RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

دبیرکل کانون صرافان اعلام کرد

بانک مرکزی بازیگر بازار ارز

صرافان مثل سابق ارز دریافت نمی‌کنند
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۷/۱۶کد خبر: 258224
ایستانیوز:دبیرکل کانون صرافان با اشاره به تغییر نقش بانک مرکزی به بازیگر بازار ارز، گفت: اکنون صرافان به شکل سابق ارز دریافت نمی‌کنند و ممکن است از صرافان این جمله شنیده شود که ارز ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، رضا ترکاشوند صبح امروز در نشست خبری درباره فعالیت های این کانون، اظهار داشت: این کانون در سال ۹۱ با مجوز بانک مرکزی آغاز به کار کرده و به دلیل خاص بودن فعالیت این کانون، تحت نظر بانک مرکزی فعالیت دارد.
وی افرود: پس از انقلاب، صرافان نقش مهمتری نسبت به قبل پیدا کردند زیرا در همه دنیا وظیفه صرافی ها تبدیل پولی به پول دیگر است ما در ایران به دلیل تحریم هایی که وجود داشت، مجبور به تقسیم وظایف بانک ها به سایر واحدها از جمله صرافی ها بودیم.
دبیر کل کانون صرافان ایران، ادامه داد: صرافان همواره نقشی محوری در جا به جایی پول در کشور داشته و همراه سیستم بانکی بودند.
ترکاشوند درباره وضعیت فعلی سیستم بانکی و بخشنامه های ارزی بانک مرکزی، توضیح داد: امسال دو مقطع زمانی درباره فعالیت صرافان داریم دوره اول پیش از تاریخ ۲۱ فروردین سال جاری است که امکان فعالیت داشتند، اما پس از این تاریخ با ارائه گزارش غلط به دولت، تصمیم گرفته شد تا مدتی از فعالیت صرافان جلوگیری شود و حدود ۴ ماه خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ممنوع بود و باعث شد بازار شفاف قبلی به بازار دلالی و زیر زمینی تبدیل شود.
وی ادامه داد: پس از این ۴ ماه با تغییر رییس کل بانک مرکزی نگاه بهتر و واقع گرایانه به فعالیت صرافی ها شد و نقش صرافی ها روشن شد و ما در حال حرکت گام به گام برای رسیدن به حالت گذشته صرافی ها هستیم.
دبیرکل کانون صرافان ایران گفت: با بخشنامه های ارزی جدید بانک مرکزی در حال رفع موانع و محدودیت های فعالیت صرافی ها با رعایت قانون هستیم.
ترکاشوند درباره بخشنامه این کانون به صرافان درباره نرخ ۱۰ هزار تومان دلار، گفت: این نامه در حالی صادر شد که نرخ ها درحال تغییر و نوسان بود و با کاهش قیمت ها ارزهای خانگی به سمت بازار آمد و بانک مرکزی به بانک ملی و سایر بانک ها دستور داد تا با اعلام قیمت ، کف بازار مشخص شود.
به گفته ترکاشوند، پیش از ۲۱ فروردین نقش بانک مرکزی در بازار یک نقش بازارساز و تعیین کننده بود و به نیازها در بازار پاسخ داده می شد اما پس از این تاریخ به عنوان یک بازیگر بازار  و موثر فعال شد و اکنون صرافان به شکل سابق ارز دریافت نمی‌کنند و ممکن است از صرافان این جمله شنیده شود که ارز ندارند.
ترکاشوند، کانون را حلقه آخر این بازار  و واسط با مردم معرفی کرد و افزود: هدف کانون کمک به نظام در جهت تامین منافع ملی است.
وی ادامه داد: همه دولت ها، نسبت به بخش خصوصی و تجربه این بخش توجهی نمی کنند البته با ریاست جدید بانک مرکزی از نظرات و تجربیات کانون استفاده می شود اما دولت به دلیل اینکه خود را بی نیاز به بخش خصوصی می داند، از نظرات این بخش استفاده نمی کند.
وی ادامه داد:ما یک خرید خدماتی داریم و نرخ دوم که هرکس تا ۵ هزار یورو می تواند خرید کند،  است.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *