RSS
امروز یکشنبه ، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
آخرین اخبار

مسیر ناهموار جذب سرمایه خارجی در سال ۹۷

انتشار چکیده آمارهای اقتصادی دی و بهمن‌ماه

افزایش زنان ثروتمند در جهان؛ چرا و چگونه؟

۱۰۰ شرکت معتبر دنیا را بشناسید

۹۹ ، رتبه جهانی ایران در شاخص بین المللی حقوق مالکیت

منازعه دلار در اقتصاد ایران

تکریم همکاران فرزند شهید بانک رفاه

فعالیت شعب کشیک بیمه رازی در تعطیلات نوروز

عملکرد بانک مسکن در حوادث غیرمترقبه استان کرمانشاه

رشد ۷۹درصدی ارزش معاملات بورس کالا

جاده فیروزکوه - قائمشهر چهار خطه شد

میانگین حقوق معلمان چقدر است؟

تأمین اجتماعی در دولت تدبیر و امید به نقطه قوت تبدیل شده است

ماهانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان مستمری می پردازیم

سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

اسکناس نو در بازار چند؟

عرضه موفق ذرت در بورس کالا

بلوک ۲.۸۹ درصدی «شپنا» بر روی میز فروش بورس تهران

عرضه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی خزانه‌داری کل کشور

عرضه بلوک ۱.۶۶ درصدی سهام بورس تهران به قیمت ۳۷۵ تومان

نقدینگی بورس در بازار ارز چال شد

یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی اسفند امشب واریز می‌شود

عرضه پژو ۳۰۱ سال آینده به بازار

نقش حسابداری در سلامت اقتصادی

بازدید مدیرعامل بانک ملی از شعبه دانشگاه تهران و فخر رازی

بی ستون

قضیه تمثال مبارک حضرت امیرکبیر

۱۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳کد خبر: 237790
حورا خاکدامن
آورده اند که چون تصویر تمام قد شخصیتی ناشناس به قلم ابوالحسن خان نقاش باشی در موزه ایران باستان موجود است برخی آن را صورت امیرکبیر  می پندارند ما نیز پنداشتیم چه بسا منشأ این داستان شاید زیر سر همین ابوالحسن خان نقاش باشی باشد .راویان اخبار و طوطیان  قندشکن حرف مفت زن چنین حکایت می کنند که:" پس از قتل امیرکبیردر سونا جکوزی  فین کاشان  ناصرالدین‌شاه  از کرده خود سخت پشیمان شد, وی که  مثال بعضی ها ازعصبانیت  حالاعکسها شو پاره کرده نامه هاشو پاره کرده بود , افسوس می خورد که چرا یکی از عکسها را محض یادگاری نگه نداشته است  .این شد که از سر دلتنگی خودش دست به  قلم شد و طرح مدادی ساده‌ای از امیر کشید و به ابوالحسن‌خان نقاشباشی  دستور داد تا آن را تکمیل کند...»
از آنجا که ابوالحسن خان دل خوشی از امیر نداشت  تصمیم گرفت دق و دلش را روی بوم نقاشی خالی کند و عکس تاریخی  از امیر بکشد و اینگونه شد که تصویر واقعی امیر در هاله ای از ابهام  فرو رفت و  مورخان  را هم به شک انداخت  که  تابلو رنگ روغن  محمدابراهیم نقاشباشی را  قبول کنند یا  تصویر تمام قد شخصیت ناشناس ابوالحسن‌خان نقاش‌باشی  را که در موزه ایران باستان نیز موجود است؟  این شد که برخی آن را صورت امیر می‌پندارند ما نیز  گمان می‌بریم منشأ این داستان همین دسته گل تاریخی  ابوالحسن خان نقاش باشی  بوده است.
در این دسته گل تاریخی تک‌چهره‌ی تمام قد،امیر  در حدود سی‌وهشت، چهل سالگی با چهره‌اش سبزه‌ آفتاب‌سوخته و  چشمان آبی رنگ با ریشی نیمه‌بلند , کلاه بلند سیاه رنگی بر سر و جبه‌ی ترمه بته‌جقه‌ای سفید تشریفاتی برتن  نقاشی شده, خلاصه اینکه   از وجنات و جبه و شمسه و نشان و حمایل پیداست که از شخصیت‌ها و وزرای معتبر اوایل سلطنت ناصرالدین‌شاه است اما چه ربطی به امیرکبیر دارد خدا می داند.
می گویند امیر مردی سن و سال دار با  صورتی سرخ و سفید و چشمانی میشی   بود . ریش او توپی و کوتاه بود چون هنوز ریش ستاری مد نشده بود. با همه این تفاوت ها ، جای شگفتی است که این  مادام گُدار معروف که امیر  را  خوب می شناخت چرا در یادداشت های تاریخی اش اشاره کرده  «این شخص بدون شک امیرکبیر است».؟! گفته می شود خان‌ملک ساسانی نیز که خاطرخواه مادام گودار بوده, در این باره خود را به کوچه علی چپ زده و  در مقاله خود در اطلاعات ماهانه زمان خودش  این نقاشی را تصویر امیرکبیر معرفی کرده است . واضح و مبرهن است که  ابوالحسن خان نقاش باشی به سبب دوستی اش با میرزا آقا خان نوری صدر اعظم وقت که از دشمنان سرسخت امیر بود  مخصوصاً امیر را اینگونه  به تصویر کشیده   , شاید نیز بین مادام گدار و ابوالحسن خان هم سر و سری بوده که  این شکل و شمایل  سیاه سوخته و  چشمان آبی را به امیرکبیر سرخ و سفید و چشم عسلی نسبت داده . به هر تقدیر گناه کسی را پای دیگری نمی نویسند .راویان اخبار این تصویر را بیشتر شبیه  به جعفر برمکی می دانند که سرنوشتی شبیه به امیرکبیر داشته.کسی چه می داند شاید  ابوالحسن خان نقاش باشی  می دانسته که روزی امیر به سرنوشت  جعفرخان دچار می شود .الله اعلم !!
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *