RSS
امروز یکشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

پیام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به مناسبت حادثه تروریستی اهواز

بازدید مدیران بانک صنعت و معدن از طرح شرکت زمزم کرمانشاه

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه سیمان سفید زاگرس

بهره برداری از ۲ طرح صنعتی در سال ۱۳۹۶ و ایجاد ۸۸ شغل مستقیم

شروط پذیرش و تصویب FATF در مجلس

آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

صدور مجوز برگزاری مجامع ۲۰ بانک و موسسه اعتباری

ارز ملی در تجارت ترکیه با ونزوئلا جایگزین دلار می‌شود

اعلام زمان دو عرضه سهام در مهر ماه

بورس انرژی میزبان عرضه ۳۰ هزار کیلووات برق

جشنواره «بیستابیست» بانک ملی، ۲۰ روز دیگر پایان می یابد

پرداخت ۱۱ هزار فقره تسهیلات بانک ملّی برای خود اشتغالی و مشاغل خانگی

بررسی منابع و مصارف بانک‌ها در خردادماه

تمدید مهلت شرکت در جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوین

کاهش تخلفات بیمه‌ای باصدور کد یکتا

در ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح

مدرسه‌سازی نظام بانکی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

بی‌اثرسازی اوپک برای محاصره نفتی ایران

عراق، مقصد اول صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران

چرا عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا کاهش یافت؟

توزیع بیش از ۴ هزار بن کارت از سوی بانک شهر در نمایشگاه کتاب اردبیل

دریافت الحاقیه افزایش سرمایه وسایل نقلیه و لوازم خانگی

کشف قیمت ۱۷۰۰ ریالی «تاپکیش» در فرابورس

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه و اوراق مشارکت در فرابورس

لزوم ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران:

موافق تصمیم شورای عالی بورس هستیم

۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۵/۲۹کد خبر: 255789
ایستانیوز:رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدن گفت: با واقعی شدن قیمت‌ها، سود تولیدکنندگان افزایش پیدا می‌کند و با رشد ارزش سهام این شرکت‌ها که اکثرا بورسی نیز هستند، نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه هدایت می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،بهرام شکوری ، با ابراز مخالفت خود با محاسبه قیمت کالاها با دلار ۴۲۰۰ تومانی، افزود: قیمت‌گذاری محصولات با نرخ غیر واقعی، تنها رانت را در بین بخش‌های مختلف جا به جا می‌کند یا به دلالان این فرصت را می‌دهد که از این رانت استفاده ‌کنند. به این ترتیب، دولت نمی‌تواند هدف خود مبنی بر استفاده مردم از ارز ۴۲۰۰ تومانی را محقق کند.
 
این مقام تاکید کرد: دولت باید اجازه دهد قیمت کالاها در بورس کالا برمبنای نرخ واقعی دلار انجام شود، چراکه عرضه محصولات با قیمتی ارزان نتیجه ای جز کاهش عرضه، رشد کاذب تقاضا و در آخر کشف نامناسب قیمت ها را به همراه ندارد.
 
وی ادامه داد: ما با تصمیم شورای عالی بورس موافق هستیم و تصمیمات دولت نیز باید به سمتی پیش برود که هیچ رانتی ایجاد نشود. باید بدانیم در هر بازاری که تقاضای کاذب وجود داشته باشد، رانت نیز ایجاد خواهد شد؛ چرا که همه افرادی که فرصت مناسبی دارند، رانت ایجاد شده را از دست نمی‌دهند و محصولات را با قیمت پایین تر از قیمت های بازار آزاد می‌خرند.
 
واقعی شدن قیمت‌ها
 
شکوری با بیان اینکه آزادسازی قیمت‌ها به نفع اقتصاد است، افزود: با واقعی شدن قیمت‌ها، سود تولیدکنندگان نیز افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین، با رشد ارزش سهام این شرکت‌ها که اکثرا بورسی نیز هستند، نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه هدایت می‌شود. به این ترتیب در راستای اجرای این مصوبه شورای عالی بورس، بعید می دانم هیچ یک از صنایع اعتراضی داشته باشند و دولت نیز باید سعی کند به تمام صنایع به شیوه‌های مختلف کمک کند.
 
رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران، اظهار داشت: پیش از این، نمایندگان اتاق بازرگانی پیشنهاد داده بودند که دولت ارز حاصل از نفت خود را به کالاهای اساسی اختصاص دهد و قیمت مازاد آن را در بازار براساس نظام عرضه و تقاضا تعیین کند. اما در حال حاضر این اعتقاد وجود ندارد، چرا که هیچ کالایی با دلار ۴۲۰۰ تومانی به دست تولید کننده نمی‌رسد؛ بنابراین، دولت می‌تواند ارز خود را به بازار ارائه کند و به بخش‌های دیگر در قالب صندوق توسعه ملی کمک و به مردم نیز یارانه پرداخت کند.
 
قرارداد بلندمدت صنایع در بورس کالا
 
به گزارش ایبنا ،وی به لزوم حمایت دولت از تولیدکننده اشاره کرد و گفت: دولت می‌تواند با قراردادهای بلندمدت مدلی تدوین کند که براساس آن، صنایع بالادستی نیاز صنایع پایین دستی را در بورس کالا تامین کنند و اجازه دهد که مازاد تولید صادر شود.دولت باید اقداماتی را انجام دهد که تولیدکننده جذب عرضه در بورس به عنوان یک بازار شفاف شود. از سوی دیگر، دولت می‌تواند تعرفه‌های موجود را حذف کند؛ در این صورت صنایع پایین دستی می‌توانند با قیمت کمتری خرید کرده و تولیدکننده نیز محصول خود را صادر نمی‌کند و ترجیح می‌دهد که آن را در داخل عرضه کند.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *