RSS
امروز یکشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

در ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح

مدرسه‌سازی نظام بانکی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

بی‌اثرسازی اوپک برای محاصره نفتی ایران

عراق، مقصد اول صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران

چرا عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا کاهش یافت؟

توزیع بیش از ۴ هزار بن کارت از سوی بانک شهر در نمایشگاه کتاب اردبیل

دریافت الحاقیه افزایش سرمایه وسایل نقلیه و لوازم خانگی

کشف قیمت ۱۷۰۰ ریالی «تاپکیش» در فرابورس

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه و اوراق مشارکت در فرابورس

لزوم ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی

زیان انباشته بانک قوامین

زنان خانه دار با چه شرایطی بیمه می شوند

رشد ۳۲۰۹ واحدی شاخص کل بورس

نرخ تورم کالاهای صادراتی اعلام شد

افزایش قیمت سکه در آخرین روز تابستان

صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی در راه بورس

ماموریت دولت به بانک مرکزی

آخرین فرصت تولیدکنندگان برای تسویه بدهی به بانک‌ها

به موجودی حساب قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران دست نزنید!

ادامه افزایش قیمت طلا در هفته جاری

بورس تهران شاهد رشد شدید قیمت‌ها

سومین مدرسه تابستانه‌ی دانشگاه خاتم برگزار شد

امضاء تفاهم نامه همکاری بین پست‌بانک ایران و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ساعت کاری بانک‌های خصوصی در مهرماه تغییر نمی‌کند

تعداد چک‌های برگشتی کاهش یافت

مسیر بازار مسکن در سال ۹۷

مهدی سلطان محمدی، تحلیلگر بازار مسکن
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۲/۱۱کد خبر: 241616
ایستانیوز:چرا باید خواند: بازار مسکن در سال ۹۷ چه در پیش رو دارد؟ در سال گذشته رشد معاملات مسکن با افزایش ارزش ۲۸ درصدی همراه بوده است و از ابتدای سال تا دی ماه قیمت مسکن در پایتخت ۸.۹ درصد بیشتر شده است. سال جاری برای بازاری که رکودی طولانی را تجربه کرده چگونه است؟ طرح های دولت در تحول بافت فرسوده چقدر به بهبود عرضه مسکن کمک خواهد کرد؟
حرکت بازار مسکن در سال گذشته ناشی از عواملی بود که هم چنان پایدار است و  انتظار این است که این عوامل به تداوم روند شش ماه گذشته در بازار مسکن در سال 97 کمک کند. در سال گذشته به دلیل رکود طولانی مسکن عرضه کاهش یافت و کاهش نرخ بهره بانکی به آغاز رونق مسکن کمک کرد. از سوی دیگر سیاست افزایش اعتبارات بانکی در بخش مسکن و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن هم به کمک آمد که البته از نظر من تنها عامل یا مهم ترین عامل در رونق بازار مسکن در سال گذشته نبوده است. از سوی دیگر دولت تلاش می کند اشتیاق مردم به ساخت و ساز را به سمت بافت فرسوده هدایت کند. سیاست های تشویقی در این زمینه در پیش گرفته شده که از جمله آن کاهش نرخ بهره وام های مسکن برای ساخت و ساز در بافت فرسوده به 6 درصد است که  سوبسید قابل توجهی است. امید فعالان بازار مسکن این است که رونق عمومی کنونی ادامه یابد.
 
دولت در سال 97  برای نوسازی بافت فرسوده برنامه ای ویژه در نظر گرفته است. این تحلیل مطرح می شود که بافت فرسوده و نوسازی آن عرصه خوبی برای افزایش عرضه مسکن و تعدیل قیمت هاست. ایده ساخت مسکن مهر در مناطقی دور از شهر به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای زندگی شهری بارها مورد انتقاد قرار گرفته و اکنون این گمان وجود دارد که زیرساخت ها در بافت فرسوده هست اما خانه ها مناسب نیست و می توان با نوسازی این بخش ها عرضه مسکن را بهبود بخشید. من با این تحلیل موافق نیستم چراکه بافت فرسوده در شهرهای ایران پرتراکم است و اگر بخواهیم به نیت بارگزاری جمعیت بیشتر آن را نوسازی کنیم، نقض غرض کردیم. هدف از بازسازی بافت فرسوده جذب جمعیت بیشتر نیست بلکه هدف این است که عوارض ناشی از فرسودگی از جمله خطرات مربوط به زلزله و ناایمنی ساختمان ها یا معضلات اجتماعی در این محله ها از بین برود. بافت فرسوده به دلیل تراکم بالا، ظرفیت  جذب امکانات رفاهی و فرهنگی کافی را ندارد و همین باعث شده به راحتی به جایی برای رشد بزهکاری های اجتماعی تبدیل شود. چالش عمده بافت فرسوده سکونت جمعیت قابل توجه در آن و فقدان امکاناتی چون معابر مناسب برای تردد، زیرساخت ها و فضاهای عمومی است و اگر با نگاه سکونت جمعیت بیشتر به سراغ بازسازی بافت فرسوده برویم، هدف را گم کرده ایم.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بازار مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *