آخرین اخبار

جهانی شدن در عصر انقلاب چهارم صنعتی، محور اجلاس داووس ۲۰۱۹

۱۷ هزار نفر با سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧ از بانک صادرات وام ۶ درصدی گرفتند

جذب بازارهای جدید بیمه‌ای، رسالت اصلی شبکه فروش

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

یک جایگاه سوخت دولتی واگذار می‌شود

یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های شهر سیرجان

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

افتتاح نیروگاه آراد سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

واگذاری پرسپولیس و استقلال به پیشکسوتان قطعی نیست

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

بهبود شرایط تبادلات بانکی

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

۱۴۵ هزار میلیارد تومان واگذاری در ۱۷ سال

برزخ افزایش حقوق کارگران

قیمت دلار به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

۶۰ درصد از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

درخواست توقف صدور مجوز ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

مردم مراقب شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی باشند

راه اندازی قرارداد آتی زعفران نگین سررسید اسفند ۹۷

شرایط دریافت تسهیلات مضاربه بانک ملّی

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها

کاهش ۴۱ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان

۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۷/۲۴کد خبر: 259704
ایستانیوز:آنکتاد اعلام کرد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به میزان ۴۱ درصد کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۸، ۴۱ درصد کاهش یافت و به رقم تخمینی ۴۷۰ میلیارد دلار آمریکا رسید. مقدار این سرمایه گذاری در زمان مشابه سال ۲۰۱۷ حدود ۷۹۴ میلیارد دلار محاسبه شده بود.
 
دلیل افت ۴۱ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی نیمه نخست ۲۰۱۸ بروز جنگ تجاری در جهان و بازگرداندن درآمدهای خارجی بسیاری شرکت های مادر آمریکایی از وابسته هایشان در خارج از کشور پس از اصلاحات مالیاتی بود.
 
سرمایه‌گذاری بیشتر در کشورهای پیشرفته
 
این کاهش جریان سرمایه‌گذاری بیشتر در کشورهای پیشرفته متمرکز بود که با افت شدید ۶۹ درصدی به ۱۳۵ میلیارد دلار رسید و به طور قابل توجهی تحت تاثیر جریان های منفی در ایرلند (۸۱ میلیارد دلار) و سوئیس (۷۷ میلیارد دلار) قرار داشت. کاهش شدیدی هم در آمریکا گزارش شد (۷۳-درصد) معادل ۴۶ میلیارد دلار. رشد سرمایه گذاری در حوزه های سبز هم در کشورهای پیشرفته ناچیز و کمتر از ۵ درصد بود.
 
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای در حال توسعه در نیمه اول سال ۲۰۱۸ کاهش کمی داشت و تنها ۴ درصد کمتر از زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ و ۳۱۰ میلیارد دلار محاسبه شد. سهم اقتصادهای در حال توسعه در سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ۶۶ درصد رسید که یک رکورد بود.
 
بزرگترین دریافت کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی
 
چین بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان بود. کشورهای در حال توسعه آسیایی همچنان با دارا بودن ۴۷ درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه اول سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین منطقه میزبان بودند.
 
در سطح منطقه ای، کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اروپا (۹۳-%)، آمریکای شمالی (۱۸-%) و اقتصاد های در حال گذار (۱۸-%) مربوط می شود به کاهش جهانی. جریان سرمایه گذاری خارجی در سایر کشورهای پیشرفته افزایش یافت (۴۹%) و در مناطق در حال توسعه نسبتا ثابت بود.
 
در نتیجه روندهای مختلف سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سطح منطقه‌ای، سهم اقتصادهای در حال توسعه به رکورد ۶۶ درصد رسید. نیمی از ده اقتصاد میزبان از کشورهای در حال توسعه هستند. چین بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی است و در نیمه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه را جذب کرده است. پس از آن انگلستان با ۶۶ میلیارد دلار قرار دارد و بعد هم آمریکا با ۴۶ میلیارد دلار.
 
کاهش ۶ درصدی جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکای لاتین
 
در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۶ درصد کاهش داد. در آمریکای جنوبی بیشترین افت سرمایه‌گذاری در برزیل (۲۲-%) گزارش شده است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در شیلی، پرو و کلمبیا به خاطر قیمت بالای نفت و مس به طور قابل توجهی افزایش یافته است ( ۱۵۸ درصد، ۴۳ درصد و ۱۵ درصد).
 
در آفریقا روند کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سال ۲۰۱۷ ادامه یافت (۳ درصد). فقط آفریقای جنوبی توانست درصد سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهد. همچنین در اقتصادهای در حال گذار جنوب شرق اروپا، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، ۱۸ درصد کاهش یافت. روسیه هم ۱۹ درصد کاهش سرمایه‌گذاری داشت.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:آنکتاد
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *