RSS
امروز دوشنبه ، ۱ بهمن ۱۳۹۷
آخرین اخبار

بانک مرکزی جور سمت تقاضا را هم می کشد!

نگاه فناورانه اساس فعالیت بانک گردشگری در فصل جدید

وظیفه بانک توسعه تعاون ارائه خدمات تخصصی بانکی به تعاونگران است

وزیر اقتصاد: از ممنوع‌الخروجی رییس خصوصی‌سازی بی‌اطلاعم

قدردانی از بانک سامان درهمایش ملی تجلیل ازبرگزیدگان مسئولیت‌پذیری

عرضه مرحله سوم نفت در بورس قطعی شد

رضایت اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی درودگران از بانک توسعه تعاون

تسهیلات ارزان‌قیمت بانک‌پاسارگاد برای فعالان اقتصادی

محصول بانک رفاه محصول برتر ایرانی شد

حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد

ارسال لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ثبت افزایش سرمایه ۱۲درصدی «فخاس»

سودسازی ۹۰۱ریالی «شتران» برای هرسهم

سود ۴۴ تومانی برای هرسهم «فسرب»

سود ۴ریالی در گزارش ۹ ماهه «خشرق»

افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی در «سمگا»

افزایش سرمایه «اتکام» تصویب شد

باجه بانک سینا در یاسوج به بهره برداری رسید

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

اعلام زمان برگزاری مجمع صاحبان سهام بانک گردشگری

آغاز ثبت نام در آزمون استخدامی بانک ملی ایران

واریز سود سهام عدالت مشمولان ادامه دارد

اقتصاد پویا و مولد در سایه صلح جاری است

رکورد شکنی سهام بانک دی در بازار سرمایه

نرخ دلار ۱۱هزارو ۳۳۴تومان

مدیر امور آموزش و پژوهش بانک صنعت ومعدن:

استقرار نظام مدیریت دانش محور برای ارزش آفرینی و ارتقای بهره وری

۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۲/۱۸کد خبر: 242007
ایستانیوز:مدیر آموزش بانک صنعت و معدن گفت: استقرار نظام مدیریت دانش محور در این بانک، دانش و تجربیات سازمانی مجموعه بانک رادریک نظام قابل پایش،شامل شناسائی،اشتراک گذاری و استفاده در جهت ارزش آفرینی قرار می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، ‌ وی که در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن سخن می گفت به تشریح نقش و وظایف مدیریت امور آموزش و پژوهش در این بانک پرداخت:
مدیریت آموزش و پژوهش طی چه روند و بر اساس چه ضرورتی در بانک صنعت و معدن ایجاد شد؟
تا سال ۱۳۹۲ فرآیندهای آموزش وپژوهش بانک مجموعاً در سطح یک اداره تجمیع و عملیاتی و پایش میشد. اهمیت، انتظارات و چشم انداز تحول در بانک به کمک این دو فرآیند پایه ای با آنچه در مسئولیتهای تفویض شده در قالب یک اداره دیده شده بود، از نظر هیات مدیره محترم بانک کفایت نمی کرد. بدین منظور فرایندهای آموزش و پژوهش و نیز مدیریت دانش با رویکردی جدید به تدریج در مدیریت آموزش و پژوهش متمرکز و با تفویض اختیارات، بصورت گسترده تر عملیاتی شدند.
آموزش های ارائه شده در بانک بر اساس چه اهدافی تعریف می شود؟
آموزشهای ارائه شده برای توانمندسازی کارکنان بانک از منظر نیازسنجی با توجه به چشم انداز برنامه‌ای بانک در جهت توانمندسازی نیروی انسانی برای حرکت در مسیر استراتژیهای برنامه چهارم بانک و نیز متناسب با نیازمندی های شغل و ضعفهای شاغلان هدف گذاری شده اند.
از منظر اجرائی نیز رویکرد ارائه، ترکیبی از دوره‌های آموزشی مهارتی-کاربردی و دوره‌های نرم اعم از داخلی یا خارجی بصورت حضور در دوره های کوتاه مدت، حضور در سمینارها، برگزاری نشست علمی و یا حضور در دوره های میان مدت در جهت ارتقاء دانش، بینش و مهارت کارکنان در مسیر توانمندسازی سرمایه انسانی بانک در راستای چشم انداز برنامه‌ای بانک بوده است.
در کنار آموزش های داخلی چه نوع آموزش های دیگری تعریف و اجرا کرده اید؟
در کنار ارائه مجموعه متنوعی از آموزشهای داخلی حین خدمت در شاخه‌های مختلف مرتبط با مشاغل بانک، نزدیک شدن توان نیروی انسانی بانک به استانداردهای بین المللی نیز همواره مد نظر بوده است. این مهم از طریق اعزام منتخبی از کارکنان بانک به دوره‌های آموزشی خارج از کشور، علیرغم محدودیتهای داخلی اعزام، و نیز ایجاد ارتباط با مراکز آموزشی خارجی و برگزاری دو دوره آموزشی در استاندارد بین‌المللی در محل بانک برای مجموعه‌ای از کارکنان بانک صنعت و معدن و بانکها یا موسسات داخلی، پیگیری و انجام شده است.
مضاف بر این با انگیزه تربیت نسلهای آینده مدیران میانی حرفه‌ای برای بانک، با همکاری سازمان مدیریت صنعتی یک دوره آموزشی میان مدت Mini-MBA با گرایش بانکداری توسعه ای ویژه بانک صنعت و معدن طراحی شده است که نخستین دوره آن از سال ۱۳۹۶ با انتخاب و معرفی ۱۷ نفر از کارکنان بانک آغاز شده است. امید می رود با تداوم این دوره و معرفی گروههای بعدی، در آینده‌ای نزدیک بانک صنعت و معدن قادر باشد مجموعه مدیران میانی، روسای ادارات و شعب خود را بصورت حرفه‌ای از میان فارغ التحصیلان این دوره‌ها که دارای دانش، بینش و مهارت حرفه‌ای و آمادگی نسبی نزدیک به استاندارد موسسات و بانکهای پیشرو جهانی خواهند بود انتخاب نماید.
این نکته نیز حائز اهمیت است که با توجه به برنامه‌های استخدامی بانک، در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۶۰ نفر نیروی جدید به بانک اضافه شدند که برای این دسته از همکاران بسته آموزشی نظری جامعی به مدت ۲۰۰ ساعت طراحی و برگزار شد. همچین در کنار این آموزشهای نظری، دوره یک ماهه کارورزی شغلی درشعب برای ایشان طراحی و اجرا گردید تا همکاران جدید با دانش و بینش و مهارت مناسب آماده همکاری با بانک گردند. بازخوردهائی که از بخش کارورزی دوره های جدید الااستخدام اخذ شده است، نشان می دهد که با درگیر شدن تعداد زیادی از همکاران با سابقه شعب بصورت مربی کارورزی ایشان و نیز همکاری روسای شعب در پایش یادگیری عملی کارکنان جدید، این بخش از آموزش بسیار رضایت بخش و اثر بخش بوده است.
فعالیت های آن مدیریت در حوزه پژوهش چه بوده است؟
طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ از محل منابع داخلی بانک پروژه های پژوهشی یا اجرائی مهمی نظیر افکار سنجی و رضایت سنجی مشتریان بانک صنعت و معدن، استانداردسازی و ممیزی عملیات بانکی در بانک صنعت و معدن بر اساس موازین شرعی (مشترک با پژوهشکده پولی و بانکی)، بررسی تطبیقی جایگاه و مدل فعالیت بانکهای توسعه ای درنظام بانکی کشورهای منتخب با تاکید بر وجه تمایز و نوع نگاه (حمایتی و نظارتی) بانک مرکزی به بانکهای توسعه ای، بررسی میزان بکار گیری اصول حاکمیت شرکتی در بانک صنعت و معدن و ارائه راهکارهائی جهت بهبود و ارتقاء آن و...توسط این مدیریت عملیاتی شده اند.
علاوه بر این، در طی همین دوره تعداد ۱۴ فقره پایان نامه در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا با حمایت مالی و اطلاعاتی بانک در حوزه های مختلف فعالیت های مرتبط با بانک حمایت مالی و اجرائی شده است و تعداد ۴ فقره نیز در حال اجرا می باشند.
مشارکت در پروژه "طرح تحول نظام بانکی کشور" در سال ۱۳۹۴ با سایر بانکهای کشور و برگزاری نخستین جشنواره ملی کسب و کارهای نوپا در بخش صنعت و معدن با مشارکت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در همین سال که با هدف شناسایی و کمکهای تسهیلاتی به طرحهای نوین و نوپا و کارآفرین جوان انجام شد، از جمله فعالیتهای بانک در حوزه پژوهش بوده است.
در سالهای ۱۳۹۴ و ۹۵ بانک صنعت و معدن اقدام به برگزاری دو همایش "نقش بانکهای توسعه ای در توسعه و رونق اقتصادی کشور" در سطح ملی نمود. هدف از این دو همایش، که البته همایش اول کاملاً به ابتکار بانک و همایش دوم نیز با محوریت بانک صنعت و معدن و مشارکت بانکهای توسعه ای-تخصصی کشور (بانکهای مسکن، کشاورزی، توسعه تعاون و توسعه صادرات) انجام گرفت؛ جلب توجه سیاستگذاران ارشد کشور به اهمیت و تقویت سرمایه این بانکها جهت نقش آفرینی بهتر در رشد و توسعه ساختارهای زیربنائی و ساختارهای بخشی کشور بوده است. کلیه برنامه ریزیهای اجرایی و امور دبیرخانه این همایشها در حوزه فعالیتهای پژوهشی بانک انجام شده است.
اهداف و روند استقرار نظام مدیریت دانش در بانک صنعت و معدن را بیان کنید؟
از سال ۱۳۹۲ تلاش بانک بر این شد که مکمل با توسعه توانمندیهای کارکنان خود از طریق فرآیند آموزش؛ با استقرار نظام مدیریت دانش محور در بانک، دانش و تجربیات سازمانی مجموعه بانک را در یک چرخه قابل پایش شامل شناسائی، اشتراک گذاری و استفاده در جهت ارزش آفرینی بهتر و ارتقای بهره وری بانک توسعه دهد.
بدین منظور با شکل گیری کارگروه مدیریت دانش در بانک فعالیتهای پایه ای در این زمینه آغاز شد. تهیه نظامنامه و دو مرحله حضور در جشنواره داخلی سازمانهای دانش محور داخلی (Iran-MAKE) در استنباط جایگاه بانک در حوزه مدیریت دانش در بین سازمانهای داخلی و خارجی، بینش واقع بینانه ای به بانک داد که از آن طریق نظام مدیریت دانش بومی خود را با تدوین دستورالعمل مدیریت دانش خاص بانک و استقرار سامانه مدیریت دانش به عنوان ابزار اصلی اشتراک گذاری، بصورت عملیاتی پایش نماید. نظام نوین مدیریت دانش بانک از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ عملاً در مقیاس محدود با درگیر شدن حدود نیمی از کارکنان بانک کار خود را آغاز کرده است.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *