RSS
امروز دوشنبه ، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

ارجاع تخلفات بانک مرکزی به قوه قضاییه

تقویت بازار سرمایه باید ادامه پیدا کند

پاسخ بانک صادرات به هفت پرسش سازمان بورس

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

تطبیق قیمت سهام با تحولات بازار ارز

بدهی‌زایی، راهکار حل مساله بدهی‌ها نیست

دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری ابلاغ شد

اطلاعیه جدید بانک پارسیان برای سپرده گذاران ثامن الحجج

تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش های مختلف اقتصادی

ارائه اظهارنامه مالیاتی شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی

بهره برداری بهینه بانک ملت از فرصت نیکوکاری در ماه رمضان

وراث چگونه سود سهام عدالت اموات را بگیرند؟

بودجه ۹۶هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای سال جاری

رشد۴۴۱درصدی قیمت سکه در ۷سال

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد

کمپین سلبریتی‌ها و بازار طلا

سوء استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومانی

سکه ۲ میلیون و ۵۰۹ هزار تومان

سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند

تداوم ورود پول تازه به بورس

سیستم بانکی نیازمند تنوع الگوی کسب و کار

جزییات واگذاری دارایی‌ها در ذوب آهن، ملی نفتکش

توصیه معاون بورس به سهامداران غیرحرفه‌ای

چند راهی خصوصی سازی به چه نقطه ای می رسد

برگزاری دومین جشنواره حساب های قرض الحسنه بانک سینا

خوراکی‌های‌ پرنوسان بهمن‌

گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی بررسی شد

۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲کد خبر: 237048
ایستانیوز:گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی در بهمن‌ماه نشان می‌دهد سه گروه تخم‌مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های تازه با افزایش تورم ماهانه مواجه بوده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، براساس این گزارش قیمت تخم‌مرغ حدود ۱۷ درصد در بهمن‌ماه رشد داشته است. افزایش قیمت در گروه تخم‌مرغ و گوشت مرغ به‌دلیل شیوع آنفلو‌آنزای پرندگان و از بین رفتن تعداد زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار و به‌دنبال آن کاهش عرضه بوده است که به‌نظر می‌رسد تا میانه‌های اسفندماه نیز ادامه داشته باشد. اما در مقابل در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه، گروه لبنیات تورم منفی ۷/ ۲ درصدی داشته است.
براساس گزارش منتشر شده در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه سال‌جاری، از میان ۱۱ گروه مواد خوراکی، پنج گروه تورم مثبت، سه گروه تورم منفی و سه گروه تغییرات محسوس قیمتی نداشته‌اند. این گزارش نشان می‌دهد در میان پنج گروه مواد غذایی با تورم ماهانه مثبت، سه گروه تخم‌مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های تازه تورم مثبت بالای یک درصد داشته‌اند. براساس این گزارش، هر شانه حدود ۲ کیلوگرم به قیمت متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شده که ۱۷ درصد به نسبت مدت مشابه در ماه گذشته تورم قیمتی داشته است. علاوه‌بر این، آمارها نشان می‌دهد که تورم ماهانه گروه گوشت مرغ نیز ۶/ ۱۱ درصد بوده است. به این ترتیب هر کیلو گوشت مرغ به قیمت متوسط ۸۱۰۰ تومان در شهر تهران عرضه شده است. شیوع آنفلو‌آنزای پرندگان و معدوم شدن حدود یک سوم ظرفیت مرغ تخم‌گذار سبب کاهش عرضه و به همان نسبت افزایش قیمت در این دو گروه غذایی شده است. مسوولان اعلام کرده‌اند که با توجه به شیوع بیماری، معدوم‌سازی تعداد قابل‌توجهی مرغ تخم‌گذار و کمبود عرضه، پیش‌بینی می‌شود که این گرانی‌ها تا اواسط اسفندماه ادامه داشته باشد.پس از گروه گوشت مرغ و گروه تخم‌مرغ، گروه میوه‌های تازه بیشترین تورم ماهانه را ثبت کرده‌اند. در این گروه تمامی اقلام تورم ماهانه مثبت داشته‌اند و در میان آنها، هندوانه ۱/ ۱۹ درصد، نارنگی ۱/ ۱۵ درصد و موز ۴/ ۱۰ درصد افزایش قیمت در بازه ماهانه را تجربه کردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت هندوانه و نارنگی به‌دلیل کمبود عرضه و افزایش قیمت موز متاثر از افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بوده است. براساس آمار منتشر شده در ۹ماه نخست سال‌جاری، حدود ۵۳۰ هزار تن موز به ارزش تقریبی ۴۰۳ میلیون دلار وارد کشور شده است که به نسبت سال گذشته هم از لحاظ وزنی و هم قیمتی با رشد بیشتر از ۱۵ درصد همراه بوده است. از سوی دیگر سیب زرد، سیب قرمز و لیموشیرین با ثبت تورم ۸/ ۰ درصد، یک درصد و یک درصد کمترین افزایش تورم ماهانه را ثبت کرده‌اند. در مجموع، تورم ماهانه گروه میوه‌های تازه در بهمن‌ماه حدود ۹/ ۷ درصد بوده است. از سوی دیگر گروه حبوبات نیز در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه تورم ماهانه ۶/ ۰ درصد را ثبت کرده است. در این گروه عدس ۴/ ۲ درصد تورم ماهانه داشته و بر همین اساس قیمت متوسط هر کیلو عدس به حدود ۹۳۰۰ تومان افزایش داشته است. متوسط قیمت نخود و لپه نخود نیز ۲/ ۰ درصدی رشد داشته‌اند. اما در مقابل لوبیا چیتی ۳/ ۰ درصد تورم منفی داشته است. قیمت لوبیا چشم بلبلی و لوبیا سفید در بازه مورد نظر تغییری نداشته است. تورم قیمت گروه چای نیز در بهمن‌ماه حدود ۲/ ۰ درصد بوده است. گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که سه گروه مواد غذایی لبنیات، سبزی‌های تازه و قند و شکر تورم ماهانه منفی داشته‌اند. گروه لبنیات تورم منفی ۷/ ۲ درصد، گروه سبزی‌های تازه تور ماهانه منفی یک درصد و متوسط قیمت گروه قند و شکر نیز یک درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر قیمت متوسط سه گروه برنج، گوشت قرمز و روغن بدون تغییر بوده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *