RSS
امروز سه شنبه ، ۶ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

تشکیل ستاد بحران بیمه دی در استان گلستان

بازدید روسای شعب استان های گلستان و مازندران بیمه ما از مناطق سیل زده

بیمه کوثر در کنار سیل زدگان گلستان از روز اول حادثه

آمادگی بیمه آسیا برای پرداخت خسارت سیل استان های گلستان و مازندران

پرداخت خسارت زیان‌دیدگان سیل در شمال کشور

استمهال پرداخت بدهی محکومین رانندگی مازندران و گلستان

نقش آفرینی بورس کالا در رونق تولید

وضعیت ارز دانشجویی در سال۹۸ چگونه خواهد بود؟

بزرگترین اشتباه اقتصادی دولت در سال۹۷ چه بود؟

رشد ۵۳۵ واحدی شاخص بورس

در تحقق شعار سال تمام توان خود را به کار خواهیم بست

وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸

بانکداران رفاه به یاری سیل زدگان شتافتند

هشدار به بانک های ناتراز

حق بیمه شخص ثالث ۱۵ درصد گران شد

حضور فعال بانک رفاه در مناطق سیل زده

کمک به سیل زدگان، قابل کسر درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان است

قیمت طلای جهانی گران شد

رشد ۸۲۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس

استقرار پایگاه کمک رسانی بانک قرض الحسنه مهر ایران در گلستان

رشد ۱۵۰ درصدی ارزش معاملات بازار سهام

یک کشتارگاه دولتی ۱۱ میلیارد تومان فروخته شد

مسابقه اینستاگرامی نوروزی بانک شهر

پرداخت فوری خسارت قربانیان سیل شمال کشور

آمادگی بیمه پارسیان جهت رسیدگی به پرونده های بیمه‌گذاران آسیب دیده از سیل

رئیس خانه معدن ایران مطرح کرد

واگذاری ها با نگاه صرف کسب درآمد دولت باید تغییر کند

۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۱/۲۱کد خبر: 239317
ایستانیوز:واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو چند روز پیش اعلام کرد که جمع دارایی های واگذار شده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توسط سازمان خصوصی سازی بیش از 31 هزار میلیارد تومان است که 60 درصد این دارایی به مبلغ 16.3 هزار میلیارد تومان به عنوان رد دیون پرداخت شد. به جز مبلغ پرداختی بابت رددیون، 2.9 هزار میلیارد تومان نیز به نهادهای عمومی غیردولتی در قالب سهام عدالت داده شد. به گفته او، واگذاری های انجام شده به شکل غیرتخصصی و بدون توجه به ماهیت بخش معدن و صنایع معدنی صورت گرفت و مشکلات نیز به دنبال داشت. ماجرای واگذاری شرکت ها، مشکل خاص هر بخش از اقتصاد شده است. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران واگذاری شرکت های معدنی و آینده آنها را تحلیل کرد.
 
*واگذاری ها در معدن چطور بوده و رددیون ها چطور پیش رفته است؟
 
در واقع واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود. اگر اهالی آن بخش، کار را به دست نگیرند، همان اتفاقی می افتد که همین الان در جامعه در حال وقوع است. مثالش هم شرکت هپکو است که می بینیم با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.
 
*در واگذاری هپکو چه اتفاقی افتاد؟
 
اگر واگذاری هپکو از روز اول به اهالی مربوطه اش انجام می شد، قاعدتا چنین مشکلاتی هم رخ نمی داد. اما زمانی که واگذاری ها صرفا با نگاه درآمدی و مالی دولت دیده می شود، این حادثه ها رخ می دهد. به طور مثال خانه معدن درباره هپکو پیشنهاد داد که مصرف کننده ها در شرکت دخیل شوند. اگر آنها در سهام شرکت شریک بودند، شاید این مشکلات حال حاضر ایجاد نمی شد. ما قبلا هم مطرح کردیم که هپکو بخشی از سهام خود را به مصرف کنندگانش واگذار کند، تا هم کیفیت بالا رود و هم فروش به درستی انجام گیرد. چرا که زمانی مصرف کنندگان، سهام داران شرکت باشند در بالا بردن کیفیت برنامه ریزی می کنند.
 
*نگاه تامین مالی به واگذاری ها چه آسیبی به شرکت ها می زند؟
 
قطعا تا زمانی که این نگاه در کشور وجود داشته باشد، موفقیتی در واگذاری ها صورت نخواهد گرفت و یا موفقیت خیلی کم خواهد بود. بخش خصوصی به ویژه در بخش معدن همیشه این موضوع مطرح می کند که چرا مسئولان گمان می کنند واگذاری حتما باید از روش های مزایده ای باشد. در صورتی که می  توان این واگذاری ها به صورت توافقی و به فعالان این بخش صورت بگیرد. برای اطمینان می توان شروط و اصولی وضع کرد، به طور مثال، طی 5 سال هیچ نیروی انسانی نباید اخراج شود و سرمایه گذاری کاهش نیابد. اگر این شرایط اعمال شود، بهتر از این است که صرفا به دلیل درآمدهای مالی که دولت برای خودش می بیند، واگذاری ها انجام شود. هر زمانی که واگذاری به اهالی مربوطه اش انجام شده، موفق بوده است. در مقابل هم زمانی واگذاری به نااهلش سپرده شده، مشکلات و مسایلی رخ داده است.
 
*بخش خصوصی آنقدر توانایی دارد که بتواند ورود پیدا کند؟
 
چرا که نه. بخش خصوصی سال گذشته پیشنهاد کنسرسیوم المهدی را مطرح کرد که میلیارد دلاری بود. بخش خصوصی زمانی که ببیند زمینه مهیاست، خودشان به صورت کلونی ورود پیدا می کنند. آن ها امروز این شرایط را دارند که در واگذاری در کنار همدیگر باستند. در این خصوص هم خیال دولت و هم کسانی که به هر طریقی درگیر مساله هستند راحت می شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *