RSS
امروز دوشنبه ، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار

جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز

حفظ منافع شهروندان، اولویت کاری بانک شهر است

بازار ارز، چشم انتظار دو رخداد جدید

فاینکس ۲۰۱۹ اعتماد و اقبال به ابزارهای بازار را افزایش می‌دهد

امروزآخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان ۹۷

نه کارگاه آموزشی بیمه ای برای بازدیدکنندگان نمایشگاه

مصوبات ویژه استانی برای پرداخت خسارات مددجویان کمیته امداد

ورود شاخص بورس به کانال ۲۰۴ هزار واحدی

امکان مشارکت در پویش ملی کمک به هموطنان سیل زده

مالکیت سهام شرکت اصلی توسط شرکت‌های فرعی ممنوع شد

اعلام ساعات کار شعب بانک آینده در نیمه اول سال ۱۳۹۸

روحانی: دولت اجاره مسکن موقت آسیب دیدگان را خواهد پرداخت

وام مسکن افزایش می‌یابد؟

جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری

استفاده از چک آزاد ابلاغ شد

تصمیم جدید درباره تقسیط و بخشودگی مالیاتی

صندوق پس‌انداز یکم بازنگری می‌شود

جزییات طرح رونق تولید مجلس/ ایجاد سامانه معاملات سکه

سود هر سهم "وپاسار" افزایشی بود

برنامه های بورس کالای ایران در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

ارایه انواع خدمات بانکی در همراه بانک پاسارگاد

گدایی با استفاده از دستگاه خودپرداز!

کاهش نرخ ۲۵ ارز+ جدول

میزان مالیات املاک در سال ۹۸ تعیین شد

عرضه گاز مایع و هگزان یک پتروشیمی در بورس انرژی

معــاون مالی و اقتـصادی بیمه ملـت عنـوان کرد؛

دلایل اقبال بورس به سهام بیمه ملت

۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۶/۲۱کد خبر: 256966
ایستانیوز:بیمه ملت توانسته بیش از ۵۰ درصد بودجه خود را در ۵ ماهه ابتدای سال جاری پوشش دهد و برنامه‌های زیادی برای ارتقاء سطح کیفی در زمینه بیمه‌گری و پروژه‌های در دست اقدام دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) به نقل از بورس24، در این خصوص گفت‌وگویی با حسن هاشمی معاون مالی و اقتصادی بیمه ملت برای اطلاع از آخرین وضعیت شرکت انجام شد که ماحصل آن را در پی می‌خوانید: 
 
*در ابتدا گزارشی از وضعیت پرتفوی بیمه این شرکت ارائه کنید.
گزارش فعالیت شرکت طی پنج ماهه اول سال با صدور بیمه‌نامه مبلغ 3.218 میلیارد ریال بیش از 50% بودجه سال 1397 تحقق پیدا کرده و طی این مدت فقط 28% نسبت به بودجه خسارت پرداخت شده است. این درحالی‌است که بیشترین مبلغ پورتفوی شرکت بیمه ملت طی ماه‌های شهریور و مهر ماه عاید می‌شود که میتواند برنامه پیش بینی سود را به مقدار قابل توجهی رشد بدهد. لازم به ذکر است رشد پرتفوی نسبت به سال گذشته 23% بوده است.
نکته مهم این‌که دستیابی به ترکیب مناسب بیمه‌ای صورت گرفته، به عنوان مثال علی‌رغم افزایش میزان پرتفوی، سهم بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و درمان که به نسبت پر ریسک‌تر محسوب می‌شوند نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
 

 

 

           ثالث                 درمان                 بیمه زندگی                 سایر        
        درصد پورتفوی 5 ماهه 97         30 % 18 % 16 % 36 %
پورتفوی سال 96 41 % 26 % 20 % 13 %

 

*در مورد دارایی‌ها و املاک این شرکت گزارش ارایه نمایید؟ خیلی از فعالان بازار سرمایه از ارزش بالای دارایی‌های تحت تملک بیمه ملت صحبت می‌کنند در این زمینه توضیحاتی ارائه فرمایید؟
اطلاعات املاک و ساختمان‌های شرکت به شرح زیر است : 

 

        قیمت تمام شده   (مبلغ میلیارد ریال)               ارزش تخمینی در سال 96   (مبلغ میلیارد ریال)     
1100 6500

 

این ارزش بدون احتساب رشد املاک از ابتدای سال 97 بوده است و این قابلیت را برای بیمه ملت ایجاد می‌کند که با تجدید ارزیابی بتواند به ارزش بالاتری دست یابد.

از دارایی‌های فوق 70% از ساختمان‌ها و املاک شرکت را سرمایه‌گذاری‌ها شامل می‌شود که ارزش روز آنها نسبت به قیمت تمام شده تا سال 96 رشد 5 برابری داشته است و شرکت می‌تواند در مواقع مقتضی نسبت به فروش آنها اقدام کند. 30% مابقی نیز مربوط به املاک شرکت است که در حال حاضر از طرف خود شرکت در حال استفاده است.

 

*در خصوص دارایی‌ها طبق اخبار، موضوع زمین کیش حل شده است و می‌تواند سود بالایی را نصیب بیمه ملت کند. در این خصوص هم اگر امکان است توضیحاتی ارایه دهید.
زمین کیش یکی از اقلام دارایی‌های ثابت شرکت است که مشتمل بر 30 هزار مترمربع و در بهترین منطقه کیش واقع شده است در خصوص این ملک که بیشترین ارزش افزوده را برای شرکت در بر دارد. طی سنوات قبل به خاطر پاره‌ای از مشکلات سازمان منطقه آزاد کیش به فسخ یک طرفه قرارداد اقدام کرده بود، اما طی دو سال اخیر با پیگیری‌های پیوسته و موثر مدیران شرکت مشکل مذکور مرتفع و طی پیگیری بعدی و جلسات حضوری در سطح مدیران ارشد دو طرف ملک کیش در حال حاضر آماده عملیات مقدماتی ساخت و ساز است، که با اجرای پروژه تجاری و تفریحی طراحی شده، ارزش افزوده حداقل دو برابری دیگر نیز عاید شرکت خواهد شد. این پروژه می‌تواند به عنوان یکی از ماندگارترین کارهای بیمه ملت اطلاق شود که بی‌شک می‌تواند برای سهامداران ارزش افزوده زیادی حاصل کند.

 

*پرتفوی سرمایه‌گذاری بیمه ملت در بخش سهام چگونه است؟
پرتفوی بورسی شرکت بیمه ملت جزء بزرگترین پرتفوهای بورسی در صنعت بیمه است که در حال حاضر ارزش روز آن بالغ بر 300 میلیارد تومان است. سهام موجود در سبد دارایی‌ها نیز از کیفیت بالایی برخوردار دارد و سعی شده ترکیب دارایی‌ها به گونه‌ای باشد که بتواند سود مناسبی در سال جاری و سال‌های آتی برای شرکت و سهامداران ایجاد کند. عمده ترکیب فعلی پرتفوی بورسی شرکت شامل: صنعت یوتیلیتی 26%، صنعت سرمایه‌گذاری 17%، پالایشگاهی 16% و سهم صنعت فولادی و معدنی حدود 11% است.

 

*در خصوص استراتژی‌ها سرمایه‌گذاری این شرکت چه توضیحاتی دارید؟
استراتژی شرکت در بخش سرمایه‌گذاری که از اواخر سال 1395 در دستور کار قرار گرفته، به طور کلی خروج از دارایی‌های کم بازده و راکد بوده، در همین راستا به دلیل قدرت نقدشوندگی بالاتر تلاش شد سهام شرکت‌هایی که چشم‌انداز سودآوری آنها مثبت نبوده، از پرتفو خارج شده و از منابع حاصله جهت جایگزینی سهام شرکت‌های پیشرو که بتواند ارزش افزوده بالاتری در طول زمان ایجاد کند استفاده شود. به طور مثال در سال 96 نسبت به خروج از سهام بانکی و جایگزینی سهام پتروشیمی و معدنی اقدام، که نتایج بسیار خوبی از منظر سودآوری داشته است.

 

*در خصوص استراتژی توسعه شرکت برنامه شما چیست؟
این شرکت در گذشته فاقد شعبه در کشور بوده و تنها به صورت نمایندگی اقدام به جذب پرتفوی می‌نمود و نبود شعبه در اغلب موارد موجب نکات منفی برای جذب پرتفوی و یا ایجاد رضایت‌مندی برای مشتریان می‌شد به همین منظور طی سال 1396 شرکت نسبت به ایجاد شعبه‌های مورد نیاز در برخی استان‌ها از جمله تهران، یزد، رشت، مشهد و شیراز اقدام کرد.
این شعب هم در جذب پرتفوی نقش موثری دارند و هم در جلب رضایت مشتری از طریق ارائه خدمات متنوع به آنها، که این خدمات به صورت سیستمی موجب توسعه و گسترش فروش محصولات بیمه‌ای در آن مناطق است. لازم به ذکر است عملکرد این شعب همیشه از لحاظ مالی و عملکردی بیمه تحت نظارت است و ساختار نظارتی قوی‌ای در این خصوص وجود دارد.

 

*در خصوص قیمت سهام در بازار سرمایه نظرتان چیست. ارزش بازار سهام شما در حال حاضر حدود 500 میلیارد تومان است که طبق گفته شما از نصف ارزش دارایی شما هم کمتر است. برنامه حمایتی سهام شما چگونه است؟
در مورد سهام به واقع می‌توان گفت سهم بیمه ملت از ارزنده‌ترین سهام بیمه‌ای است که آینده خیلی خوبی نیز دارد. در یک حساب ساده با افزایش ارزش دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها شرکت و سرمایه ثبتی شرکت می‌توان به ارزش این شرکت پی برد. بحث حمایت از سهام و رسیدن قیمت آن به ارزش واقعی در اختیار مدیریت شرکت نیست، و این مهم در وهله اول بر عهده فعالان بازار سرمایه و سپس وظیفه سهامداران عمده شرکت است که خوشبختانه سهامداران عمده این شرکت از حقوقی‌های حرفه‌ای هستند و به واقع ارزش سهام خود را به خوبی درک می‌کنند. تجربه نشان داده در بازار سرمایه هر سهم ارزنده‌ای در زمان خود به قیمت واقعی خواهد رسید.

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بورس، سهام، بیمه ملت
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *