RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

نشست جهانی گروه ویژه اقدام مالی در پاریس آغاز شد

روزهای موعود FATF برای ایران

۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۷/۲۳کد خبر: 259671
ایستانیوز:نشست این دوره این نهاد بین ‌المللی با ریاست یک مقام آمریکایی برگزار می شود و ۷ دستور کار دارد که یکی از آن ها:« بررسی پیشرفت ایران و دیگر کشورهایی که ریسک مرتبط با نظام مالی را ارائه کرده‌اند» خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،نشست سرنوشت ساز گروه ویژه اقدام مالی درحالی از امروز در پاریس شروع به کار کرده است که شاید حساس ترین دستور کار آن در این دوره بررسی پرونده ایران و خروج کشورمان از لیست سیاه باشد. اگر ایران در این دوره از فهرست سیاه خارج شود این مهم پیروزی بزرگی برای دولت و حامیان FATF  در داخل خواهد بود؛ اتفاقی که بعد از ماه ها کشمکش در ایران بر سر تصویب لوایح چهارگانه در مجلس شورای اسلامی در واقع روزنه بسیار روشنی خواهد بود. هفته گذشته مجلس شورای اسلامی در آخرین مرحله از بررسی لوایح چهارگانه، CFT را به تصویب رساند و حالا در شرایطی که این مصوبه در شورای نگهبان برای تصویب نهایی به سر می برد؛ اجلاس 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی شروع به کار کرده و قرار است پرونده پیشرفت ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مورد بررسی قرار گیرد. البته به اعتقاد کارشناسان احتمالا گروه ویژه اقدام مالی در این دوره به تمدید تعلیق ایران رأی خواهد ‌داد و برای خروج ایران از فهرست سیاه منتظر تصویب نهایی و اجرایی شدن FATF  خواهند ماند. 
 
باتوجه به شروع دور اول تحریم های یک جانبه آمریکا و نزدیک بودن به شروع دور دوم این تحریم ها که یکی از هدفگذاری های آن تحریم های بانکی و مالی است؛ تصویب نهایی و اجرایی شدن  FATF برای اینکه ایران بتواند ارتباط مالی خود با کشورها و شرکت های اروپایی و شرکای اقتصادی اش؛ حفظ کند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این بین البته وزارت خزانه ‌داری آمریکا برای تحت فشار قرار‌دادن گروه ویژه اقدام مالی تلاش می‌ کند تا نام ایران دوباره در لیست ‌سیاه مالی قرار گیرد. در نشست این هفته گروه ویژه اقدام مالی، ۸۰۰ مقام رسمی از صندوق بین‌ المللی پول، سازمان ملل، بانک جهانی و دیگر سازمان‌ها و مؤسسات بین‌ المللی در پاریس جمع می شوند. نشست این دوره این نهاد بین ‌المللی با ریاست یک مقام آمریکایی برگزار می شود و 7 دستور کار دارد که یکی از آن ها:« بررسی پیشرفت ایران و دیگر کشورهایی که ریسک مرتبط با نظام مالی را ارائه کرده‌اند» خواهد بود.
 
 در این بین روز گذشته دیوید لوئیس دبیر اجرایی این اجلاس در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که از او پرسید آیا تضمینی وجود دارد که ایران با اجرای خواسته‌های FATF از فهرست سیاه آن خارج شود، گفت: «هیچ تضمینی در کار نیست اما این اقدام می‌تواند شرایطی را برای این کشورها فراهم کند تا وارد داد و ستد با سایر کشورها شوند؛ چرا که می‌تواند نشان دهد که این کشورها محل‌های امنی برای سرمایه‌گذاری هستند!» مجری بی‌بی‌سی سپس خطاب به دبیر اجرایی FATF گفت: «مشکل ایرانی‌ها هم دقیقا همین است. آنها می‌گویند هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر ما تمام خواسته‌های FATF را اجرا کنیم، کشوری مانند آمریکا مانع از خروج ما از فهرست سیاه نشود. نظر شما در این باره چیست؟» لوئیس پاسخ داد: «ما نمی‌توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری بکنیم اما می‌توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه دهیم که نشان می‌دهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه‌گذاری و کسب و کار است یا نه. استانداردهایی که ما در نظر می‌گیریم، معیارهایی کاملا فنی هستند که هدفشان این است که نشان دهند آیا آن کشور تدابیر لازم را برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی گروه‌های تروریستی در نظر گرفته است یا نه.»

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *