RSS
امروز سه شنبه ، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی

چهره‌های ماندگار بانکی معرفی شدند

افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا

طرح جامع اصلاح نظام بانکی اجرا می شود

ایران مدیون رشادت های ایثارگران است

حمایت ویژه بانک ملی از خوداشتغالی و مشاغل خانگی

لزوم انجام اصلاحات اقتصادی/ افزایش بهره وری در دستور کار

۲ عامل التهاب بازار ارز

ارز سه نرخی نداریم

تخصیص ارز واردات اولویت‌بندی می‌شود

توسعه مناسبات اقتصادی با ایران در برنامه کاری دولت یونان

تحریم ها، اثرات مستقیم و جانبی برای بازار مصرف دارد

وحدت و یکپارچگی مهم ترین نیاز کشور

عرضه بیش از ۲۳ هزار تن فولاد شرکت ذوب آهن اصفهان

حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران‌هلث۲۰۱۸»

ارجاع تخلفات بانک مرکزی به قوه قضاییه

تقویت بازار سرمایه باید ادامه پیدا کند

پاسخ بانک صادرات به هفت پرسش سازمان بورس

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

تطبیق قیمت سهام با تحولات بازار ارز

بدهی‌زایی، راهکار حل مساله بدهی‌ها نیست

دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری ابلاغ شد

اطلاعیه جدید بانک پارسیان برای سپرده گذاران ثامن الحجج

تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش های مختلف اقتصادی

ارائه اظهارنامه مالیاتی شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس:

توقف خودکار نمادهای معاملاتی بازار «پایه ب»اجرایی شد

۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۸کد خبر: 237473
ایستانیوز:معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس اعلام کرد : توقف خودکار نمادهای معاملاتی بازار «پایه ب» از روز شنبه هفته جاری عملیاتی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بهنام محسنی، با اشاره به اصلاحات صورت‌ گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس گفت: پس از فراهم شدن زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب»، از شنبه پنجم اسفندماه محاسبات مربوط به میزان نوسان نمادهای معاملاتی بازار «پایه ب» آغاز شده است.  
 
وی در تشریح فرایند توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» بیان کرد: چنانچه قیمت سهام یکی از شرکت های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۵ روز کاری بیش از ۴۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت؛ یعنی نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، نماد مذکور متوقف می‌شود و ناشر ملزم است اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند، در اینصورت نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی می‌شود.
 
محسنی ادامه داد: بر این اساس با توجه به وجود دامنه نوسان قیمتی ۱۰ درصدی در بازار پایه ب، این احتمال وجود دارد که از امروز یعنی روز چهارم کاری پس از اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در این بازار، در صورت افزایش یا کاهش مجموعا بیش از ۴۰ درصدی در یک نماد معاملاتی، نماد مذکور متوقف شود.
 
همچنین معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس در خصوص دیگر شرایط توقف و بازگشایی نماد معاملاتی در بازار «پایه ب» توضیح داد: همچنین در صورتی که قیمت سهام یکی از شرکت های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۱۵ روز کاری بیش از ۶۰ درصد نوسان داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف شده و ناشر ملزم است کنفرانس اطلاع ‌رسانی برگزار کند که پس از آن نماد معاملاتی حداکثر پس از ۲ روز کاری بعد بازگشایی می‌شود.
 
محسنی در پاسخ به این سوال که مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی چگونه است، گفت: مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی که دارای چند نماد معاملاتی در دسته­های مختلف سهامداری است، بر اساس افزایش یا کاهش قیمت سهام در نماد سایر اشخاص «انرژی۳» خواهد بود و سایر نمادهای مرتبط با آن­ نیز همزمان متوقف خواهند شد.  
 
به گفته وی به دلیل حضور نماد بورس انرژی در بازار «پایه ب»، نماد سایر اشخاص آن یعنی «انرژی۳» نیز همانند سایر نمادهای حاضر در این بازار بر مبنای بیش از ۴۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی ۵ روز کاری یا بر مبنای بیش از ۶۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی ۱۵ روز کاری متوقف می‌شود و سایر نمادهای مرتبط با آن نیز همزمان متوقف خواهند شد.
 
محسنی افزود: همچنین نمادهای معاملاتی حاضر در بازار «پایه ب» پس از افشای اطلاعات با اهمیت نیز متوقف می‌شود و با توجه به اینکه افشای اطلاعات با اهمیت در گروه «الف» یا گروه «ب» قرار داشته باشد «بدون محدودیت دامنه نوسان» یا «با محدودیت دامنه نوسان» بازگشایی می‌شود.
 
وی همچنین اعلام کرد مقررات مربوط به نحوه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بازار پایه در آستانه اصلاح است که پس از تکمیل شدن اطلاع رسانی خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه در این مرحله توقف خودکار نمادهای معاملاتی صرفا در «بازار پایه ب» اجرایی خواهد شد و شامل نمادهای معاملاتی «بازار پایه الف» و «بازار پایه ج» نمی شود، اظهار داشت: به محض فراهم‌شدن زیرساخت های مورد نیاز، معیارهای دستورالعمل برای توقف خودکار نمادهای معاملاتی مذکور نیز اجرایی خواهد شد.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *