RSS
امروز یکشنبه ، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار

رتبه‌بندی نمایندگان، جهشی بزرگ در توسعه شبکه فروش

روابط عمومی بانک سپه تندیس ستاره ملی روابط عمومی گرفت

بانک مرکزی سپرده‌های بلندمدت را احیا کند

بانک سامان، محبوب ترین بانک ایران در سال ۱۳۹۷

جزییات تازه درباره خودروهای سواری وارداتی

پیشنهاد ایجاد کانال‌های بانکی بین ایران و چک

توقف نماد معاملاتی پست بانک بعد از افشای اطلاعات

انتخاب موزه بانک ملی ایران به عنوان موزه برتر کشور

اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی به کمترین حد رسید

بخشودگی جرایم مقرر در قانون تامین اجتماعی

رتبه نخست بازدهی شاخص فرابورس ایران در بین ۷۷ بورس دنیا

معرفی امتناع کنندگان بازگشت ارز صادراتی به قوه قضاییه

دفاع وزیر راه و شهرسازی از کارآیی تسهیلات بانک مسکن

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش یافت

کار، کار بانک‌ها بود!

نرخ دلار به۱۴۶۵۰ تومان رسید

نرخ سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید

آرین بانک تاثیری در مبادلات تجاری ایران و افغانستان نداشت

رشد ۱۰۳واحدی شاخص بورس

توضیحات رئیس «آرین بانک» درباره لغو جواز فعالیت این بانک در افغانستان

پیش‌بینی از آینده‌ی بورس نفت

عرضه دو میلیون بشکه نفت در بورس با نرخ ۶۷ دلار

افغانستان جواز تنها بانک ایرانی را لغو کرد

آمار عملکرد اظهارنامه‌های مالیاتی در سال۹۷

عرضه ۱۲ قرارداد قیر صادراتی در قالب کشف پریمیوم

تاثیر رئیس جدید شورای عالی بورس بر بازارهای مالی

۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۸/۲۱کد خبر: 264809
ایستانیوز:با تغییر وزیر اقتصاد که رئیس شورای عالی بورس نیز است، خیلی‌ها منتظر سیاست‌های جدید در بازارهای مالی ایران هستند اما تاثیر نهادهای پولی و دیگر وزرا نیز در سیاست‌های بازارهای مالی ایران کم نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در روزهای اخیر با افزایش ریسک‌های سیستماتیک بازارهای مالی ایران فعالان بازار سهام هم با احتیاط بیشتری دست به خرید و فروش می‌زنند. این موضوع در کلیت معاملات بورس تاثیرگذار بوده و سبب شده صف‌های خریدی که طی ماه‌های گذشته وجود داشت تا حدودی تعدیل شود.
 
از طرفی تغییر وزیر اقتصاد که رئیس شورای عالی بورس هم است سبب شده که نگاه افراد به سمت تغییر جایگاه‌ها و سیاست‌ها در بازار سرمایه بچرخد؛ هر چند تصمیماتی که وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گیرد در کنار تصمیم‌های دژپسند می‌تواند تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر بازارهای مالی ایران بگذارد؛ به طوری که از تاثیر این تصمیمات نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. به این موضوع می‌توان تصمیمات مسئولان بازار پول را نیز افزود.
 
در این مورد پویان دارابی، یک کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه وزیر جدید اقتصاد چه اقداماتی را می‌تواند برای بازار سرمایه انجام دهد و انتظارات اهالی بازار از او چیست؟ به ایسنا گفت‌: وزیر اقتصاد به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد. اگر اقدامات وزیر صنعت، معدن و تجارت بیشتر از وزیر اقتصاد نباشد، کمتر هم نیست. تصمیماتی که در وزارت نفت و بانک مرکزی گرفته می‌شود خیلی مهم است و وزیر اقتصاد به تنهایی نمی‌تواند روی آنها تاثیر گذارد.
 
همچنین علی تفرشی، یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران در این زمینه گفته که "وزیر اقتصاد جدید در برنامه‌های خود از نظارت هرچه بیشتر بر بازار ارز صحبت کرده است. مطمئنا ارز یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر صادرات و واردات است. همچنین در برنامه‌های خود بر نظام ارزی شناور مدیریت شده، تاکید ویژه‌ای داشتند. "
 
وی به معافیت چند کشور از تحریم‌های نفتی ایران اشاره کرده و معتقد است که طی مدت اخیر چند موضوع توانست اثر تحریم‌های آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد. معافیت تحریم‌های نفتی برای چندین کشور از یک سو و تصمیم برای ایجاد کانال بانکی مشترک بین ایران و کشور های اروپایی از مواردی بود که تا حدی اثر اقدامات آمریکا را خنثی کرد. موضوع مهم‌تری که در این زمینه مطرح است به عملکرد دولت در این شرایط برمی‌گردد. انسجام بین سه قوه و اتحاد ملی مهم‌ترین رکن خنثی شدن این دوره از تحریم‌هاست. دولت باید بتواند سازوکار مشخصی برای شرکت‌ها ایجاد کند تا کمترین گزند را از تحریم‌ها متحمل شوند.
 
تاکید وزیر اقتصاد بر سیاست‌های ارزی می‌تواند برای بازار سرمایه بسیار موثر باشد اما سیاست‌های بانک مرکزی نیز در این مورد بسیار اثر بخش است، در نتیجه مجموعه‌ای از عوامل است که می‌تواند جدا از تصمیمات وزیر اقتصاد، سرمایه‌های مردم و در نتیجه بورس را در مسیری خاص هدایت کند.
 
بسیاری معتقدند برای فعال‌تر شدن موتور بازار سرمایه و چرخش نقدینگی به سمت بازارهای مولدی همچون بورس فقط خواسته وزارت اقتصاد کافی نیست و وزرای مختلف و نهادهای پولی و مالی باید به این موضوع دقت ویژه داشته باشند و سیاست‌های خود را در این راستا تنظیم کنند.
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *