RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
آخرین اخبار

قطعی موقت سامانه های بانک ملت

پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

تقویت بخش خصوصی از برنامه های جدی بیمه مرکزی است

قیمت سهام بیمه سامان از ۴۰۰ تومان گذشت

چشم انداز قیمت جهانی طلا در روزهای آینده

دلار ۱۴هزارو ۵۰۰تومان شد

سپرده سرمایه گذاری یک‌ساله سودمند بانک آینده

چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

هشدار به بانک مرکزی

تصویب صورت های مالی بانک صنعت و معدن

راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی ایران

احتمال متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

صدور مجوز انتشار ۵۰۰ میلیارد صکوک مرابحه

لزوم طراحی دستورالعمل منسجم برای معاملات فردایی ارز

عرضه اولیه ۴۰ میلیون سهام "تاپکیش"

در بازه چهارماهه اجرای سیاست تثبیت نرخ ارز

بانک‌ها مسئول جبران خسارت دارندگان کارت به دلیل نبود OTP شدند

پرداخت ۷۱میلیارد ریال از سوی بیمه‌‌کوثر به خسارت‌‌دیدگان

اقتصاد ایران بیمار است، دولت به اقتصاددانان مراجعه‌ کند

جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

سازمان‌ها دیگر از حساب‌های بانکی خود سود نمی‌گیرند

آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

آیا یک بحران جهانی بدهی دیگر در راه است؟

خوراکی‌های‌ پرنوسان بهمن‌

گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی بررسی شد

۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲کد خبر: 237048
ایستانیوز:گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی در بهمن‌ماه نشان می‌دهد سه گروه تخم‌مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های تازه با افزایش تورم ماهانه مواجه بوده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، براساس این گزارش قیمت تخم‌مرغ حدود ۱۷ درصد در بهمن‌ماه رشد داشته است. افزایش قیمت در گروه تخم‌مرغ و گوشت مرغ به‌دلیل شیوع آنفلو‌آنزای پرندگان و از بین رفتن تعداد زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار و به‌دنبال آن کاهش عرضه بوده است که به‌نظر می‌رسد تا میانه‌های اسفندماه نیز ادامه داشته باشد. اما در مقابل در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه، گروه لبنیات تورم منفی ۷/ ۲ درصدی داشته است.
براساس گزارش منتشر شده در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه سال‌جاری، از میان ۱۱ گروه مواد خوراکی، پنج گروه تورم مثبت، سه گروه تورم منفی و سه گروه تغییرات محسوس قیمتی نداشته‌اند. این گزارش نشان می‌دهد در میان پنج گروه مواد غذایی با تورم ماهانه مثبت، سه گروه تخم‌مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های تازه تورم مثبت بالای یک درصد داشته‌اند. براساس این گزارش، هر شانه حدود ۲ کیلوگرم به قیمت متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شده که ۱۷ درصد به نسبت مدت مشابه در ماه گذشته تورم قیمتی داشته است. علاوه‌بر این، آمارها نشان می‌دهد که تورم ماهانه گروه گوشت مرغ نیز ۶/ ۱۱ درصد بوده است. به این ترتیب هر کیلو گوشت مرغ به قیمت متوسط ۸۱۰۰ تومان در شهر تهران عرضه شده است. شیوع آنفلو‌آنزای پرندگان و معدوم شدن حدود یک سوم ظرفیت مرغ تخم‌گذار سبب کاهش عرضه و به همان نسبت افزایش قیمت در این دو گروه غذایی شده است. مسوولان اعلام کرده‌اند که با توجه به شیوع بیماری، معدوم‌سازی تعداد قابل‌توجهی مرغ تخم‌گذار و کمبود عرضه، پیش‌بینی می‌شود که این گرانی‌ها تا اواسط اسفندماه ادامه داشته باشد.پس از گروه گوشت مرغ و گروه تخم‌مرغ، گروه میوه‌های تازه بیشترین تورم ماهانه را ثبت کرده‌اند. در این گروه تمامی اقلام تورم ماهانه مثبت داشته‌اند و در میان آنها، هندوانه ۱/ ۱۹ درصد، نارنگی ۱/ ۱۵ درصد و موز ۴/ ۱۰ درصد افزایش قیمت در بازه ماهانه را تجربه کردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت هندوانه و نارنگی به‌دلیل کمبود عرضه و افزایش قیمت موز متاثر از افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بوده است. براساس آمار منتشر شده در ۹ماه نخست سال‌جاری، حدود ۵۳۰ هزار تن موز به ارزش تقریبی ۴۰۳ میلیون دلار وارد کشور شده است که به نسبت سال گذشته هم از لحاظ وزنی و هم قیمتی با رشد بیشتر از ۱۵ درصد همراه بوده است. از سوی دیگر سیب زرد، سیب قرمز و لیموشیرین با ثبت تورم ۸/ ۰ درصد، یک درصد و یک درصد کمترین افزایش تورم ماهانه را ثبت کرده‌اند. در مجموع، تورم ماهانه گروه میوه‌های تازه در بهمن‌ماه حدود ۹/ ۷ درصد بوده است. از سوی دیگر گروه حبوبات نیز در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه تورم ماهانه ۶/ ۰ درصد را ثبت کرده است. در این گروه عدس ۴/ ۲ درصد تورم ماهانه داشته و بر همین اساس قیمت متوسط هر کیلو عدس به حدود ۹۳۰۰ تومان افزایش داشته است. متوسط قیمت نخود و لپه نخود نیز ۲/ ۰ درصدی رشد داشته‌اند. اما در مقابل لوبیا چیتی ۳/ ۰ درصد تورم منفی داشته است. قیمت لوبیا چشم بلبلی و لوبیا سفید در بازه مورد نظر تغییری نداشته است. تورم قیمت گروه چای نیز در بهمن‌ماه حدود ۲/ ۰ درصد بوده است. گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که سه گروه مواد غذایی لبنیات، سبزی‌های تازه و قند و شکر تورم ماهانه منفی داشته‌اند. گروه لبنیات تورم منفی ۷/ ۲ درصد، گروه سبزی‌های تازه تور ماهانه منفی یک درصد و متوسط قیمت گروه قند و شکر نیز یک درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر قیمت متوسط سه گروه برنج، گوشت قرمز و روغن بدون تغییر بوده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *