آخرین اخبار

جهانی شدن در عصر انقلاب چهارم صنعتی، محور اجلاس داووس ۲۰۱۹

۱۷ هزار نفر با سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧ از بانک صادرات وام ۶ درصدی گرفتند

جذب بازارهای جدید بیمه‌ای، رسالت اصلی شبکه فروش

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

یک جایگاه سوخت دولتی واگذار می‌شود

یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های شهر سیرجان

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

افتتاح نیروگاه آراد سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

واگذاری پرسپولیس و استقلال به پیشکسوتان قطعی نیست

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

بهبود شرایط تبادلات بانکی

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

۱۴۵ هزار میلیارد تومان واگذاری در ۱۷ سال

برزخ افزایش حقوق کارگران

قیمت دلار به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

۶۰ درصد از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

درخواست توقف صدور مجوز ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

مردم مراقب شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی باشند

راه اندازی قرارداد آتی زعفران نگین سررسید اسفند ۹۷

شرایط دریافت تسهیلات مضاربه بانک ملّی

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها

حسینی مقدم مطرح کرد؛گزارش های سه ماهه فراتر از انتظار بود

رشد سودآوری در صنایع اثرگذار بورس

۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۵/۲۶کد خبر: 254562
ایستانیوز:به گفته معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران، معادله نرخ ارز از منطق طبیعی خود خارج شده است، ولی اگر بازار به ثبات برسد قطعا در این سطوح نمی ماند، زیرا ورودی ارزی کشور کم نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،روح الله حسینی مقدم گفت: در سال 96 نسبت به سال 95 در مقاطعی یکبار 6 درصد، بار دیگر 8 درصد و آخرین بار 8 درصد رشد سودآوری را در صنایع مختلف داشته ایم؛ گزارش های مجمع شرکت ها هم در تیرماه، نشان می دهد که برخی از شرکت ها توانسته اند یک تعدیل مثبت دیگر داشته باشند .
 
وی با بیان اینکه سه ماهه امسال هم نسبت به 96 رشد سودآوری را شاهد بوده ایم، افزود: اگر نرخ ارز در یک سطح معین تثبیت شود، قطعا برای شرکت هایی که بتوانند صادرات داشته باشند، منشا سودآوری خواهد بود . از طرفی صنایعی هم هستند که از افزایش نرخ ارز تاثیر منفی می گیرند .
 
حسینی مقدم با بیان اینکه برای همه کسانی که در بازار حضور دارند، ثبات متغیر  ارز مهم تر از کاهش نرخ آن است، تصریح کرد: بعید می دانم نرخ فعلی ارز، برای ثبات مناسب باشد، زیرا این نرخ مربوط به بازارهای  آشفته و بی حساب و کتاب است.
 
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران افزود: معادله نرخ ارز از منطق طبیعی خود خارج شده ، ولی اگر بازار به ثبات برسد قطعا در این سطوح نمی ماند، زیرا ورودی ارزی کشور کم نیست.
 
حسینی مقدم با اشاره به  ادامه رشد سودآوری در صنایع مختلف بورسی گفت: صنایع در سه ماهه نخست امسال در مسیر رشد و سودآوری بوده اند؛ هرچند بخش قابل توجهی از این مسیر، محصول نرخ ارز بوده است .
 
وی با بیان اینکه در این سودآوری سهم افزایش تولید چندان بالا نیست، افزود: در این مدت برخی شرکت ها افزایش درآمد داشته اند که این موضوع، عمدتا در پی افزایش فروش به دلیل نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت در بازارهای داخلی و حتی جهانی بوده است.
 
حسینی مقدم همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص رفتار بازار نسبت به ریسک های مختلف گفت: ریسک های متعددی در بازار  وجود دارد که چرخه فعالیت یک صنعت یا کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد و همیشه هم این ریسک ها مطرح بوده است. گاهی جنس ریسک ، سیاسی است که متغیر کلان را دستخوش ابهام می کند . گاهی هم ریسک های خاص صنعت است که محصول تصمیم گیری هایی است که در دولت ها و نهادهای مرتبط صورت می گیرد .
 
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران توضیح داد: ذات هر کسب و کاری این است که با مجموعه ای از متغیرها که منشا ریسک می شوند مقابله و مدیریت کند و خودش را با آنها تطبیق دهد.
 
حسینی مقدم سپس با اشاره به ریسک بانکداری و تاثیر آن بر اقتصاد گفت: ریسک بزرگی که از سال های دور در کشور با آن مواجه بوده ایم ریسک بانکداری است که اثرات دومینو وار بر سایر بخش های مالی به ویژه بخش های واقعی اقتصاد ایجاد می کند.  
 
وی ادامه داد: البته با رشد قیمت های اخیر، از آن سطح ریسک اولیه کاسته شده است؛ تا جایی که بخشی عمده ای از دارایی های شرکت ها که تا به حال هیچ خریداری نداشت و به آن دارایی سمی گفته می شد ، خریدار و خواهان پیدا کرده است.
 
به گزارش سنا ،معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در پایان گفتگو با سنا، خاطرنشان کرد: شرایط فعلی می تواند یک ریسک بزرگ اقتصاد را کاهش دهد ؛ مخصوصا اگر بانک ها بتوانند از این شرایط بهره بگیرند، به نظر می رسد که سمت راست ترازنامه آنها تغییر  و بهبود خواهد یافت.  البته سایر ریسک ها نیز در هر مقطع با توجه به آن صنعت، قابل بحث و بررسی است .
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *