RSS
امروز پنج شنبه ، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار

مشاغل خودرویی نیاز به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند

صورت‌های مالی بیمه دی منتشر شد

ابلاغ بسته چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸

کاربرد صکوک استصناع و جعاله در بازار سرمایه

هزینه پیامک بانک‌ها تغییری نداشته است

تغییر مسیر بوروکراسی به ارتقای کیفیت خدمات با بانکداری باز منتهی می‌شود

بانک توسعه صادرات از پیشگامان استفاده از بستر بانکداری باز است

افزایش قیمت ۳۰ ارز بانکی

ماجرای موفقیت بانک ملت در دعوای حقوقی ۱۰ساله علیه انگلیس

اولویت های واگذاری وزارت جهاد کشاورزی است

اصلاح نظام بانکی، سهل و ممتنع است؛ شهامت اقدام می‌خواهد

با تمام توان برای رونق تولید استان لرستان حرکت می کنیم

رییس‌جمهور: باید روابط بانکی را با دنیا توسعه دهیم

عزم جزم برای حمایت گسترده تر از احداث تاسیسات مدرن گلخانه‌ای

اطلاعیه بانک ملی درباره معرفی شدگان مصاحبه آزمون استخدام پیمانی

حمایت بانک توسعه تعاون از صنعت تولید برق و انرژی پایدار

ساماندهی شعب ارزی بانک توسعه تعاون

بانک توسعه صادرات از پیشگامان استفاده از بانکداری باز است

تغییر مسیر بوروکراسی به ارتقای کیفیت خدمات با بانکداری باز

نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

نظام سنجش اعتبار اصلاح شد

فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

نرخ سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید

نرخ دلار به ۱۳۱۵۰ تومان رسید

حاشیه سود ناخالص پتروپالایشگاه‌ها بیش از ۲ برابر پالایشگاه‌هاست

فشار افزایش قیمت جهانی نفت آمریکا را مجبور به عقب نشینی می کند؟

کشورها به دنبال گرفتن مجوز معافیت واردات نفت از ایران

۱۴:۲ - ۱۳۹۷/۷/۲۰کد خبر: 259438
ایستانیوز:در این بین هند و ژاپن نیز در ماه های گذشته تلاش بسیاری را برای گرفتن مجوز معافیت واردات نفت از آمریکا آغاز کرده اند و با وجود فشارهای دولت ترامپ برای کاهش هرچه بیشتر صادرات نفت ایران، مقامات هندی کماکان امیدوار هستند که بتواند تا قبل از ضرب‌الاجل ۴ نوامبر (۱۳ آبان) از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در شرایطی که کمتر از یک ماه به شروع دور دوم تحریم های آمریکا باقی مانده است و مهم ترین تمرکز آمریکا در این دور روی محدود کردن فروش نفت ایران و نقل و انتقالات بانکی است و حتی رئیس جمهور آمریکا در یک ادعا عجیب اعلام کرده که فروش نفت ایران را به صفر می رساند، حالا مقامات این کشور دست به عقب نشینی زده اند و هر روز خبری جدیدی در این حوزه اعلام می شود. در آخرین تحول در این زمینه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا با اعطای مجوز اجرای عملیات در میدان گازی مشترک میان ایران و بریتانیا (رام) را به شرکت نفت انگلیس بی پی داد و عملا آن ها را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کرد.
 
در این بین هند و ژاپن نیز در ماه های گذشته تلاش بسیاری را برای گرفتن مجوز معافیت واردات نفت از آمریکا آغاز کرده اند و با وجود فشارهای دولت ترامپ برای کاهش هرچه بیشتر صادرات نفت ایران، مقامات هندی کماکان امیدوار هستند که بتواند تا قبل از ضرب‌الاجل 4 نوامبر (13 آبان) از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند و خرید نفت خود ادامه دهند. البته هفته گذشته مسئولان نفتی این کشور اعلام کردند که بعد از شروع تحریم ها خرید نفت را ادامه می دهند و 9 میلیون بشکه نفت خام ( روزانه 300 هزار بشکه) در ماه آینده میلادی ( بعد از شروع تحریم های آمریکا خریداری خواهند کرد. البته خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که مقامات هندی احتمالا با چراغ سبز آمریکا این تصمیم را گرفته اند. زیرا هند از ماه آوریل (زمان خروج آمریکا از برجام) تاکنون واردات نفت خود از ایران را تقریباً به نصف کاهش داده  دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند، در مورد اقدامات کشورش برای معاف شدن از اجرای تحریم ‌های نفتی علیه ایران می‌ گوید: «ما در مورد این قضیه با همه مقامات مربوطه گفتگو کرده‌ایم. ما باید نیازهای داخلی خود را برآورده کنیم و به همین دلیل حتی پس از آغاز رسمی تحریم‌ها از ایران نفت خواهیم خرید.»
 
همچنین یک مقام ارشد دولت ژاپن نیز در این باره گفته است:« همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم های نفتی ایران می دانیم، زیرا خرید نفت از ایران برای امنیت انرژی ژاپن و شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.» ریو مینامی، مدیر کل نفت، گاز و منابع معدنی وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن گفت: «موضع ژاپن حتی پس از دور دوم مذاکرات (با دولت آمریکا) همچنان پابرجاست.اصل اساسی ما دنبال کردن موضوع معافیت از تحریم های آمریکاست. ژاپن و آمریکا دور دوم مذاکرات در مورد تحریم های نفتی ایران را طی روزهای اول و دوم اوت برگزار کردند و طرفین توافق کردند که به مذاکرات ادامه دهند. مینامی افزود: «در دور دوم مذاکرات ژاپن به وضوح موضع خود مبنی بر ادامه واردات نفت از ایران را به آمریکا توضیح داد تا تفاهمی در این زمینه به دست آید. ما باید مذاکرات بیشتری با دولت آمریکا انجام دهیم تا با آنها تفاهم کنیم. از نظر ژاپن، واردات نفت از ایران برای تداوم امنیت انرژی ژاپن و تاثیر تحریم ها بر شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.»
 
آمریکا مجبور به عقب نشینی می شود؟
 
به اعتقاد کارشناسان نفتی آن چیزی که باعث شده تا رئیس جمهور آمریکا و دولتش در روزهای گذشته نسبت به مواضع خود در خصوص قطع کامل صادرات نفت ایران عقب نشینی کنند و به برخی از شرکت ها مانند BP معافیت همکاری با ایران را بدهند؛ نگرانی جدی نسبت به افزایش قیمت نفت و اثرات مخرب آن بر اقتصاد آمریکا است؛ اتفاقی که تا همین حالا هم ترکش های آن با افزایش قیمت نفت به بیش از 80 دلار به اقتصاد و زندگی عمومی مردم این کشور و دیگر کشورها خورده است. این یک واقعیت است که تلاش های ترامپ برای افزایش تولید کشورهای نفت از سوی اوپک و به خصوص عربستان و به دنبال آن کاهش قیمت نفت به هیچ نقطه ای نرسیده است و حالا که کمتر از یک ماه به شروع تحریم های نفتی مانده است؛ مقامات آمریکایی به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان بیش از دیگران نگران افزایش قیمت طلای سیاه هستند؛ اتفاقی که می تواند به مصداق بارز ضرب المثل:« خود کرده را تدبیر نیست» برای آن ها تبدیل شود.  
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *