RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

سرمایه گذاران استقبال نکردند

شرکت های شستا روی دستش ماند

۱۲:۲ - ۱۳۹۷/۷/۲۵کد خبر: 261763
ایستانیوز:تغییر مداوم نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و قیمت ها، کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت آن ها و... فضایی را ایجاد کرده که ما شاهد سرخوردگی فعالان اقتصادی و ناامیدی آن ها نسبت به آینده هستیم و در این شرایط نمی توان انتظار خرید واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری را داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مرتضی لطفی مدیرعامل شستا با اشاره به اینکه استقبال چندانی از واگذاری شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ نشده است، می گوید: کسی که برای سرمایه گذاری پیش قدم می شود اولین انتظاری که دارد سود و بازگشت سرمایه است و در این بین تغییر مداوم نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و قیمت ها، کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت آن ها و... فضایی را ایجاد کرده که ما شاهد سرخوردگی فعالان اقتصادی و ناامیدی آن ها نسبت به آینده هستیم و در این شرایط نمی توان انتظار خرید واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری را داشت.
 
او می گوبد:« ما در شستا تلاش می کنیم که با نگاه و رویکرد سهام داری از بنگاه داری خارج شویم و در ماه های گذشته چندین بار آگهی منتشر کرده ایم و تعدادی از واحدها را از طریق فرابورس عرضه کرده ایم ولی برای واگذاری ها به چند مانع بزرگ برخورده ایم که مثل وضعیت نامناسب بازار کسب و کار، قوانین پیچیده مربوط به بازار سرمایه و عدم ثبات در اقتصاد و خصوصا قیمت ارز؛ ما در ماه های گذشته برخی از واحدهایمان را به دلیل بی ثباتی قیمت ارز و افزایش قیمت ها مجبور شدیم گاهی تا دو نوبت و حتی سه نوبت هم ارزش گذاری کنیم.»
 
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون در آستانه عرضه سه، چهار شرکت زیر مجموعه شستا از طریق تابلو در بورس و همچنین در آستانه بازگشایی برخی از پاک های مزایده هستیم؛ می گوید:« ما تاکنون 105 شرکت را برای واگذاری عرضه کرده ایم ولی متاسفانه آن طور که انتظار می رفت از واگذاری ها استقبال نشده است. ما برای اطلاع رسانی نسبت به عرضه شرکت های شستا در این مدت از سه راه اصلی استفاده کرده ام؛ یکی نشست های حضوری با فعالان اقتصادی بوده است که تقریبا با حدود 2 هزار فعال اقتصادی در 5 استان با حضور استانداران نشست داشته ایم و برای آن ها از واگذاری ها گفته ایم و حتی در این استان ها کمیته های مشترکی متشکل از معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی و ... ایجاد کرده ایم.علاوه براین از طریق روزنامه های اقتصادی تاکنون چندین نوبت آگهی منتشر کرده ایم. همچنین یک سایت به زبان فارسی و انگلیسی هم برای واگذاری شرکت ها و معرفی آن ها راه اندازی کرده ایم؛ اما همه این اقدامات هنوز آنچنان که انتظار داشته ایم به نتیجه نرسیده است و با استقبال رو به رو نشده است. »
 
لطفی در پاسخ به این سوال که فکر می کنیم علت اصلی این عدم استقبال از خریداری شرکت های وابسته به شستا و سهام آن ها چیست، گفت:« به اعتقاد من عدم ثبات اقتصادی، تحریم های اقتصادی که باعث شده و می شود که واحدهای صنعتی ( از جمله کارخانه های شستا) زیر ظرفیت کار کنند، عدم حمایت های بانکی از سرمایه گذاران، قدیمی بودن ساختار فنی و تکنولوژی این شرکت ها و نیاز آن ها به بازسازی و نوسازی و همچنین همزمان با واگذاری شرکت های شستا ما شاهدیم که به همه دستگاه های دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی مانند بانک ها و... تکلیف شده است که اقدام به واگذاری واحدهای مازاد خود کنند و پیش بینی من این است که ارزش کل این واگذاری ها بیش از هزار میلیارد تومان باشد.
 
او همچنین در پاسخ به اینکه ارزش واگذاری های در شستا چقدر برآورد شده است، گفت:« طبق ارزش گذاری هایی که تاکنون انجام شده است برآورد ما حدود 7،8 هزار میلیارد تومان است.»
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:شستا
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *