RSS
امروز شنبه ، ۲۸ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

نخستین کنفرانس بین‌المللی مدیریت ‌دانش با رویکرد توسعه

رشد یک درصدی شاخص بورس

تصویب مقررات ناظر بر شعب و دفاتر نمایندگی بانک های خارجی در ایران

لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

کاهش قیمت سهام بنیادی نیست

کتاب خصوصی‌سازی فوتبال منتشر شد

اعطای لوح تقدیر انجمن نابینایان به بانک تجارت

۵میلیارد یورو پروژه در حال تکمیل در مناطق کمتر توسعه یافته توسط بانک صنعت و معدن

رشد ۱۴۴ درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده

کدام کالاها ارزان شدند؟

تبعات جنگ تجاری برای دلار

جزئیات گزارش شاخص رقابت‌پذیری جهانی؛ ایران در جایگاه ۸۹ جهان

تحریم جنگ اقتصادی است و مانور جنگی درست می‌خواهد

واگذاری۷۶۰ میلیارد تومان از اموال دولت در آبان ماه

ترمیم حقوق کارکنان دولت در دستور کار قرار گرفت

طرح نمایندگان ایران در اجلاس اعضای شوراهای فقهی مالزی

نقش مهم بانک گردشگری در فضای اقتصادی بین‌المللی

موزه بانک ملی میزبان رویداد «همفکر»

قطعی سامانه های بانک ایران زمین

سایه بازار ۳درصدی ارز برسایر بازارها

بی‌محلی بازار ارز به تحریم های جدید

سیف: اطلاعات سری را نباید هر جا مطرح کرد

راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی بررسی شد

اطلاعیه بانک پارسیان درباره تحریم های آمریکا

از واحدهای برتر بانک رفاه تجلیل شد

اقتصاد وابسته به صادرات چین با تعرفه های امریکا دچار مشکل نمی شود

چطور جنگ تجاری چین را قوی تر می کند؟

۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۷/۱۷کد خبر: 258268
ایستانیوز:دو اقتصاد برتر جهان، تعرفه هایی به ارزش صدها میلیارد دلار روی کالاهای یکدیگر وضع کرده اند. این اقدامات می تواند هزینه های سنگینی روی اقتصاد چین که بیشتر به صادرات وابسته است، ایجاد کند. اما این درگیری باعث شده تا شرکت های چینی و مقامات دولتی تشویق شوند تغییراتی در سیستم تولید خود انجام دهند تا در نهایت اقتصادی رقابتی تر و جذاب تر برای سرمایه گذاران ایجاد کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در یک شرکت ماشین آلاتی در نزدیک شانگهای، پایتخت تجاری چین، مهندسان به امریکا برای قطعاتی که اندازه گیری دقیق برای خودروسازان و سایر صنایع انجام می دهد، متکی هستند. سی ان ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.
 
طبق این گزارش، حالا با جنگ تجاری پیش آمده بین امریکا و چین، این شرکت می خواهد این قطعات مورد نیاز را خودش تولید کند. دلیلش هم تعرفه های تجاری که ایالات متحده و چین روی کالاهای یکدیگر وضع کرده اند. همین تعرفه ها باعث شده که قطعات ساخته شده امریکایی برای چینی ها بیش از حد گران تمام شود. این شرکت حدود 100 نفر را استخدام می کند تا بتواند به تولید محلی برسد.
 
دو اقتصاد برتر جهان، تعرفه هایی به ارزش صدها میلیارد دلار روی کالاهای یکدیگر وضع کرده اند. این اقدامات می تواند هزینه های سنگینی روی اقتصاد چین که بیشتر به صادرات وابسته است، ایجاد کند. اما این درگیری باعث شده تا شرکت های چینی و مقامات دولتی تشویق شوند تغییراتی در سیستم تولید خود انجام دهند تا در نهایت اقتصادی رقابتی تر و جذاب تر برای سرمایه گذاران ایجاد کنند. به گفته مقامات چینی، بحران باعث ایجاد انگیزه برای توسعه سریع تر در این کشور ایجاد شده است.
 
*فعالیت دو برابری در تکنولوژی
 
ماجرای شرکت ZTE چین و تحریم های امریکا و محدودیت ارسال قطعات به این شرکت نشان از وابستگی چین به فناوری امریکا داشت. اما این بحران برای چین به این معنی بود که باید خودکفا شود. به این ترتیب حالا تحلیلگران منتظرند که چین تلاش های بیشتری در تکنولوژی و نوآوری داخلی داشته باشد.
 
البته این خودکفایی به راحتی نیست. صنعت تکنولوژی پیشرفته در حال توسعه چین با قطع وابستگی به ایالات متحده در کوتاه مدت دچار مشکل خواهد شد.
 
در حال حاضر چینی ها به شدت روی تراشه های امریکایی برای ساخت گوشی های هوشمند و شبکه های تلفن همراه متکی هستند. حالا هم اقدامات تهاجمی پکن برای ساخت صنایع تولیدی پیچیده تر یکی از نارضایتی های اصلی ایالات متحده در جنگ تجاری است. دولت ترامپ، چین را متهم کرده است که تجارت ناعادلانه و سرقت مالکیت معنوی انجام می دهد تا اسرار تکنولوژی امریکا را در اختیار بگیرد. البته دولت چین همیشه این اتهامات را رد کرده است.
 
روابط رو به وخامت امریکا و چین ممکن است پکن را به سمت همکاری در فناوری پیشرفته تر با ژاپن، کره جنوبی و کشورهای اروپایی سوق دهد. مخصوصا که طی ماه های گذشته چین اصلاحاتی در حوزه هایی مانند حفاظت از حقوق مالکیت معنوی انجام داده و به دنبال توسعه تکنولوژی در خانه است. به گفته کارشناسان جنگ تجاری هم قطعا باعث تسریع شدن این اصلاحات خواهد شد.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:جنگ تجاری
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *