RSS
امروز جمعه ، ۲ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

ایجاد فضای رانتی در صنعت خودروسازی با واگذاری سهام متقاطع شرکت‌ها

بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال گرفت

بانک سرمایه، میزبان اولین جلسه کارگروه سواد رسانه ای، اقتصاد و برند سازی

بانک ملی ایران رکورد خود را شکست

پیام رئیس کل بانک مرکزی به مناسبت فرارسیدن سال جدید

کلنگ زنی یک باب مدرسه در استان خراسان جنوبی

​چهار خدمت جدید به قابلیت‌های اپلیکیشن«صاپ» اضافه شد

کشتی اقتصاد در سال ۱۳۹۸ به کدام سو ‌می‌رود؟

ساخت ۱۳۰هزار مسکن با ابزار صندوق زمین و ساختمان از سال آینده

ریسک نوسان قیمت فولاد در قراردادهای آتی بیمه می شود

طلا صعود کرد

نوروز ۹۸، بیمه سامان در کنار مشتریان

بررسی رتبه ایران در شاخص‌های بین المللی منتخب

درج نماد یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی دولت در سال ۹۷

معرفی با ارزش ترین صنایع بازار سهام

کاهش نرخ ۱۵ ارزبانکی در آخرین روز کاری سال ۹۷

اعلام شعب کشیک و ساعت کار بانک سینا در ایام تعطیل نوروز ۹۸

برگزاری مجمع سالیانه شرکت خدمات و پشتیبانی بانک توسعه تعاون

مروری بر مهم‌ترین‌ اتفاقات بانکی سال۹۷

حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و ۵۱۶هزار تومان تعیین شد

هیچ محدودیتی در روابط چین و ایران وجود ندارد

لغو مزایده خصوصی‌سازی در دقیقه نود

«ربات آلفا» به یاری کارکنان بانک ملی ایران آمد

مجمع عمومی عادی سالیانه موسسه اعتباری کوثر به حد نصاب نرسید

اخبار پربازدید
مدیر عامل بانک دی تشریح کرد:

حذف ربا، با عملیات بانکی

۱۳:۵ - ۱۳۹۷/۶/۲۰کد خبر: 256868
ایستانیوز: در جهان امروز بانکداری اسلامی‌توانسته است خود را به عنوان یک سیستم مالی مقتدر مطرح کند و اکنون در بسیاری از کشورها، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، نه تنها بانکداری و مالیه اسلامی‌در کنار نظام بانکی متداول در حال فعالیت است، بلکه در برخی موارد نیز پیشرو بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، سیاست گذاری برای پیشرفت اقتصاد اسلامی‌به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامی‌ایران همواره توسط نخبگان این حوزه در حال انجام است تا خط سیر اعتلای این سیستم را ترسیم کند.
به مناسبت هفته بانکداری اسلامی‌با محمدرضا قربانی، مدیر عامل بانک دی گفت و گو کردیم. در ادامه بخشی از این مصاحبه را می‌خوانید: بانکداری اسلامی، نوعی سیستم بانکداری است که مبتنی بر قوانین اسلامی‌و نظریات اقتصاددانان و کارشناسان علوم بانکی و علمای اسلام است.
اگر مولفه‌های اصلی بانکداری اسلامی‌را حذف ربا از تمامی‌عملیات بانکی و انطباق عملیات بانکی با موازین شرعی بدانیم، اساس بانکداری اسلامی، تسهیم سود، مشخص بودن مسیر مصرف منابع و نظارت بر عملیات بانکی خواهند بود. بر این اساس در بانکداری سنتی(ربوی) بین بانک و مشتری و گیرنده تسهیلات یک رابطه مستقیم وجود دارد و به واسطه وجود همین رابطه مستقیم، رابطه دائن و مدیون بوجود می‌آید، اما در بانکداری اسلامی‌وجوه سپرده‌گذاران طبق موازین شرعی و حقوقی و درقالب عقود معین سرمایه گذاری می‌شود.
در مبحث بانکداری اسلامی، موضوع سود و حداقل سود مورد انتظار پیش کشیده می‌شود که با ربا(بهره)، به معنی دریافت هر مبلغ اضافه بر روی دین مشروط بر اینکه قبلاً شرط شده باشد، تفاوت‌هایی اساسی دارد، از جمله این که سود با توافق طرفین تعیین و به نسبت‌های مورد توافق پرداخت می‌شود، ولی ربا از طرف وام‌دهنده(دائن) تعیین و به هر نرخ یا نرخ‌های ثابت از قبل تعیین شده، پرداخت می‌گردد.
سود نظام بانکداری بدون ربا ریشه در ایدئولوژی و ارزش‌های اقتصاد اسلامی‌دارد و تحقق آن مستلزم استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه است. از طرفی بانکداری اسلامی‌برخلاف دیدگاه سایر موسسات مالی که هرگز ارتباط بین بانکداری واصول اخلاقی را نپذیرفته اند، پایبند به اصول اخلاقی است. در ادامه سرفصل‌های مورد اشاره وی به شرح ذیل بیان می‌گردد.
 اصول بنیادین بانکداری اسلامی‌، وجه تمایز آن با بانکداری متعارف - بانکداری اسلامی ، زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی - رونق اشتغال و تولید با اجرای بانکداری اسلامی‌- توزیع عادلانه ی سود و هزینه‌ ی بانکی در نظام بانکداری اسلامی‌- نقش موثر نظام بانکداری اسلامی‌در کاهش زمینه‌های ایجاد بحران‌های مالی - بنیاد بانکداری اسلامی‌، حرکت به سمت توسعه پایدار - توجه به فرهنگ سازی بانکداری اسلامی‌در بانک دی - بانکداری اسلامی‌، حذف ربا از عملیات بانکی. 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بانک دی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *