RSS
امروز جمعه ، ۲۵ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

کاهش ۴۱ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان

۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۷/۲۴کد خبر: 259704
ایستانیوز:آنکتاد اعلام کرد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به میزان ۴۱ درصد کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۸، ۴۱ درصد کاهش یافت و به رقم تخمینی ۴۷۰ میلیارد دلار آمریکا رسید. مقدار این سرمایه گذاری در زمان مشابه سال ۲۰۱۷ حدود ۷۹۴ میلیارد دلار محاسبه شده بود.
 
دلیل افت ۴۱ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی نیمه نخست ۲۰۱۸ بروز جنگ تجاری در جهان و بازگرداندن درآمدهای خارجی بسیاری شرکت های مادر آمریکایی از وابسته هایشان در خارج از کشور پس از اصلاحات مالیاتی بود.
 
سرمایه‌گذاری بیشتر در کشورهای پیشرفته
 
این کاهش جریان سرمایه‌گذاری بیشتر در کشورهای پیشرفته متمرکز بود که با افت شدید ۶۹ درصدی به ۱۳۵ میلیارد دلار رسید و به طور قابل توجهی تحت تاثیر جریان های منفی در ایرلند (۸۱ میلیارد دلار) و سوئیس (۷۷ میلیارد دلار) قرار داشت. کاهش شدیدی هم در آمریکا گزارش شد (۷۳-درصد) معادل ۴۶ میلیارد دلار. رشد سرمایه گذاری در حوزه های سبز هم در کشورهای پیشرفته ناچیز و کمتر از ۵ درصد بود.
 
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای در حال توسعه در نیمه اول سال ۲۰۱۸ کاهش کمی داشت و تنها ۴ درصد کمتر از زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ و ۳۱۰ میلیارد دلار محاسبه شد. سهم اقتصادهای در حال توسعه در سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ۶۶ درصد رسید که یک رکورد بود.
 
بزرگترین دریافت کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی
 
چین بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان بود. کشورهای در حال توسعه آسیایی همچنان با دارا بودن ۴۷ درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه اول سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین منطقه میزبان بودند.
 
در سطح منطقه ای، کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اروپا (۹۳-%)، آمریکای شمالی (۱۸-%) و اقتصاد های در حال گذار (۱۸-%) مربوط می شود به کاهش جهانی. جریان سرمایه گذاری خارجی در سایر کشورهای پیشرفته افزایش یافت (۴۹%) و در مناطق در حال توسعه نسبتا ثابت بود.
 
در نتیجه روندهای مختلف سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سطح منطقه‌ای، سهم اقتصادهای در حال توسعه به رکورد ۶۶ درصد رسید. نیمی از ده اقتصاد میزبان از کشورهای در حال توسعه هستند. چین بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی است و در نیمه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه را جذب کرده است. پس از آن انگلستان با ۶۶ میلیارد دلار قرار دارد و بعد هم آمریکا با ۴۶ میلیارد دلار.
 
کاهش ۶ درصدی جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکای لاتین
 
در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۶ درصد کاهش داد. در آمریکای جنوبی بیشترین افت سرمایه‌گذاری در برزیل (۲۲-%) گزارش شده است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در شیلی، پرو و کلمبیا به خاطر قیمت بالای نفت و مس به طور قابل توجهی افزایش یافته است ( ۱۵۸ درصد، ۴۳ درصد و ۱۵ درصد).
 
در آفریقا روند کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سال ۲۰۱۷ ادامه یافت (۳ درصد). فقط آفریقای جنوبی توانست درصد سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهد. همچنین در اقتصادهای در حال گذار جنوب شرق اروپا، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، ۱۸ درصد کاهش یافت. روسیه هم ۱۹ درصد کاهش سرمایه‌گذاری داشت.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:آنکتاد
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *