RSS
امروز سه شنبه ، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

طرح جامع اصلاح نظام بانکی اجرا می شود

ایران مدیون رشادت های ایثارگران است

حمایت ویژه بانک ملی از خوداشتغالی و مشاغل خانگی

لزوم انجام اصلاحات اقتصادی/ افزایش بهره وری در دستور کار

۲ عامل التهاب بازار ارز

ارز سه نرخی نداریم

تخصیص ارز واردات اولویت‌بندی می‌شود

توسعه مناسبات اقتصادی با ایران در برنامه کاری دولت یونان

تحریم ها، اثرات مستقیم و جانبی برای بازار مصرف دارد

وحدت و یکپارچگی مهم ترین نیاز کشور

عرضه بیش از ۲۳ هزار تن فولاد شرکت ذوب آهن اصفهان

حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران‌هلث۲۰۱۸»

ارجاع تخلفات بانک مرکزی به قوه قضاییه

تقویت بازار سرمایه باید ادامه پیدا کند

پاسخ بانک صادرات به هفت پرسش سازمان بورس

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

تطبیق قیمت سهام با تحولات بازار ارز

بدهی‌زایی، راهکار حل مساله بدهی‌ها نیست

دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری ابلاغ شد

اطلاعیه جدید بانک پارسیان برای سپرده گذاران ثامن الحجج

تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش های مختلف اقتصادی

ارائه اظهارنامه مالیاتی شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی

بهره برداری بهینه بانک ملت از فرصت نیکوکاری در ماه رمضان

وراث چگونه سود سهام عدالت اموات را بگیرند؟

بودجه ۹۶هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای سال جاری

کدام بخش ها به رشد اقتصادی کمک کردند؟

۴.۴ درصد، رشد اقتصادی ۹ ماه ابتدای سال ۹۶

۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳کد خبر: 238480
ایستانیوز:از مهمترین چالش هایی که در سال جاری رشد اقتصادی را محدود کرده است، سطح پایین سرمایه گذاری دولتی و خصوصی است. این عامل در سال جاری به رشد منفی بخش ساختمان منجر شده و در سال های آتی رشد محدود سایر بخش ها را در پی خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، رشد اقتصادی 9 ماه ابتدای سال 96، 4.7 درصد بدون نفت و 4.4 درصد با احتساب نفت عنوان شده است. مرکز پژوهش های مجلس هم عملکرد رشد اقتصادی 9 ماهه اول و برآورد سال 1396 را مورد بررسی قرار داده است.
 
براساس این گزارش، با در نظر گرفتن جدیدترین آمار و اطلاعات در دسترس برآورد وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات کشاورزی، برآورد هزینه های عمرانی و جاری دولت تا انتهای سال 1396، تحولات مورد انتظار از تولید و صادرات نفت تا انتهای سال جاری و برآوردهای شرکت ها و تشکل های مرتبط با صنایع مختلف شامل خودروسازی، محصولات پتروشیمی و ... راجع به میزان تولیدات محصولاتشان در انتهای سال 1396، رشد ارزش افزوده بخش های کشاورزی در سال 1396 حدود (8/3 درصد)، نفت (1/3 درصد)، صنعت (1/4 درصد)، ساختمان (6/2- درصد) و خدمات (3/5 درصد) برآورد می شود. از مهمترین چالش هایی که در سال جاری رشد اقتصادی را محدود کرده است، سطح پایین سرمایه گذاری دولتی و خصوصی است. این عامل در سال جاری به رشد منفی بخش ساختمان منجر شده و در سال های آتی رشد محدود سایر بخش ها را در پی خواهد داشت.
 
برآورد مرکز پژوهش ها از رشد اقتصادی سال 1396 حدود 4/4 درصد است. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در آخرین گزارش های خود رشد اقتصادی کشور را در سال 2017 به ترتیب 2/4 و 4 درصد پیش بینی کرده اند.
 
*کشاورزی
 
ارزیابی جدیدترین برآوردهای وزارت جهاد کشاورزی از تولید انواع اقلام محصولات کشاورزی تا پایان سال 1396 حاکی از آن است که رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی (به قیمت ثابت) در سال 1396 حدود 8/3 درصد خواهد بود. بانک مرکزی رشد 6 ماهه اول بخش کشاورزی را 2/4 و مرکز آمار حدود 9/0 درصد اعلام کرده است که اختلاف 1/3 درصدی دارد.

 

 

*نفت

مرکز آمار ایران رشد 6 ماهه اول بخش استخراج نفت خام و گاز طبیعی را 3/4 درصد و بانک مرکزی 8/5 درصد اعلام کرده اند. آمار تولید نفت ایران در سال های 2016 و 2017 براساس گزارش ماهیانه اوپک نشان می دهد تولید نفت خام ایران در سه ماهه اول سال 1396(سه ماهه دوم سال 2017) 7 درصد رشد داشته است. این رشد برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی (سه ماهه دوم سال 1396) به حدود 1/5 درصد و برای سه ماهه چهارم 2017 (سه ماهه سوم 13960) به 1/2 درصد کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر، براساس آمارهای اوپک، میانگین رشد تولید نفت ایران در 9 ماهه اول سال 1396 حدود 8/4 رشد داشته است. به طور کلی با در نظر گرفتن وضعیت بازار نفت و عملکرد سال گذشته این صنعت در ایران، انتظار می رود روند کاهشی رشد تولید نفت در سه ماهه پایانی سال هم تداوم داشته باشد. براساس برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس، رشد ارزش افزوده گروه نفت در سال 1396 حدود 1/3 درصد پیش بینی می شود.

 

*صنعت

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش منتشره خود، رشد بخش صنعت در سال 1395 را 5/6 درصد و رشد 6 ماهه اول سال 1396 این بخش را 4 درصد اعلام کرده است. ضمن اینکه بانک مرکزی نیز رشد بخش صنعت در سال 1395 را 9/6 درصد و رشد 6 ماهه را 8/4 درصد اعلام کرده است. همچنین برآوردهای انجام شده با توجه به آمار تولید محصولات منتخب صنعتی حاکی از رشد حدود 5 درصدی صنعت در نیمه اول سال جاری است.

با توجه به عملکرد 9 ماهه اول، عملکرد ماه دهم (دیماه) صنایع و انتظارات از رشد صنایع مختلف با توجه به سابقه عملکرد ماه های پایانی سال آنها، رشد حدود 8/3 درصدی بخش صنعت در سه ماهه چهارم مورد انتظار است. این میزان رشد بالاتر از رشد سه ماهه سوم (پاییز) است اما از عملکرد 9 ماهه کمتر است. به طور کلی رشد بخش صنعت در سال 1396 حدود 1/4 درصد برآورد می شود. برآورد قبلی مرکز پژوهش ها از رشد بخش صنعت در سال 1396 حدود 6/4 درصد بوده است و دلیل اصلی تعدیل رشد به عملکرد کمتر از انتظار بخش های خودروسازی و پتروشیمی باز می گردد.

 

*معدن

با توجه به اطلاعات 9 ماهه دو محصول معدنی سنگ آهن و کنسانتره زغال سنگ که به ترتیب 70 و 3 درصد سهم کل ارزش افزوده بخش معدن را ایجاد می کنند، رشد محصولات معدنی در بهار سال 1396 حدود 6/12 درصد و در فصل دوم با افت قابل توجه 1/2- درصد بوده است. در فصل سوم این رشد حدود 4/7 درصد و مثبت بوده است و با توجه به عملکرد دی ماه و سوابق تولید بخش، افزایش رشد این بخش در فصل زمستان مورد انتظار است. به طور کلی با توجه به نوسان تقاضای محصولات معدنی و وضعیت موجودی انبارها، نوسانات فصلی تولید در این بخش تا حدی معمول است و تجربه سنوات قبلی این موضوع را نشان می دهد.

 

*ساختمان

برآوردها از وضعیت بودجه دولت نشان می دهد که میزان تحقق مخارج عمرانی دولت در سال 1396 حدوداً 420 هزار میلیارد ریال خواهد بود که رشد تقریباً صفر درصدی نسبت به سال 1395 خواهد داشت. با در نظر گرفتن پیش بینی ها از رشد شاخص ضمنی مرتبط، رشد حقیقی ساختمان های دولتی حدوداً 11- درصد پیش بینی می شود. بنابراین، از این کانال اثر منفی بر رشد بخش ساختمان در سال 1396 خواهد داشت.

براساس آمارهای بانک مرکزی روند افزایش پروانه های ساختمانی در 6 ماهه اول سال 1396 هم تداوم داشته و تعداد پروانه ها در مناطق شهری رشد 8/7 درصدی داشته است. با این حال، نکته مهم و قابل توجهی که وجود دارد آن است که با وجود رشد تعداد پروانه های صادره، سطح زیربنای طبقات روند کاهشی داشته است.

در رابطه با سرمایه گذاری بخش ساختمان نیز، آمارهای بانک مرکزی برای 6 ماهه اول سال 1396 رشد6/12 درصدی به قیمت های اسمی را نشان می دهد که بالاتر از انتظارات قبلی است. دقت در جزئیات این رشد نشان می دهد که رشد مذکور مربوط به ساختمان های تمام شده و نیمه تمام بوده و رشد سرمایه گذاری در ساختمان های شروع شده منفی است. به طور کلی و با توجه به عملکرد بخش ساختمان در 6 ماهه اول و انتظار عملکرد فصل های پاییز و زمستان آنچنان که در سال های اخیر بوده است، رشد ساختمان های خصوصی در سال 1396 مثبت و حدود 4/1 درصد پیش بینی می شود.

با توجه به جمیع نکات، رشد بخش ساختمان (خصوصی و دولتی) در سال 1396 در مجموع منفی و حدود 6/2- درصد پیش بینی می شود.

 

*خدمات

در رابطه با رشد 6 ماهه اول سال جاری نیز مرکز آمار ایران رشد بخش خدمات را 2/7 درصد و بانک مرکزی 8/3 درصد اعلام کرده اند که بیش از 4/3 درصد اختلاف را نشان می دهد.

برآورد مرکز پژوهش ها از رشد بخش خدمات با در نظر گرفتن تحولات زیربخش های خدمات در سال 1396برابر با 3/5 درصد است. این برآورد حدود 6/0 درصد کمتر از برآورد قبلی مرکز برای رشد بخش خدمات است که عمدتاً به تعدیل رشد بخش های خدمات عمومی و واسطه گری مالی مربوط است.

 

 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:رشد اقتصادی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *