RSS
امروز چهارشنبه ، ۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین اخبار

کاهش چشمگیر نسبت خسارت بیمه‌ های حوادث کوثر

افزایش تراکنش‌های اینترنتی بانک صادرات

نرخ تورم تولیدکننده خدماتی ۸.۸ درصد افزایش یافت

واگذاری سهام چهار انبار، یک سردخانه و یک سیلوی دولتی با مذاکره

واردات بدون انتقال ارز منتفی شد

پرداخت سه هزارو۶۰۸ میلیاردریال تسهیلات قرض‌الحسنه دربانک کارگشایی

اثر غیرمستقیم بخشنامه جدید بانک مرکزی در حذف حساب‌های پشتیبان

نوسانات جزئی نرخ ارز

نرخ سکه به ۴ میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید

فردمحور کردن بیمه شخص ثالث نیازمند توجه همه جانبه به مزایا و معایب آن است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

صندوق با درآمد ثابت پیروز رقابت با سپرده بانکی

نحوه انجام قرارداد سلف موازی در بورس کالا

ارزش بازار "سفارس" افزایش یافت

"وسبحان" خریدار و فروشنده بود

احتمال پنج عرضه اولیه در بورس تهران

زیان ۴۶ریالی سیمان تهران برای هر سهم

"والبر" ۷۰۱ میلیارد ریال سود واگذاری کسب کرد

"وغدیر" تنها فروشنده بود

«مهرام» سود ۵۳۶ ریالی را پوشش داد

مشاوران سازمان تامین اجتماعی از ۳۰ به ۹ نفر کاهش یافت

بانک سامان، خدمات شعبه‌ای را تلفنی ارایه می‌دهد

ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایشی است

زیان ۵۹۶۸ریالی هر سهم بانک دی

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

در روز شروع تحریم های آمریکا

۲ راه حل بانک مرکزی برای کنترل بازار

افزایش سود و بازگشایی صرافی ها، التهاب بازار را کنترل می کند؟
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۵/۱۶کد خبر: 254057
ایستانیوز:روز گذشته و با رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی، موج مثبت کاهش قیمت ها در بازار شروع شد و دلار تا مرز ۱۰ هزار تومان کاهش قیمت پیدا کرد و حالا باید منتظر بود و دید صرافی ها امروز اولین روز کاری خود بعد از چند ماه را چگونه آغاز می کنند و نخستین قیمتی که روی تابلوها نقش می بندد، چقدر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در حالی از ساعت های پایانی شب گذشته و با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عملا تحریم های یک جانبه این کشور علیه ایران بازگشته است که دولت حسن روحانی در یک برنامه ریزی مالی و بانکی همه جانبه به دنبال کنترل التهابات بازار در روزهای جاری است. در شرایطی که کارشناسان و فعالان اقتصادی از هفته های گذشته پیش بینی می کردند با نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم ها بازارهای مالی کشور دست خوش التهابات شدید شود، دولت با ارائه بسته ارزی از روز گذشته و بازگشایی دوباره صرافی ها از روز جاری و همچنین ارائه اوراق سپرده بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد؛ به دنبال آن است که التهاب بازار را کنترل کند و جلوی تخریب موج نقدینگی را که می تواند بازارها را دچار بحران کند، بگیرد.
 
بازگشایی دوباره صرافی ها
 
بسته ارزی جدید دولت که از روز گذشته کلید خورده است و از امروز با بازگشایی صرافی ها و برداشتن مهر قاچاق از روی خرید و فروش ارز وارد فاز جدیدی خواهد شد در واقع امکانی را ایجاد می کند که مردم بتوانند به صورت آزادانه و بدون نیاز به دلالان، ارز مورد نیاز خود را برای مصارفی مانند مسافرت و... را خریداری کنند. این اتفاق می تواند تا حدود زیادی التهاب بازار را کنترل کند و جلوی خرید و فروش های زیرزمینی را بگیرد. همچنین با این اتفاق بانک مرکزی می تواند در عمل هم بر رفتار و عملکرد صرافی ها نظارت داشته باشد و جلوی شکل گیری بازارهای کاذب را بگیرد. علاوه براین قرار است با راه اندازی بازار ثانویه ارزی تمام ارزهای صادرات غیر نفتی وارد این بازار شوند و تجار و فعالان اقتصادی ارز مورد نیاز خود را از این بازار تهیه کند، اقدامی که آن هم می تواند به ایجاد تعادل در بازار ارز منجر شود. روز گذشته و با رونمایی از بسته ارزی بانک مرکزی، موج مثبت کاهش قیمت ها در بازار شروع شد و دلار تا مرز 10 هزار تومان کاهش قیمت پیدا کرد و حالا باید منتظر بود و دید صرافی ها امروز اولین روز کاری خود بعد از چند ماه را چگونه آغاز می کنند و نخستین قیمتی که روی تابلوها نقش می بندد، چقدر است.
 
افزایش سود سپرده برای چند روز
 
بانک مرکزی در کنار تلاش برای ایجاد آرامش در بازار ارز و طلا به دنبال آن است که همزمان با شروع تحریم ها اثرات منفی که می تواند حرکت موج نقدینگی در بازارهای مختلف ایجاد کند را با جمع آوری بخشی از این نقدینگی کنترل کند. طبق آمارهای رسمی بانک مرکزی میزان نقدینگی تا پایان خرداد ماه را 1582 هزارمیلیارد تومان اعلام کرده است. آن هم در حالی که میزان نقدینگی در پایان اسفند ماه  1530 هزار میلیارد تومان بوده است و ظرف 3 ماه 82 هزار میلیارد تومان رشد داشته است. باتوجه به این رشد سرکش و آثار زیان بار آن حالا بانک مرکزی با افزایش اوراق سپرده بانکی به 18 درصد از 15 درصد از امروز و به مدت 6 روز به دنبال جمع آوری بخشی از نقدینگی افتاده است. بانک مرکزی به برخی از بانک ها این اجازه را داده است تا اقدام به عرضه اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۱۸ درصد برای شش روز کاری کنند. ار امروز تا 22 مرداد شعب بانک های منتخب، در سراسر کشور تعداد محدودی اوراق گواهی سپرده مدت‌ دار ویژه سرمایه گذاری (عام ) را با نرخ سود علی الحساب ۱۸ درصد سالانه عرضه می کنند. این اوراق با سررسید یک ساله، بانام و قابل باز خرید قبل از سررسید با نرخ ۱۶ درصد سالانه از تاریخ انتشار را دارد. این اوراق معاف از مالیات است و سود علی‌الحساب آن ماهانه پرداخت می ‌شود.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *