RSS
امروز سه شنبه ، ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
آخرین اخبار

بانک صادرات همچنان در کنار مردم سرپل ذهاب خواهد ایستاد

اعلام روزها و ساعات کاری شعب کشیک بانک آینده

تفاهم نامه بیمه آسیا و خانه صنعت،معدن و تجارت

حقوق بهمن‌ بازنشستگان کشوری امشب واریز می‌شود

علت کاهش بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

«بیمه قیمت»، مزیت بزرگ معاملات آپشن برای زعفران کاران

تکمیل ظرفیت فروش فوری ایران‌خودرو در ۳۰دقیقه

حضور بیمه البرز در نمایشگاه بانک و بیمه خراسان رضوی

دلار در صرافی ملی ۱۲۸۰۰تومان معامله شد

رشد ۶۸۲ واحدی شاخص بورس

برای جاماندگان از بسته حمایتی سایت اینترنتی معرفی شد

دستگیری ۲۰دلال بازار ارز

هربشکه نفت سبک ۵۲.۲ دلار داد و ستد شد

شرکت به‌پرداخت ملت؛ حامی استعدادهای ایرانی

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش یافت

یکبار مصرف‌سازی رمز اول کارت های بانکی

انتشار ۱۰۰۰میلیارد ریال اوراق منفعت

انتشار ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی از سوی وزارت نفت

سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

حباب سکه ۳۷۰ هزار تومان شد

«ملی شو ۲»، محل عرضه تازه‌ترین دستاوردهای نوین بانک ملی ایران

موسسه کوثر حاصل تفکر پیشکسوتان نظام بانکی و نخبگان جوان است

تمدید بخشودگی سود و دیرکرد وام مسکن

اوراق مالی و اسناد منتشره سال ۹۸ از مالیات معاف شد

واگذاری ۳ هزار میلیارد تومان سهم دولتی در ۱۱ ماه

انتقاد از بزرگنمایی پولشویی در ایران؛

نامه سرگشاده کارشناسان مالی به ظریف

۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۸/۲۲کد خبر: 264879
ایستانیوز:جمعی از کارشناسان مالی با انتشار نامه ای سرگشاده به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به انتقاد از اظهارات وی درباره پولشویی گسترده در ایران پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)به نقل از تسنیم، در این نامه با ابزار نگرانی شدید درباره سوء استفاده دشمنان ایران از اظهارات ظریف درباره پولشویی در نشست آتی FATF، آمده است: کدام یک از مفاد اکشن پلن که مورد اعتراض مخالفان است اساسا ربط فنی به تقویت مبارزه با پولشویی دارد؟
 
متن کامل این نامه آمده است:
 
بسمه تعالی
محضر مبارک وزیر امور خارجه
جناب دکتر محمد جواد ظریف- زید عزه-
اخیرا ویدیویی از فرمایشات جنابعالی نشر یافته است که در آن مخالفان تسریع در تکمیل اکشن پلن FATF را به دو بخش دارندگان نیت خوب و بد تقسیم فرموده اید و ضمن اعلام رسمی وجود پولشویی در ایران- برای اولین بار به عنوان وزیر خارجه- از صرف صدها میلیارد تومان برای فضاسازی علیه مبارزه با پولشویی سخن گفته اید. درباره این اظهارات گزاره هایی فنی به ذهن نگارندگان می رسد که ذیلا تقدیم می گردد:
 
١- همکاران شما در وزارت خارجه، در مورد اظهاراتی بسیار سطح پایینتر از فرمایش شما آن هم در سطح کارشناسی، مخالفان را به بی ملاحظگی متهم می کنند و از دستاویز قرار گرفتن احتمالی این اظهارات توسط نمایندگان آمریکا، شورای همکاری خلیج فارس یا آرژانتین در پلنری بعدی FATF اظهار نگرانی می کنند. چگونه تایید وجود پولشویی آن هم توسط وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران آن هم بدون اشاره به اقدامات بسیار مثبت بانک مرکزی در حوزه مبارزه با پولشویی دستکم در همین چند ماه اخیر مورد سو استفاده نمایندگان دول فوق الذکر در پلنری بعدی قرار نخواهد گرفت؟
 
٢- بدون وجود ادله سخن از تحت حمایت بودن بخشی از کمپین مقابله با تسریع تکمیل اکشن پلن توسط دارندگان گردش های مالی چند ده هزار میلیارد تومانی فرموده اید. در واقع از این به بعد در هر بحث حول FATF باید بخش مهمی از گفتار مخالفان بر اثبات یک امر عدمی- عدم وابستگی به پولشوها!- بگذرد. در این فضا هرگز بحث فنی شکل نمی گیرد. حضرتعالی بیش از هر کسی از ضربه و ضرر اظهار نظرهای غیر کارشناسی در موافقت یا مخالفت با اکشن پلن FATF مطلعید. پس چرا با دست خودتان راه نقد و دفاع فنی را می بندید و موضوع را به سطوحی نازل و غیر قابل اثبات سوق می دهید؟
 
٣- کدام یک از مفاد اکشن پلن که مورد اعتراض مخالفان است اساسا ربط فنی به تقویت مبارزه با پولشویی دارد؟ گزارش‌دهی مستقل خارجی FIU ایران به طرف خارجی (که مورد اعتراض مخالفان است)کمکی به حل موضوع پولشویی در حوزه ریال می کند؟ بخصوص که عملا با توجه به ناترازی وضعیت ایران در FATF نسبت به کشورهایی چون امارات، در عمل نمی توان به پاسخ‌دهی FIU خارجی به FIU طرف ایرانی هم امیدی داشت. کدام یک از مواد CFT که مورد اعتراض مخالفان است ربطی به پولشویی پیدا می کند؟ ماده ٦ ربطی به مبارزه با پولشویی دارد؟ سازوکار ماده ١٢ (با توجه به ناترازی پیش گفته)در عمل کمکی به مبارزه با پولشویی گروههای تروریستی در ایران خواهد کرد؟ عضویت در اگمونت چه حسنی برای فرآیند مبارزه با پولشویی دارد؟ در عمل هیچ یک از موارد مورد اعتراض مخالفان ربطی به تقویت مبارزه با پولشویی ندارد که حالا پولشوها! بنا باشد اعتراض آنها را تامین مالی کند.
 
٤- آیا در مورد یکی از بندهایی که واقعا به مبارزه با پولشویی کمک می کرده از کسی اعتراضی شنیده اید؟ اعم از کنترل انتقالات نقد، کنترل تراکنش های بر خط و مانند آن؟ آیا هرگز حتی یکبار و در یک رسانه کسی از مخالفان مطرح کرده است که فی المثل نباید FIU قدرتمند وجود داشته باشد؟ در همین دو هفته اخیر اساسا بدون ارتباط انگیزشی معنا دار با اکشن پلن FATF بانک مرکزی در اقدامی ستودنی سقف تراکنش روزانه روی POS را ٥� میلیون تومان اعلام کرد و با جدیت برای اجرای آن ایستاد. آیا هرگز در این مورد که به معنای واقعی کلمه یک شاهراه پولشویی و فساد را می بندد (بخصوص در حوزه تبدیل ریال به ارز) حتی یک کلمه یک نفر از مخالفان تسریع اکشن پلن FATF مخالفتی کرده است؟
 
٥- از موارد اکشن پلن FATF به تفسیر دوستان شما (و بر خلاف نص صریح دستکم بیانیه عمومی اخیر FATF) تنها ٣ مورد باقی مانده است و الباقی تصویب یا اجرا شده. کدام یک از ٣ مورد باقیمانده عملا ارتباطی فنی با مبارزه با پولشویی دارد؟ CFT؟! کدام یک از مواد تغییر یافته در اصلاح بندهایی از قانون مبارزه با پولشویی کمکی به مبارزه روی زمین با پولشویی می کند؟ لابد تغییر ترکیب شورای عالی مبارزه با پولشویی!!!
 
سرور ارجمند
 
به گمان نگارندگان، مقام شامخ وزارت خارجه بایستی در صف نخست دفاع از منافع ملی و ممانعت از تنزل پرونده های حساس کشور به دو قطبی های نازل رسانه ای باشد. همچنین باید در اظهارات خود دقت و مراقبت نماید تا زحمات ارزشمند همکاران ایشان در هر پلنری دچار خدشه و ضعف نگردد. مع الاسف اظهارات حضرتعالی در گفتگوی مورد اشاره غیر کارشناسی، خارج از منافع ملی، و قطعا بر خلاف انگیزه همیشه مثبت شما برای اتحاد ایرانیان، تشدید کننده دو قطبی های غیر فنی بر سر یک پرونده کاملا فنی است. امید است که در اظهارات رسانه ای بعدی نسبت به اصلاح فرمایشات منتشره از خود محبت لازم را مبذول فرمایید.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *