RSS
امروز شنبه ، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین اخبار

نرخ تورم فروردین ۸.۱ درصد شد

صدور مجوز ۳۰ میلیارد دلار فاینانس

فروش ارز مسافرتی در شهر فرودگاهی امام با خودپرداز

بررسی عملکرد شعب تحت پوشش مدیریت ۳ استان بانک ایران زمین

طرح عیدانه موسسه ملل یک ماه تمدید شد

حمایت ۳۱ هزار میلیارد ریالی بانک ملی از بنگاه های کوچک و متوسط

فرهنگ سازی در جهت کاهش تصادفات نیازامروز جامعه

مدیر حرفه ایی بانک ملت بعد از ۷ سال بازگشت

بیمارستان تامین اجتماعی خوی امسال به بهره برداری می رسد

بهبود جزیی شرایط کسب و کار در زمستان ۹۶

سردر گمی مشتریان در بازار خودرو

سیاست‌های جدید برای توزیع ارز مسافرتی رونمایی شد

وضعیت ارز دانشجویی امروز مشخص می‌شود

سکه در حال حاضر حباب ندارد

صرافی‌ها سکه هم نمی‌فروشند

کاهش ۲۵۸ واحدی شاخص بورس

درج یک شرکت ۳۰۰ میلیارد تومانی در فرابورس

افزایش ۱۳.۷ درصدی تولید انواع خودرو در سال ۹۶

بانک سینا در پیام رسان های داخلی

سارقان عابربانک‌ها دستگیر شدند

شفاف‌سازی تاثیرات دلار ۴۲۰۰ تومانی در تجارت

دلالان به دنبال ارز گردشگران

سیزدهمین جشنواره بین المللی پروژه‌های دانش‌آموزی با حمایت انصار

فروش بیش از ۲۰۰ مورد از املاک مازاد بانک تجارت در سال ۹۶

پیام تبریک مدیر عامل بانک تجارت به مناسبت روز جانباز

رئیس خانه معدن ایران مطرح کرد

واگذاری ها با نگاه صرف کسب درآمد دولت باید تغییر کند

۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۱/۲۱کد خبر: 239317
ایستانیوز:واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو چند روز پیش اعلام کرد که جمع دارایی های واگذار شده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توسط سازمان خصوصی سازی بیش از 31 هزار میلیارد تومان است که 60 درصد این دارایی به مبلغ 16.3 هزار میلیارد تومان به عنوان رد دیون پرداخت شد. به جز مبلغ پرداختی بابت رددیون، 2.9 هزار میلیارد تومان نیز به نهادهای عمومی غیردولتی در قالب سهام عدالت داده شد. به گفته او، واگذاری های انجام شده به شکل غیرتخصصی و بدون توجه به ماهیت بخش معدن و صنایع معدنی صورت گرفت و مشکلات نیز به دنبال داشت. ماجرای واگذاری شرکت ها، مشکل خاص هر بخش از اقتصاد شده است. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران واگذاری شرکت های معدنی و آینده آنها را تحلیل کرد.
 
*واگذاری ها در معدن چطور بوده و رددیون ها چطور پیش رفته است؟
 
در واقع واگذاری ها در بخش معدن و البته در همه بخش های اقتصاد بایستی به اهالی اش سپرده شود. اگر اهالی آن بخش، کار را به دست نگیرند، همان اتفاقی می افتد که همین الان در جامعه در حال وقوع است. مثالش هم شرکت هپکو است که می بینیم با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.
 
*در واگذاری هپکو چه اتفاقی افتاد؟
 
اگر واگذاری هپکو از روز اول به اهالی مربوطه اش انجام می شد، قاعدتا چنین مشکلاتی هم رخ نمی داد. اما زمانی که واگذاری ها صرفا با نگاه درآمدی و مالی دولت دیده می شود، این حادثه ها رخ می دهد. به طور مثال خانه معدن درباره هپکو پیشنهاد داد که مصرف کننده ها در شرکت دخیل شوند. اگر آنها در سهام شرکت شریک بودند، شاید این مشکلات حال حاضر ایجاد نمی شد. ما قبلا هم مطرح کردیم که هپکو بخشی از سهام خود را به مصرف کنندگانش واگذار کند، تا هم کیفیت بالا رود و هم فروش به درستی انجام گیرد. چرا که زمانی مصرف کنندگان، سهام داران شرکت باشند در بالا بردن کیفیت برنامه ریزی می کنند.
 
*نگاه تامین مالی به واگذاری ها چه آسیبی به شرکت ها می زند؟
 
قطعا تا زمانی که این نگاه در کشور وجود داشته باشد، موفقیتی در واگذاری ها صورت نخواهد گرفت و یا موفقیت خیلی کم خواهد بود. بخش خصوصی به ویژه در بخش معدن همیشه این موضوع مطرح می کند که چرا مسئولان گمان می کنند واگذاری حتما باید از روش های مزایده ای باشد. در صورتی که می  توان این واگذاری ها به صورت توافقی و به فعالان این بخش صورت بگیرد. برای اطمینان می توان شروط و اصولی وضع کرد، به طور مثال، طی 5 سال هیچ نیروی انسانی نباید اخراج شود و سرمایه گذاری کاهش نیابد. اگر این شرایط اعمال شود، بهتر از این است که صرفا به دلیل درآمدهای مالی که دولت برای خودش می بیند، واگذاری ها انجام شود. هر زمانی که واگذاری به اهالی مربوطه اش انجام شده، موفق بوده است. در مقابل هم زمانی واگذاری به نااهلش سپرده شده، مشکلات و مسایلی رخ داده است.
 
*بخش خصوصی آنقدر توانایی دارد که بتواند ورود پیدا کند؟
 
چرا که نه. بخش خصوصی سال گذشته پیشنهاد کنسرسیوم المهدی را مطرح کرد که میلیارد دلاری بود. بخش خصوصی زمانی که ببیند زمینه مهیاست، خودشان به صورت کلونی ورود پیدا می کنند. آن ها امروز این شرایط را دارند که در واگذاری در کنار همدیگر باستند. در این خصوص هم خیال دولت و هم کسانی که به هر طریقی درگیر مساله هستند راحت می شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *