RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۳ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

بررسی راهکارهای ارتقای خدمات بیمه درمانی بانک ملّی

حرکت از بانکداری الکترونیک به دیجیتال

مشارکت بانک صادرات برای تولید متانول

۲ علت اصلی ریزش قیمت طلا و سکه

بازار جهانی به توان صادرات نفتی ایران نیازمند است

IMF:پیش بینی رشد اقتصادی خاورمیانه مثبت است

با ورود زعفران به بورس، دلالان نمی‌توانند منافع کشاورزان را به تاراج ببرند

هشدار وزیر صنعت به خودروسازان؛ به تعهدات خود عمل کنید

عقب‌افتادگی مزدی کارگران ۱میلیون و۲۶۰هزارتومان شد

نامه سرگشاده کارشناسان مالی به ظریف

جزئیات افزایش ۵۰درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی +سند

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

افزایش ۸۳درصدی متوسط نرخ مسکن در تهران در یک سال

روحانی:بزرگ‌نمایی‌ مشکلات ظلم به مردم است

جهانگیری از اشتباه بزرگ دولت آمریکا پرده‌برداشت

رشد ۱۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس

پنج پیشنهاد برای افزایش جذابیت عرضه نفت در بورس

وصول مالیات ارزش افزوده ۱۹.۸ درصد رشد کرد

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

واگذاری یک بلوک ۳۷ درصدی توسط خصوصی سازی

پوسترهشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت رونمایی شد

پیشتازی بانک ملت در بورس

صادرکنندگان خُرد مشمول معافیت ارزی می‌شوند

عرضه اولیه ۶۱۵ میلیون سهمی در فرابورس

فروشندگان نگران بازپرداخت اقساط کارت اعتباری بیمه ملت نباشند

مسیر بازار مسکن در سال ۹۷

مهدی سلطان محمدی، تحلیلگر بازار مسکن
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۲/۱۱کد خبر: 241616
ایستانیوز:چرا باید خواند: بازار مسکن در سال ۹۷ چه در پیش رو دارد؟ در سال گذشته رشد معاملات مسکن با افزایش ارزش ۲۸ درصدی همراه بوده است و از ابتدای سال تا دی ماه قیمت مسکن در پایتخت ۸.۹ درصد بیشتر شده است. سال جاری برای بازاری که رکودی طولانی را تجربه کرده چگونه است؟ طرح های دولت در تحول بافت فرسوده چقدر به بهبود عرضه مسکن کمک خواهد کرد؟
حرکت بازار مسکن در سال گذشته ناشی از عواملی بود که هم چنان پایدار است و  انتظار این است که این عوامل به تداوم روند شش ماه گذشته در بازار مسکن در سال 97 کمک کند. در سال گذشته به دلیل رکود طولانی مسکن عرضه کاهش یافت و کاهش نرخ بهره بانکی به آغاز رونق مسکن کمک کرد. از سوی دیگر سیاست افزایش اعتبارات بانکی در بخش مسکن و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن هم به کمک آمد که البته از نظر من تنها عامل یا مهم ترین عامل در رونق بازار مسکن در سال گذشته نبوده است. از سوی دیگر دولت تلاش می کند اشتیاق مردم به ساخت و ساز را به سمت بافت فرسوده هدایت کند. سیاست های تشویقی در این زمینه در پیش گرفته شده که از جمله آن کاهش نرخ بهره وام های مسکن برای ساخت و ساز در بافت فرسوده به 6 درصد است که  سوبسید قابل توجهی است. امید فعالان بازار مسکن این است که رونق عمومی کنونی ادامه یابد.
 
دولت در سال 97  برای نوسازی بافت فرسوده برنامه ای ویژه در نظر گرفته است. این تحلیل مطرح می شود که بافت فرسوده و نوسازی آن عرصه خوبی برای افزایش عرضه مسکن و تعدیل قیمت هاست. ایده ساخت مسکن مهر در مناطقی دور از شهر به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای زندگی شهری بارها مورد انتقاد قرار گرفته و اکنون این گمان وجود دارد که زیرساخت ها در بافت فرسوده هست اما خانه ها مناسب نیست و می توان با نوسازی این بخش ها عرضه مسکن را بهبود بخشید. من با این تحلیل موافق نیستم چراکه بافت فرسوده در شهرهای ایران پرتراکم است و اگر بخواهیم به نیت بارگزاری جمعیت بیشتر آن را نوسازی کنیم، نقض غرض کردیم. هدف از بازسازی بافت فرسوده جذب جمعیت بیشتر نیست بلکه هدف این است که عوارض ناشی از فرسودگی از جمله خطرات مربوط به زلزله و ناایمنی ساختمان ها یا معضلات اجتماعی در این محله ها از بین برود. بافت فرسوده به دلیل تراکم بالا، ظرفیت  جذب امکانات رفاهی و فرهنگی کافی را ندارد و همین باعث شده به راحتی به جایی برای رشد بزهکاری های اجتماعی تبدیل شود. چالش عمده بافت فرسوده سکونت جمعیت قابل توجه در آن و فقدان امکاناتی چون معابر مناسب برای تردد، زیرساخت ها و فضاهای عمومی است و اگر با نگاه سکونت جمعیت بیشتر به سراغ بازسازی بافت فرسوده برویم، هدف را گم کرده ایم.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بازار مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *