیست. در چنین شرایطی دولت، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و ... باید بسیج شوند و اقتصاد را از بند این مشکلات رها کنند نه اینکه وقت خود و مردم را به حذف چهار صفر اختصاص دهند.
 
حذف چهار صفر داستانی است که زمان دولت‌های نهم و دهم مطرح بوده و هر بار شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد آن دولت‌ می‌گفت که تصویب‌شده و اجرا می‌شود و خبری هم نبود. پس‌ازاین ولی‌الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی این موضوع را مطرح کرد. اکنون در کمال تعجب می‌شنویم که عبدالناصر همتی رئیس کنونی بانک مرکزی هم این موضوع را مطرح می‌کند درحالی‌که هیچ ثباتی در اقتصاد کشور لمس نمی‌شود. تلاش ما برای حذف چهار صفر از پول ملی در حالی انجام می‌شود که تورم در کشور از 10 درصد به 40 درصد رسیده اما کشور همسایه ایران یعنی ترکیه زمانی این سیاست را اجرا کرد که تورم از 70 درصد به 7 درصد رسیده بود.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:حذف صفر، پول ملی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *