RSS
امروز یکشنبه ، ۴ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات

رشد مسکن حدود نرخ تورم خواهد بود

روند صعودی طلای جهانی متوقف شد

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت نوروز ۹۸

توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی بین خانواده های کودکان کار

رتبه ایران در ۸ شاخص اقتصادی

بودجه ۹۷ بدون کسری بسته شد

۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو

حمایت صندوق بین‌المللی پول از توقف رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو

کاهش بیش از ۳۰ درصدی معاملات مسکن در پایتخت

دولت بانک‌ها را برای رونق بازار مسکن به میدان بیاورد

مجلس به دنبال تصویب قانون سپرده‌گذاری ارزی

صرافی‌های منتخب از شنبه آینده خدمات ارزی ارائه می‌دهند

تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد اعلام شد

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

پرداخت کامل حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷

پیام رئیس‌جمهوری به مناسبت آغاز سال نو

سالِ جدید، سالِ «رونق تولید»

شش راهبرد بانک مرکزی در سال "رونق تولید"

فهرست خدمات دهی ۱۸ بانک و بیمه‌ در نوروز ۹۸ اعلام شد

اهتمام جدی دولت در محدودیت نرخ تورم و تقویت پول ملی در ۹۸

ثبت شرکت متناظر INSTEX در ایران با سرمایه یک میلیارد ریالی

قانون بودجه سال آینده کل کشور ابلاغ شد

ایجاد فضای رانتی در صنعت خودروسازی با واگذاری سهام متقاطع شرکت‌ها

بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال گرفت

سرمایه گذاران استقبال نکردند

شرکت های شستا روی دستش ماند

۱۲:۲ - ۱۳۹۷/۷/۲۵کد خبر: 261763
ایستانیوز:تغییر مداوم نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و قیمت ها، کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت آن ها و... فضایی را ایجاد کرده که ما شاهد سرخوردگی فعالان اقتصادی و ناامیدی آن ها نسبت به آینده هستیم و در این شرایط نمی توان انتظار خرید واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری را داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مرتضی لطفی مدیرعامل شستا با اشاره به اینکه استقبال چندانی از واگذاری شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ نشده است، می گوید: کسی که برای سرمایه گذاری پیش قدم می شود اولین انتظاری که دارد سود و بازگشت سرمایه است و در این بین تغییر مداوم نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و قیمت ها، کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت آن ها و... فضایی را ایجاد کرده که ما شاهد سرخوردگی فعالان اقتصادی و ناامیدی آن ها نسبت به آینده هستیم و در این شرایط نمی توان انتظار خرید واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری را داشت.
 
او می گوبد:« ما در شستا تلاش می کنیم که با نگاه و رویکرد سهام داری از بنگاه داری خارج شویم و در ماه های گذشته چندین بار آگهی منتشر کرده ایم و تعدادی از واحدها را از طریق فرابورس عرضه کرده ایم ولی برای واگذاری ها به چند مانع بزرگ برخورده ایم که مثل وضعیت نامناسب بازار کسب و کار، قوانین پیچیده مربوط به بازار سرمایه و عدم ثبات در اقتصاد و خصوصا قیمت ارز؛ ما در ماه های گذشته برخی از واحدهایمان را به دلیل بی ثباتی قیمت ارز و افزایش قیمت ها مجبور شدیم گاهی تا دو نوبت و حتی سه نوبت هم ارزش گذاری کنیم.»
 
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون در آستانه عرضه سه، چهار شرکت زیر مجموعه شستا از طریق تابلو در بورس و همچنین در آستانه بازگشایی برخی از پاک های مزایده هستیم؛ می گوید:« ما تاکنون 105 شرکت را برای واگذاری عرضه کرده ایم ولی متاسفانه آن طور که انتظار می رفت از واگذاری ها استقبال نشده است. ما برای اطلاع رسانی نسبت به عرضه شرکت های شستا در این مدت از سه راه اصلی استفاده کرده ام؛ یکی نشست های حضوری با فعالان اقتصادی بوده است که تقریبا با حدود 2 هزار فعال اقتصادی در 5 استان با حضور استانداران نشست داشته ایم و برای آن ها از واگذاری ها گفته ایم و حتی در این استان ها کمیته های مشترکی متشکل از معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی و ... ایجاد کرده ایم.علاوه براین از طریق روزنامه های اقتصادی تاکنون چندین نوبت آگهی منتشر کرده ایم. همچنین یک سایت به زبان فارسی و انگلیسی هم برای واگذاری شرکت ها و معرفی آن ها راه اندازی کرده ایم؛ اما همه این اقدامات هنوز آنچنان که انتظار داشته ایم به نتیجه نرسیده است و با استقبال رو به رو نشده است. »
 
لطفی در پاسخ به این سوال که فکر می کنیم علت اصلی این عدم استقبال از خریداری شرکت های وابسته به شستا و سهام آن ها چیست، گفت:« به اعتقاد من عدم ثبات اقتصادی، تحریم های اقتصادی که باعث شده و می شود که واحدهای صنعتی ( از جمله کارخانه های شستا) زیر ظرفیت کار کنند، عدم حمایت های بانکی از سرمایه گذاران، قدیمی بودن ساختار فنی و تکنولوژی این شرکت ها و نیاز آن ها به بازسازی و نوسازی و همچنین همزمان با واگذاری شرکت های شستا ما شاهدیم که به همه دستگاه های دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی مانند بانک ها و... تکلیف شده است که اقدام به واگذاری واحدهای مازاد خود کنند و پیش بینی من این است که ارزش کل این واگذاری ها بیش از هزار میلیارد تومان باشد.
 
او همچنین در پاسخ به اینکه ارزش واگذاری های در شستا چقدر برآورد شده است، گفت:« طبق ارزش گذاری هایی که تاکنون انجام شده است برآورد ما حدود 7،8 هزار میلیارد تومان است.»
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:شستا
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *