RSS
امروز جمعه ، ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

بانک صادرات همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

اعلام آمادگی موسسه ملل برای سرمایه گذاری در گیلان

یورو ارز مبنای صندوق توسعه ملی شود

تغییر جایگاه شرکت‌های PSP در بازار تراکنش‌های ابزارهای پذیرش

وزیر صنعت دستورالعمل اجرایی ثبت شناسه کالایی خودرو را ابلاغ کرد

سوئیفت برقرار و فعالیت بانک‌ها ادامه دارد

معاملات مسکن در کشور ۳۳ درصد افزایش یافت

اعلام کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی در هفته آینده

مدل جدید بانک مرکزی برای صرافی‌ها

جزییات طرح کارت رالی کیش بانک سپه

انحصارشکنی ارزی در سامانه نیما

احتمال جایگزین شدن طلا با پول برای پرداخت به ایران

مغایرت ارز مجازی با قانون پولشویی

پیشنهاد صندوق بین المللی پول به سعودی‌ها

خطر بروز سفته بازی در بازار مسکن

تقدیر امام جمعه ارومیه از بانک مهر اقتصاد

عذرخواهی بانک تجارت برای اختلال درخدمات الکترونیک

پیش بینی یک موسسه آمریکایی از نتایج اقتصادی تحریم ایران

اعلام زمان مجمع فوق العاده بانک قوامین

امرالهی مدیر عامل بیمه رازی استعفاء داد

علت توقف عرضه های اولیه، هیجان بورس است

معاملات آتی بورس فلزات لندن به یوآن

صدور و تمدید غیرحضوری دفترچه‌های درمانی

گرانی طلا

رشد قیمت سکه / دلار یک تومان گران شد

پایش ملی محیط کسب و کار از فعالان اقتصادی نشان می‌دهد

بهبود جزیی شرایط کسب و کار در زمستان ۹۶

۱۷:۹ - ۱۳۹۷/۲/۱کد خبر: 239947
ایستانیوز:بی‌‏ثباتی و غیرقابل پیش‏‌بینی بودن قیمت‏‌ها طی نیمه دوم به عنوان اصلی‌ترین مانع کسب و کار از سوی فعالان اقتصادی معرفی شده است. ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران در خصوص محیط کسب‌وکار در زمستان 96 نشان می‌دهد که از دید فعالان اقتصادی شاخص ملی محیط کسب‌وکار در ایران بهبود بسیار جزئی داشته است.
 
میانگین کلی شاخص ملی محیط کسب و کار در زمستان سال گذشته به 5.80 (10 بدترین نمره) رسید که نسبت به پاییز 96 بهبود 0.92 درصدی و نسبت به زمستان سال 95 بهبود 0.58 درصدی داشته است.
 
مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران که طبق قانون بهبود محیط کسب و کار به عنوان مسئول پایش محیط کسب‌وکار است، نتایج پایش این شاخص در زمستان سال جاری را منتشر کرد. بنا به جدول زیر روند این شاخص طی 6 دوره اجرای این طرح توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قابل مشاهده است:

 

مهم‌ترین موانع کسب‌وکار

در زمستان 1396، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه: 1- بی‏ثباتی و غیرقابل پیش‏بینی بودن قیمت‏ها (مواد اولیه و محصولات)؛ 2- دشواری تأمین مالی از بانک­ها و بی‌ثباتی سیاست‌ها و 3-مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب‏وکار، را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور دانسته‌اند. قابل ذکر است که در 4 دوره نخست اجرای این طرح، دشواری تأمین مالی از بانک­ها به‌عنوان نامساعدترین مؤلفه کسب‌وکار ارزیابی شده بود اما در 2 دوره پاییز و زمستان 1396، بی‏ثباتی و غیرقابل پیش‏بینی بودن قیمت‏ها (مواد اولیه و محصولات)، نامساعدترین مؤلفه کسب‌وکار ارزیابی شد.

وضعیت بخش‌های اقتصادی

در دوره زمستان 96، شاهد بهبود اوضاع در بخش ‌خدمات نسبت به دوره گذشته (فصل پاییز 96) هستیم و در بخش کشاورزی، وضعیت کسب‌وکار بنا به پاسخ فعالان اقتصادی شرکت کننده در طرح، نامساعدتر ارزیابی شده است.

 

وضعیت استان‌ها در محیط کسب‌وکار

بر اساس یافته‌های این طرح در زمستان 1396، استان‌های کرمانشاه، سیستان‌وبلوچستان و خراسان شمالی به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و استان‌های مازندران، قزوین و زنجان به‌ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

وضعیت رشته فعالیت‌های اقتصادی

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی، رشته فعالیت‌های 1- آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه. 2-عمده فروشی و خرده فروشی، تعمیر وسایل و ... (صادرات و واردات). 3- کشاورزی، جنگلداری و ماهی‌گیری، دارای بدترین وضعیت کسب‏وکار و رشته فعالیت‌های 1- آموزش. 2-هنر، سرگرمی و تفریح. 3-مالی و بیمه، بهترین وضعیت کسب‏وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی درکشور داشته‌اند.

 شاخص محیط کسب‌وکار بر اساس مدل کارآفرینی شین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‏وکار ایران در زمستان 1396، عدد 6.00 (عدد 10 بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که تا حدودی بهتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (پاییز 1396 با میانگین 6.03) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد 5.86 است که در ارزیابی فصل گذشته عدد 5.96 حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد 6.10 است که در فصل گذشته عدد 6.08 ارزیابی شده بود. نگاه اجمالی نشان می‌دهد همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد 4.18 و محیط مالی با عدد 7.99 به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند.

متن کامل گزارش پایش ملی کسب‌وکار زمستان 1396 از اینجا قابل دریافت است.

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:شرایط کسب و کار
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *