RSS
امروز یکشنبه ، ۲۷ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

از مدیرعامل بانک‌پاسارگاد به‌عنوان خیر نمونه در ساخت کتابخانه تقدیر شد

کشف قیمت ۶۸۰۰ ریالی سهام سنگ‌آهن گهر زمین

رشد ۴۸ درصدی پرداخت وام مسکن

قطع موقت سامانه ۱۵۵۷ بانک سپه

کاهش هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان زیان در بانک صادرات

انتشار نخستین کتاب قصه کانون جوانه ها

هیات داوران جشنواره عکس «نگاه به آینده» معرفی شدند

تامین اعتبار ۲۹ طرح صنعتی در استان سیستان و بلوچستان توسط بانک صنعت و معدن

ورود سکه امامی به کانال ۳.۸

آموزش بانکداری الکترونیک با «موش‌های دندان اره‌ای» بانک ملی ایران

حجم روابط اقتصادی ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد

۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در ۶ ماه به فروش رسید

ورود ۵۰اتوبوس باتامین مالی پست بانک به ناوگان عمومی کلانشهراراک

نرخ ارز پتروشیمی‌ها در نیما تغییر می‌کند؟

از ابتدای دی‌ماه چه اتفاقی برای خودروها رخ می‌دهد؟

شرایط واردات خودرو دیپلمات‌های خارجی + سند

کاهش ۳۱۷۴ واحدی شاخص کل بورس

از طریق کدال صورت گرفت انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه کگهر

درج نماد راهیابان فردا در فرابورس

یارانه نقدی امشب واریز می شود

مجتمع طلای موته اصفهان توسعه می یابد

مناقصه بانک ایران زمین برای تأمین ۴۸۰هزار قطعه کارت بانکی

سهم بانک ایران زمین در بانکداری دیجیتال

تحلیل تی دی اس از عوامل موثر بر قیمت طلا

همکاری روسیه و ایران برای توسعه ارزهای دیجیتال

آسیب بورس از نگاه متغیر سهامداران

۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۷/۲۴کد خبر: 261709
ایستانیوز:یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نگاه کوتاه مدت به بازار سهام یکی از آسیب‌های این بازار است گفت: به همین دلیل این روزها شاهد این هستیم که با کوچکترین خبر منفی سهامداران اقدام به فروش می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، ابراهیم خلیلی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر شاهد افت قیمت‌ها و شاخص در بورس هستیم گفت: ریزش قیمت‌ها و شاخص در حالی در بازار سهام رقم می‌خورد که در نیمه نخست امسال شاهد افزایش چشمگیر حجم، ارزش، نوبت‌ها و شاخص‌های بورس و فرابورس بوده‌ایم.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: رشد کلیت بازار سهام در حالی در شش ماه نخست سال جاری رقم خورده که در این مدت حجم و ارزش معاملات به اندارزه کل دوازده ماه سال ۹۶ بوده است. ضمن اینکه شاخص بورس نیز رشدی حدود ۹۰ درصدی را داشته که به اندازه رشد کل شاخص در مدت چند سال گذشته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس طبیعی است که رشدهای پیاپی بازار سهام در یک نقطه متوقف شود و بازار سرمایه شروع به اصلاح قیمت‌ها کند. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همانند سایر بازارها که افزایش قیمت‌ها در نقطه‌ای متوقف می‌شود، در بازار سهام نیز این موضوع مصداق دارد و قرار نیست تا ابد قیمت‌ها و شاخص روند افزایشی داشته باشند.
خلیلی با اشاره به رشدهای چشمگیری که در چند ماه گذشته در بازار سهام رقم خورده است اظهار داشت: بخشی از این افزایش قیمت‌ها به دلایلی مانند افزایش نرخ ارز و در مقابل کاهش ارزش پولی ملی و در پی آن موضوع ارزش جایگزینی است و بخش دیگری نیز به رکود تدریجی حاکم بر سایر بازارها از جمله ارز، خودرو، مسکن و طلا ارتباط دارد و موجب شده تا نقدینگی به سمت بازار سهام سرازیر شود و رشد قیمت‌ها و شاخص در این بازار اتفاق بیفتد.
به گفته خلیلی، زمانی که قیمت‌ها به حد اشباع در بازار سرمایه می‌رسند، بازار به هر بهانه‌ای اقدام به واکنش احساسی و هیجانی می‌شود که نمونه آن را می‌توان در تصویب لایحه FATF در مجلس دید که در آن روز شاخص بورس بیش از ۴ هزار واحد ریزش کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که حقوقی‌ها چه نقشی در کنترل هیجانات و جو روانی معاملات در بازار سهام دارند نیز پاسخ داد: نگاهی به عملکرد حقوقی‌ها در بازار این روزها نشان می‌دهد تنها اقدامی که از سوی حقوقی‌ها در بازار سهام اتفاق نمی‌افتد موضوع حمایت از بازار و کنترل جو روانی است؛ چرا که برای یک مدیر پرتفوی با سرمایه چند ده میلیارد تومانی یا بیشتر، تنها افزایش نقدینگی ملاک است، بنابراین با انتشار کوچکترین خبر منفی یا مثبتی، و حتی عدم اطمینان از موثق بودن آن شاهد این موضوع هستیم که حقوقی‌ها در بورس و فرابورس اقدام به فروش و یا خرید سهام می‌کنند که این روزها با توجه به شرایط بازار سهام کفه ترازو به سمت فروش‌ها توسط حقوقی‌ها سنگین‌تر است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه یکی دیگر از آسیب‌های بازار در این روزها را نگاه کوتاه مدت سرمایه‌گذاران به بازار سهام عنوان کرد و افزود: ماهیت بازار سهام، سرمایه‌گذاری بلندمدت است، این در شرایطی است که بسیاری از فعالان بازار سرمایه افرادی هستند که با هدف نوسان گیری و کسب سود در کوتاه‌مدت در بورس و فرابورس حضور دارند، به همین دلیل هم هست که این روزها شاهد این هستیم که با کوچکترین خبر منفی سهامداران و معامله‌گران اقدام به فروش سهام خود می‌کنند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر جو هیجانی که توسط برخی افراد در بازار سهام به وجود آمده و گفته می‌شود که شاخص بورس و قیمت‌ها باید متناسب رشد دلار از افزایش چند برابری برخوردار شوند نیز موجب تحلیل نادرست سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بورس شده، که در نهایت به ضرر آنها تمام خواهد شد.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *