RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

مدیر عامل بانک دی تشریح کرد:

حذف ربا، با عملیات بانکی

۱۳:۵ - ۱۳۹۷/۶/۲۰کد خبر: 256868
ایستانیوز: در جهان امروز بانکداری اسلامی‌توانسته است خود را به عنوان یک سیستم مالی مقتدر مطرح کند و اکنون در بسیاری از کشورها، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، نه تنها بانکداری و مالیه اسلامی‌در کنار نظام بانکی متداول در حال فعالیت است، بلکه در برخی موارد نیز پیشرو بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، سیاست گذاری برای پیشرفت اقتصاد اسلامی‌به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامی‌ایران همواره توسط نخبگان این حوزه در حال انجام است تا خط سیر اعتلای این سیستم را ترسیم کند.
به مناسبت هفته بانکداری اسلامی‌با محمدرضا قربانی، مدیر عامل بانک دی گفت و گو کردیم. در ادامه بخشی از این مصاحبه را می‌خوانید: بانکداری اسلامی، نوعی سیستم بانکداری است که مبتنی بر قوانین اسلامی‌و نظریات اقتصاددانان و کارشناسان علوم بانکی و علمای اسلام است.
اگر مولفه‌های اصلی بانکداری اسلامی‌را حذف ربا از تمامی‌عملیات بانکی و انطباق عملیات بانکی با موازین شرعی بدانیم، اساس بانکداری اسلامی، تسهیم سود، مشخص بودن مسیر مصرف منابع و نظارت بر عملیات بانکی خواهند بود. بر این اساس در بانکداری سنتی(ربوی) بین بانک و مشتری و گیرنده تسهیلات یک رابطه مستقیم وجود دارد و به واسطه وجود همین رابطه مستقیم، رابطه دائن و مدیون بوجود می‌آید، اما در بانکداری اسلامی‌وجوه سپرده‌گذاران طبق موازین شرعی و حقوقی و درقالب عقود معین سرمایه گذاری می‌شود.
در مبحث بانکداری اسلامی، موضوع سود و حداقل سود مورد انتظار پیش کشیده می‌شود که با ربا(بهره)، به معنی دریافت هر مبلغ اضافه بر روی دین مشروط بر اینکه قبلاً شرط شده باشد، تفاوت‌هایی اساسی دارد، از جمله این که سود با توافق طرفین تعیین و به نسبت‌های مورد توافق پرداخت می‌شود، ولی ربا از طرف وام‌دهنده(دائن) تعیین و به هر نرخ یا نرخ‌های ثابت از قبل تعیین شده، پرداخت می‌گردد.
سود نظام بانکداری بدون ربا ریشه در ایدئولوژی و ارزش‌های اقتصاد اسلامی‌دارد و تحقق آن مستلزم استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه است. از طرفی بانکداری اسلامی‌برخلاف دیدگاه سایر موسسات مالی که هرگز ارتباط بین بانکداری واصول اخلاقی را نپذیرفته اند، پایبند به اصول اخلاقی است. در ادامه سرفصل‌های مورد اشاره وی به شرح ذیل بیان می‌گردد.
 اصول بنیادین بانکداری اسلامی‌، وجه تمایز آن با بانکداری متعارف - بانکداری اسلامی ، زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی - رونق اشتغال و تولید با اجرای بانکداری اسلامی‌- توزیع عادلانه ی سود و هزینه‌ ی بانکی در نظام بانکداری اسلامی‌- نقش موثر نظام بانکداری اسلامی‌در کاهش زمینه‌های ایجاد بحران‌های مالی - بنیاد بانکداری اسلامی‌، حرکت به سمت توسعه پایدار - توجه به فرهنگ سازی بانکداری اسلامی‌در بانک دی - بانکداری اسلامی‌، حذف ربا از عملیات بانکی. 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بانک دی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *