RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود

پرداخت وام ۵میلیونی بازنشستگان از مهرماه

ترخیص کالاهای معاف از پرداخت سود بازرگانی طبق سنوات گذشته

صرافی یک بانک پملب شد!

انتشار کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی با رویکرد صنعت بیمه

اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران

کاهش ۹۰ هزار تومانی قیمت سکه

جزییات بخشنامه جدید ارزی

اطلاعیه بانک سرمایه در موردعدم پذیرش چک های غیرصیادی از ۲۸ مرداد

اطلاعیه بانک سرمایه در موردعدم پذیرش چک های غیرصیادی از ۲۸ مرداد

کاهش شاخص بورس

رییس اتاق تهران خواستار اصلاح ماده ۵ مصوبه ارزی دولت شد

نقش شعب بانک‌ها در حال تغییر است

بانک صادرات در توسعه زیرساخت‌های تولید نقش بی‌بدیل دارد

محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

بانک رفاه کارگران ۵۸ ساله شد

دستور وزیر اقتصاد برای جلوگیری از انباشت کالاها در گمرک

دارندگان بیمه بدنه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند

تأمین ارز دولتی برای دارو و تجهیزات پزشکی

عرضه محصولات در بورس کالا نباید با ارز رسمی باشد

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

مجمع فوق العاده پست بانک ۳۰ مرداد برگزار می‌شود

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص لزوم ثبت نام سهامداران در سامانه سجام

پرداخت۸۰۲۲میلیاردریال تسهیلات ارزان قیمت اشتغال پایدارروستایی

عرضه و فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری( عام)

کلید گشایش اقتصادی در جیب مردم نیست

۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۳/۱۱کد خبر: 246369
حورا خاکدامن
از زیرکی های ملانصرالدین حکایت های زیادی نقل شده است آورده اندکه :"شبی  ملا در جستجوی کلیدی در کوچه زیر نور ماه می گشت . از او پرسیدند به دنبال چه می گردی؟ گفت : کلیدم .گفتند آخر کلید را کجا گم کردی؟ گفت :در انبار خانه مان .  گفتند چرا اینجا می گردی ؟ جواب داد : انباری ما خیلی تاریک است .اینجا لااقل روشن است!"
از بحث های رایج  5+1  و پسا برجام و پسا تحریم که بگذریم  نوبت به هشدارهای جدی  صاحبنظران اقتصادی می رسد  که در حال حاضر  اقتصاد ایران را درگیر لایه های تو در تو رکودی حاصل از بحران  جهانی و کاهش قیمت نفت می دانند  . در کشور ما  علاوه بر رکود اقتصادی ,مسئله مهم بحران آب و فساد نظام اداری مزید بر تمام علت ها شده و این روزها  دولت چاره ای جز عبور کم هزینه  و سریع  از آنها  ندارد  چرا که  فرصت زیادی  برای مدیریت بحران  باقی نمانده است.   از دیدگاه کارشناسی برای حل مدیریت بحران آب  هنوز پنج تا  ۱۰ سال زمان وجود دارد  و فساد نظام اداری نیز  به مرحله‌ فساد سیستمی رسیده اما  همچنان ادامه کار با وضعیت موجود ممکن است .اما  چیزی که قابل تداوم نیست مسئله  رکود  است. بحران رکود زمینه ساز کنش‌های اجتماعی و سیاسی است که  حوزه مستمری‌بگیران و بازنشستگان را نباید  نادیده گرفت . در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین، ۱۰ میلیون بیکار و چند ۱۰ میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر به همراه خانواده‌هایشان در کشور در زیر خط فقر به سر می برند و آمار دست فروش های خیابانی رو به افزایش است .
 
در چند سال گذشته به دلیل ضعف در ساختار مدیریتی و  سیاست‌های کوتاه‌مدت  ,صندوق‌ بازنشستگی و تامین اجتماعی با  کسری منابع رو برو شده  که اگر به موقع علاج نگردد برای  مستمری بگیران و بازنشستگان کشور آینده خوشایندی پیش بینی نمی شود  . در یک دهه اخیر با وجود  درآمدهای بالای  نفتی به دلیل واردات بی رویه کالا  بخش وسیعی از تولیدات داخلی کشور تعطیل شده و موج بزرگی از  بیکاری و تورم را  ایجاد کرده است.
دولت در سه سال گذشته بیش از رکود نگران تورم بوده و کنترل تورم را  در اولویت‌های اقتصادی خود قرار داده  و یکی از علل آنرا رشد سپرده گذاری در بانکها می داند . به همین منظور لایحه جدید مالیاتی از سود سپرده‌های بانکی را در مجلس مطرح نمود که کارشناسان بانکی آنرا 
به زیان اقتصاد ملی اعلام کردند. چرا که  این مسئله باعث افت سپرده‌های بانکی شده و منجر به بحران سفته بازی , خروج نقدینگی از شبکه بانکی وسرازیر شدن  پولها به  به موسسات مالی اعتباری غیر معتبر و ورود سپرده‌های غیردیداری مردم نزد بانک‌ها  در  بازار خواهد شد. 
در کشورهای توسعه یافته  از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفته می‌شود .اما باید توجه داشت که در این کشورها نرخ تورم بالا و فعالیت‌های سفته بازی و زیرزمینی وجود ندارد و  اخذ مالیات از سود سپرده‌ها به‌عنوان یک منبع درآمدی متداول است  وتورم به‌عنوان یک عامل کاهنده ارزش سپرده‌ها مطرح است و مالیات بر سود سپرده‌ها پس از لحاظ کردن میزان تورم و کسر آن از سود سپرده‌ها محاسبه و اخذ می‌شود. اما در کشورهایی که با تورم بالا مواجه هستند، نرخ سود سپرده‌های بانکی را بالا می‌برند تا نقدینگی مازاد را به شبکه بانکی برگردانند.
با این تفاسیر این سئوال مطرح است که ساختار اقتصادی  ایران  به دلیل ویژگی های سیاسی و اقتصادی خاص خود  چه وجه تشابه و سنخیتی با کشورهای توسعه یافته دارد که نظام مالیاتی  از آن مستتثنا شده ؟ نکته قابل تامل تر اینکه در زمانی که نرخ تورم بالای 40 درصد و نرخ سود سپرده های مردم نزد بانکها  20 تا 22 درصد محاسبه می شد آیا دولت اندک توجه و گوشه چشمی  به  زیان 18 درصدی ناشی از  مابه التفاوت نرخ تورم و میزان سود سپرده های مردم داشته که امروز فارغ از  مشکلات و مسائل ساختاری در  اقتصاد کلان  کشور , کلید گشایش اقتصادی و حل بحران اقتصادی را در گرو مطالبه چند درصد مابه التفاوت سود بانکی با نرخ تورم تازه مهار شده  در جیب مردم می داند.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *