آخرین اخبار

مالکیت paintech برای هیچ شرکتی نیست

جزییات طرح راننده محور شدن بیمه شخص ثالث

اهدا جوایز سفیران فرهنگی بانک صادرات

افت دوباره شاخص ملی محیط کسب و کار در پائیز ۹۷

قیمت واقعی ارز در کشور ۸هزار تومان است

چشم انداز بازار مسکن در سال آینده

برنامه‌ای برای بازگشایی ثبت سفارش خودرو نداریم

طرح اروپا برای تحریم علیه ایران

کدام کارگران سبد کالا می‌گیرند؟

برای تامین مالی تولید به سمت بورس کالا برویم

رشد ۳۶ درصدی حجم معاملات بورس کالای ایران

سهم ۸۰ درصدی معاملات الگوریتمی از داد و ستد جهانی سهام

حمایت اینستاگرامی دوستداران محیط زیست از توقف چاپ سررسید نامه در بانک ملت

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برگزاری همایش هنر، صلح و توسعه پایدار با حمایت بانک شهر

تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق ضمانت صادرات ایران

شارژ مجدد کاراکارت از سوی بانک رفاه ممکن شد

سهم کارمزد ۳۴ بانک از تراکنش‌های خرید

شرط موفقیت حذف صفر از پول ملی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

مدیریت ریسک، هدف اصلی ابزار آتی سهام

قیمت سکه طرح جدید ۳میلیون و ۹۴۵ هزار تومان شد

اجرایی شدن طرح عقیق بانک‌انصار با سقف ۱۰ میلیارد ریال

پایگاه داده‌ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی ایجاد شد

نگرانی مردم از بیمه نامه های راننده محور

مدیریت یارانه انرژی، الزام نادیده گرفته شده

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۸/۱۴کد خبر: 264511
ایستانیوز:یارانه‌ای که در ایران برای انرژی پرداخت می‌کنم ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گیرد و نکته جالب اینکه این رقم ۱۵ درصد از کل یارانه انرژی جهان در سال گذشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در چهار نوامبر سال 2018 تولید گاز ایران در پارس جنوبی از قطر سبقت گرفت و مرز 600 میلیون مترمکعب را رد کرد. این افزایش میزان تولید گاز هم‌زمان با تشدید تحریم‌های امریکا و جایگزین کردن گاز در سبد سوخت نیروگاهی کشور یک اتفاق مثبت و از افتخارات صنعت نفت است. تولید گازوییل کشور با توجه به رشد و توسعه پالایشگاهی به 45 میلیون لیتر در روز رسیده است و از این ناحیه ظرفیت مازادی برای صادرات ایجاد شده است. در بخش پتروشیمی بر اساس آخرین آمار ظرفیت تولید به 56 میلیون تن رسیده است و با طرح‌های توسعه‌ای و بر اساس اسناد بالادستی میزان تولید به بیش از 65 میلیون افزایش پیدا می‌کند. هرچند به دلیل مشکلات و مسائل مربوط به ارز، سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه خرید تجهیزات دچار وقفه شد اما در ماه‌های پایانی سال باید این وقفه را جبران کرد چراکه به دلیل مزیت نسبی در تولید محصولات پتروشیمی این بخش از اهرم‌های مؤثر در کمک به تولید ملی کشور و فزونی صادرات بر واردات است.
 
برای عبور از تحریمی که امروز بر کشور تحمیل شده تقویت بخش‌های خصوصی به‌ویژه بخش انرژی در اولویت است و البته باید در بحث یارانه انرژی نیز تجدیدنظر کرد. آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است. در این گزارش ایران در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که یارانه به انرژی می‌دهند. برای هوشیاری مسئولان باید بارها این آمار جهانی را مرور کرد که می‌گوید ایران در سال گذشته میلادی 16.5 میلیارد دلار یارانه برای محصولات نفتی و 12.3 میلیارد دلار یارانه برای برق و بیش از 16.3 میلیارد دلار یارانه برای گاز هزینه کرده است. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت ایران در سال گذشته میلادی45 میلیارد دلار برای یارانه محصولات نفتی، گازی و برقی هزینه کرده است که نسبت به سال 2016 میلادی 55 درصد افزایش را نشان می‌دهد. یارانه‌ای که در ایران برای انرژی پرداخت می‌کنم 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گیرد و نکته جالب اینکه این رقم 15 درصد از کل یارانه انرژی جهان در سال گذشته است. رشد چشم‌گیر قیمت نفت از عوامل رشد میزان یارانه است به این معنی که با افزایش قیمت نفت این یارانه رشد یافته و خود را بیشتر نشان داده است. با هر عنوان و دلیل اما باید توجه کرد که این رقم بسیار بالاست و باید برای توسعه ظرفیت‌های صنایع انرژی آن را مدیریت کرد.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *