RSS
امروز دوشنبه ، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

صورت‌های مالی سال ٩٦ بانک صادرات ایران تصویب شد

مخالف تمام‌قد کینز

امضاء شرایط عمومی ضمانتنامه اعتبار خریدار فیمابین صندوق ضمانت صادرات و بانک پارسیان

ارائه خدمات بانک شهر در مراکز عرضه دام پایتخت

برگزاری کلاس آموزشی بیمه های مسئولیت بیمه ما

موافق تصمیم شورای عالی بورس هستیم

افزایش شفافیت بازار سرمایه با حضور موسسات رتبه‌بندی

واگذاری چهار سیلوی دولتی

مهلت تعویض دسته چک‌ها دو ماه تمدید شد

جشنواره عید تا عید بانک ایران زمین

نام نویسی بیش از ۱۶ هزار مشتری در طرح عید تا عید ایران خودرو

لوح یادبود چهارمین همایش ملی کیفیت به بانک انصار اعطاء شد

چشم انداز صنعت دارو تا سال ۲۰۳۵

تقویت ۲۷۱۸ واحدی شاخص کل بورس

سپ به سامانه نسیم بانک مرکزی متصل شد

افزایش ۱۳۳ هزار تومانی قیمت سکه

امکان بازگشت مبلغ بیمه دریافتی از مشترکان گاز وجود دارد

افزایش قیمت خُرده‌فروشی ۹ گروه مواد خوراکی

پیش‌بینی جهش۸۰درصدی قیمت خودرو

افتتاح ۹ طرح صنعتی و اشتغال ۱۴۹ نفر در سال ۱۳۹۶

وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه ۱۰ میلیون شد

بانک ها بهترین پناهگاه برای مردم هستند

زیان ۱۳۹۵ ریالی هر سهم بانک تجارت

اقدامات بانک صادرات برای سودآوری بیشتر

چرا دو سوم بودجه سالیانه کشور در کمیسیون تلفیق بررسی نمی‌شود؟

هزینه‌های سنگین خروج برای آمریکا

۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۲/۱۹کد خبر: ۲۴۲۰۵۷
ایستانیوز:توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ این روزها با تهدیدهای دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای خروج از این توافق بین المللی در صدر خبرهای جهان قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، 18اردیبهشت جایگزین 22 اردیبهشت شد.ترامپ که قرار بود 22 اردیبهشت تصمیم خود را درباره برجام اعلام کند، در توییتر خود اعلام کرد:ساعت 22:30 (سه‌شنبه) را برای این اقدام انتخاب کرده است.
 
گمانه زنی های مختلفی در این زمینه مانند خروج آمریکا از برجام که نقض قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود، ماندن در این پیمان یا تعیین ضرب الاجل دوباره مطرح شده است.
 
حسن روحانی رییس جمهوری ایران در خصوص تصمیم ترامپ ،روز(یک‌شنبه) درجمع مردم شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی تاکید کرد: آمریکا همیشه علیه ملت ما فتنه کرده، اما هیچگاه در برابر عظمت ایران موفقیت به دست نیاورده است. این بار نیز دوباره اشتباه می کند و اگر بخواهد از برجام خارج شود، خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود.
 
حال باید منتظر ماند ودید ،ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت؛تصمیمی که به طور گسترده با واکنش جهانی روبه‌رو خواهد شد .در همین خصوص با سید محمد علی حسینی ،سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه وسفیرسابق ایران در ایتالیا، گفت وگویی داشته‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذرد:
 
به نظر شما موضع اروپا با خروج احتمالی آمریکا از برجام چه خواهد بود؟
 
اروپا برجام را به نفع همه طرف‌ها و بلکه در راستای صلح و امنیت منطقه ای و جهانی می داند و آن را به عنوان یکی از ارزشمندترین دستاوردهای دیپلماتیک خود معرفی می‌کند. اروپا تحت هر شرایطی سعی خواهد کرد تا برجام را سراپا نگه دارد و در آن باقی بماند. آن‌ها در تلاش هستند تا حدممکن از باج خواهی طرف آمریکایی و خروج احتمالی آن جلوگیری کنند. با این وجود آنچه از طرف اروپایی در اجرای تعهدات و تلاش در مسیر درست برای حفاظت و نگهبانی از تمامیت برجام،انتظار می‌رفت حاصل نشد. متاسفانه رفتار این روزهای اروپاییان نیز نشان می دهد که به جای تلاش برای جبران کاستی‌ها و تقصیرات و همچنین تشویق و دلجویی از طرف ایرانی که کم‌ترین نقص و ایرادی به مسئولیت پذیری و انجام تعهداتش وارد نبوده ؛گرایش و چرخشی به سمت زیاده‌طلبی ها و خواسته های غیرقانونی و به لحاظ بین‌المللی نامشروع طرف آمریکایی به حساب طرف ایرانی داشته اند؛ امری که از هر جهت ناموجه و غیرقابل پذیرش است. در هر صورت اروپاییان به‌خاطر ظرفیت و توان محدود خود تلاش می‌کنند تا به‌رغم اختلاف‌نظرهایی که با دولت آقای ترامپ در حوزه‌های مختلف ازجمله توافق هسته ای برجام دارند،روابط دوسوی آتلانتیک را تاپایان دوره جنجالی و ناآرام آقای ترامپ مدیریت و کنترل کنند.
 
خروج آمریکا از برجام چه پیامدهایی بر نقش‌آفرینی جهانی و موقعیت بین المللی این کشور خواهد داشت؟
 
موقعیت و حیثیت آمریکا به دلیل سابقه‌های سوء و مداخله‌جویانه خود و ایفای نقش کلیدی در ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در نقاط مختلف دنیا و به‌خصوص در غرب آسیا و تولید و حمایت از گروه‌های تروریستی و افراط گرا و همچنین بدعهدی‌ها و نقض مکرر پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، سال‌هاست که آسیب دیده و یکی از دلایل اصلی افول این کشور در سال‌های اخیر به شمار می رود. البته بدون شک زیر پاگذاشتن وقیحانه یک توافق چندجانبه بین‌المللی وخروج احتمالی آمریکا از برجام به دلیل آنکه جهانیان آن را مورد توجه قرار دادند و به‌جز یکی، دو رژیم غاصب و متجاوز ، تمامی دنیا از آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک حمایت کردند، دارای آثارمنفی، هزینه‌ها و خسارت‌های گزاف سیاسی و حیثیتی برای طرف آمریکایی خواهد بود./ قانون 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *