RSS
امروز سه شنبه ، ۲۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان سیل زده آق قلا در باغ کتاب تهران‌‌

گسترش ارتباط پژوهشکده بیمه با جامعه و صنعت

وزیر جهاد کشاورزی در حضور رییس جمهور از بانک کشاورزی قدردانی کرد

نسخه ویژه اپلیکیشن «بله» با عنوان «بله‌فشان» منتشر شد

عرضه بیمه‌نامه مسافرتی در کلیه شعب بانک سامان

آیا بیت کوین ارز آینده دنیاست؟

فرار مالیاتی یکی از مصادیق پولشویی است

قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان رسید

اولین گروه از تیم تکواندو نونهالان و نوجوانان کشور با حمایت بانک صادرات راهی اردن شد

با کاهش ارزش دلار قیمت‌ نیکل ۲.۲ درصد رشد کرد

زمان‌بندی پرداخت سود سهام بیمه‌‌ کوثر

دامنه نفوذ سامانه توزیع سود، تا آخر سال به ۱۰۰ درصد می رسد

مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک قرض الحسنه مهر ایران برگزار شد

رویکرد توسعه خدمات غیرحضوری با جدیت بیشتری اجرایی می شود

با عضویت در طرح خرید آنلاین اقساطی بانک‌‌پاسارگاد، محصولات خود را با تضمین بفروشید

گزارش اقدامات بانک قرض الحسنه مهر ایران طی سال ۱۳۹۷ در مجمع عمومی

سود ۱۲تومانی بیمه البرز برای هر سهم

سرمایه گذاری بیمه میهن در حوزه آموزش و توانمندسازی سرمایه انسانی

چه کسانی از قوانین جدید چک مستثنی می‌شوند؟

وزارت صمت اطلاعات خود را به سازمان مالیات نداده است

ایرانی‌ها دیگر پس انداز نمی‌کنند

راه‌اندازی بازار متشکل ارزی به شرط مطمئن شدن رئیس‌کل

ماجرای ورود مجلس به واگذاری سرخابی‌ها

طلای آب شده به زودی در بورس معامله می‌شود

عرضه سهام ایران‌خودرو و سایپا فعلا امکان‌پذیر نیست

۱۰ هزار میلیارد تومان پول بی‌نام و نشان در اقتصاد ایران

۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶کد خبر: 269515
ایستانیوز:موضوع ساماندهی چک‌های تضمینی در حالی از سوی بانک مرکزی به اجرا درآمده که به گواه آمار موجود، ده هزار میلیارد تومان پول بی‌نام و نشان در قالب همین چک‌ها در اقتصاد ایران گردش می‌کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، موضوع ساماندهی چک‌های تضمینی چند هفته‌ای است که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است، اقدامی که پیشینه اش به تصمیم سران سه قوه برای ایجاد شفافیت در اقتصاد برمی‌گشت. چک های تضمینی گاهی چند سال دست به دست می شد و اگر تصمیم به نقد کردن آن گرفته می شد، مشخص می شد که چند سال از تاریخ صدور آن گذشته است و علیرغم گردش های متعدد، هیچ نامی و نشانی از دست به دست کنندگان بر روی آن نمایان نیست و فقط مشخصات صادرکننده اولیه توسط نظام بانکی قابل رصد و ردیابی است. ضمن اینکه این چک ها به محل مناسبی برای پولشویی تبدیل شده بود. 
 
به همین دلیل، بانک مرکزی به خصوص بعد از نوساناتی که در بازار ارز ایران از ابتدای سال جاری تاکنون رخ داد، تصمیم گرفت که مجموعه اقداماتی را برای رصد پول در اقتصاد ایران به کار گیرد که در نهایت، منجر به ایجاد شفافیت هر چه بیشتر در اقتصاد و به خصوص نظام بانکی شود و البته این موضوع را هم، گامی در جهت انجام اصلاحات در نظام بانکی کشور در نظر گرفته است.
 
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی پیش از ابلاغیه‌ای که به منظور ساماندهی صدور چک‌های تضمینی در نظر گرفته بود، اعلام کرده بود که در طول سال‌های گذشته، پشت نویسی و دست به دست شدن چک توسط افراد مختلف، معضل بزرگی به وجود آورده بود  و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، ارزش این چک‌ها ۸ هزار میلیارد تومان بود که چرخش فاقد شفافیت و بدون اطلاع نظام بانکی از مشکلات آن به شمار می‌رود.
 
بر اساس این تصمیم بانک مرکزی، دیگر چک‌های تضمینی، قابل ظهرنویسی نیستند و متقاضی چک، حتما باید نام ذینفع (گیرنده) چک را به همراه شماره ملی او در چک قید کند؛ بر همین اساس، چک‌هایی که اکنون در اختیار مردم است، قابل انتقال به سایرین نیست و در صورت انتقال، فاقد اعتبار خواهد بود.
 
بر اساس این تصمیم بانک مرکزی، یکی دو روزی هست که مهلت بازگشت چک‌ها به بانکها برای نقد شدن به اتمام رسیده و چک‌های فعلی، دیگر قابل انتقال نیستند و از سوی دیگر، از این به بعد چک‌ها با شرایط جدید توسط بانک‌ها ارائه و صادر خواهد شد.
 
البته رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که این چنین اقدامی، به شفافیت بیشتر و مبارزه با پولشویی کمک می‌کند و از این به بعد با گردش مالی درست، واقعی و شفاف در کشور از عملیات غیرشفاف در بازار جلوگیری می‌کنیم.
 
یک مقام مسئول در نظام بانکی در گفتگو با مهر گفت: ده هزار میلیارد تومان پول بی نام و نشان هم اکنون در اقتصاد ایران در گردش است که هیچ رد و نشانی از آنها دیده نشده است؛ بنابراین برخی از اقدامات بانک مرکزی اگرچه سختگیرانه است، اما به هر حال مخالفان و موافقان خود را دارد. در این میان البته برخی به بهانه تولید و اشتغال، به این سیاست دولت حمله می‌کنند.
 
وی افزود: با ثبت کد ملی و نام گیرنده در برگه چک، راه برای ردیابی چک‌های صادره به خوبی باز شده است و به این ترتیب، چک‌ها قابلیت ردیابی خواهند داشت.
 
این مقام مسئول ادامه داد: گاه برخی حسابهای بانکی، گردش‌های هزاران میلیارد تومانی دارند که نه مالیات می‌دهند و نه اثری از ورود پول‌های ناشی از این گردش‌ها به بخش مولد اقتصاد ایران وجود دارد؛ این در حالی است که هر فرد متناسب با نوع کاری که در کشور انجام می‌دهد، گردش مالی مشخصی دارد و اگر این گردش مالی بیش از حد معقول باشد، به طور قطع باید از سوی نظام بانکی بررسی شود.
 
وی ادامه داد: واسطه گری در مجموع کار ناشایستی نیست، اما باید در حساب‌های مشخص و شفاف، گردش مالی صورت گیرد و این حساب مشخص، مالیات را هم بپردازد و به صورت شفاف عمل کند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *