RSS
امروز سه شنبه ، ۲۰ آذر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

تجهیز کانال مالی و بانک خصوصی در صندوق توسعه ملی

آخرین جزئیات بسته حمایتی بیمه‌شدگان و بازنشستگان

چراغ سبز دولت برای اعتمادبخشی به صادرکنندگان

حقوق برخی بازنشستگان بیش از ۲۰درصد افزایش می‌یابد

افزایش سرمایه بانکها قفل واحدهای تولیدی را می شکند

پست بانک ایران جزو ۱۰ دستگاه برتر در زمینه توسعه‌دولت الکترونیک است

دوران دلال‌های خیابانی دلار تمام شد

بورس نفت: تصمیم سیاسی یا علمی؟

۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، خط فقر تهرانی ها

حضور فعالانه بانک رفاه در عرصه های مختلف اجتماعی

آتی سبد سهام در یک قدمی بازار سرمایه

صنعت کارگزاری، رکن پرریسک بازار سرمایه

حمایت از زعفران کاران با معاملات گواهی سپرده در بورس کالا

جدیدترین وضعیت کیفی خودروهای داخلی

قیمت خودرو اصلاح شد

تثبیت شاخص بورس در کانال ۱۶۶ هزار واحد

اعلام زمان برگزاری مجمع عمومی فوق العاده بیمه سامان

انتشار نسخه جدید همراه بانک تجارت

در دنیای امروز نمی شود با بانک های جهانی کار نکنیم

تثبیت اعتبار بانک شهر با عملکرد موفق در حوزه های اجتماعی

تداوم کاهش قیمت سکه و طلا در بازر امروز

بررسی فروش ریالی نفت در بورس انرژی

عضو سامانیوم شوید، آیفون ایکس‌اس‌مکس جایزه بگیرید

فرشید جوان سرپرست معاونت مالی و اقتصادی بیمه دانا شد

نظام چند لایه تأمین اجتماعی زیرساخت تحقق بودجه مقاومتی سال ۱۳۹۸

رئیس خانه معدن ایران مطرح کرد

واگذاری ها با نگاه صرف کسب درآمد دولت باید تغییر کند

۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۱/۲۱کد خبر: 239317
ایستانیوز:واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو چند روز پیش اعلام کرد که جمع دارایی های واگذار شده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توسط سازمان خصوصی سازی بیش از 31 هزار میلیارد تومان است که 60 درصد این دارایی به مبلغ 16.3 هزار میلیارد تومان به عنوان رد دیون پرداخت شد. به جز مبلغ پرداختی بابت رددیون، 2.9 هزار میلیارد تومان نیز به نهادهای عمومی غیردولتی در قالب سهام عدالت داده شد. به گفته او، واگذاری های انجام شده به شکل غیرتخصصی و بدون توجه به ماهیت بخش معدن و صنایع معدنی صورت گرفت و مشکلات نیز به دنبال داشت. ماجرای واگذاری شرکت ها، مشکل خاص هر بخش از اقتصاد شده است. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران واگذاری شرکت های معدنی و آینده آنها را تحلیل کرد.
 
*واگذاری ها در معدن چطور بوده و رددیون ها چطور پیش رفته است؟
 
در واقع واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود. اگر اهالی آن بخش، کار را به دست نگیرند، همان اتفاقی می افتد که همین الان در جامعه در حال وقوع است. مثالش هم شرکت هپکو است که می بینیم با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.
 
*در واگذاری هپکو چه اتفاقی افتاد؟
 
اگر واگذاری هپکو از روز اول به اهالی مربوطه اش انجام می شد، قاعدتا چنین مشکلاتی هم رخ نمی داد. اما زمانی که واگذاری ها صرفا با نگاه درآمدی و مالی دولت دیده می شود، این حادثه ها رخ می دهد. به طور مثال خانه معدن درباره هپکو پیشنهاد داد که مصرف کننده ها در شرکت دخیل شوند. اگر آنها در سهام شرکت شریک بودند، شاید این مشکلات حال حاضر ایجاد نمی شد. ما قبلا هم مطرح کردیم که هپکو بخشی از سهام خود را به مصرف کنندگانش واگذار کند، تا هم کیفیت بالا رود و هم فروش به درستی انجام گیرد. چرا که زمانی مصرف کنندگان، سهام داران شرکت باشند در بالا بردن کیفیت برنامه ریزی می کنند.
 
*نگاه تامین مالی به واگذاری ها چه آسیبی به شرکت ها می زند؟
 
قطعا تا زمانی که این نگاه در کشور وجود داشته باشد، موفقیتی در واگذاری ها صورت نخواهد گرفت و یا موفقیت خیلی کم خواهد بود. بخش خصوصی به ویژه در بخش معدن همیشه این موضوع مطرح می کند که چرا مسئولان گمان می کنند واگذاری حتما باید از روش های مزایده ای باشد. در صورتی که می  توان این واگذاری ها به صورت توافقی و به فعالان این بخش صورت بگیرد. برای اطمینان می توان شروط و اصولی وضع کرد، به طور مثال، طی 5 سال هیچ نیروی انسانی نباید اخراج شود و سرمایه گذاری کاهش نیابد. اگر این شرایط اعمال شود، بهتر از این است که صرفا به دلیل درآمدهای مالی که دولت برای خودش می بیند، واگذاری ها انجام شود. هر زمانی که واگذاری به اهالی مربوطه اش انجام شده، موفق بوده است. در مقابل هم زمانی واگذاری به نااهلش سپرده شده، مشکلات و مسایلی رخ داده است.
 
*بخش خصوصی آنقدر توانایی دارد که بتواند ورود پیدا کند؟
 
چرا که نه. بخش خصوصی سال گذشته پیشنهاد کنسرسیوم المهدی را مطرح کرد که میلیارد دلاری بود. بخش خصوصی زمانی که ببیند زمینه مهیاست، خودشان به صورت کلونی ورود پیدا می کنند. آن ها امروز این شرایط را دارند که در واگذاری در کنار همدیگر باستند. در این خصوص هم خیال دولت و هم کسانی که به هر طریقی درگیر مساله هستند راحت می شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *