RSS
امروز شنبه ، ۵ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

بانک صادرات همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

اعلام آمادگی موسسه ملل برای سرمایه گذاری در گیلان

یورو ارز مبنای صندوق توسعه ملی شود

تغییر جایگاه شرکت‌های PSP در بازار تراکنش‌های ابزارهای پذیرش

وزیر صنعت دستورالعمل اجرایی ثبت شناسه کالایی خودرو را ابلاغ کرد

سوئیفت برقرار و فعالیت بانک‌ها ادامه دارد

معاملات مسکن در کشور ۳۳ درصد افزایش یافت

اعلام کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی در هفته آینده

مدل جدید بانک مرکزی برای صرافی‌ها

جزییات طرح کارت رالی کیش بانک سپه

انحصارشکنی ارزی در سامانه نیما

احتمال جایگزین شدن طلا با پول برای پرداخت به ایران

مغایرت ارز مجازی با قانون پولشویی

پیشنهاد صندوق بین المللی پول به سعودی‌ها

خطر بروز سفته بازی در بازار مسکن

تقدیر امام جمعه ارومیه از بانک مهر اقتصاد

عذرخواهی بانک تجارت برای اختلال درخدمات الکترونیک

پیش بینی یک موسسه آمریکایی از نتایج اقتصادی تحریم ایران

اعلام زمان مجمع فوق العاده بانک قوامین

امرالهی مدیر عامل بیمه رازی استعفاء داد

علت توقف عرضه های اولیه، هیجان بورس است

معاملات آتی بورس فلزات لندن به یوآن

صدور و تمدید غیرحضوری دفترچه‌های درمانی

گرانی طلا

رشد قیمت سکه / دلار یک تومان گران شد

پیشنهادهایی برای مدیریت التهابات ارزی

سید کمال سیدعلی؛ مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱کد خبر: 235313
ایستانیوز:یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر به ریشه‌های اقتصادی آن برمی‌گردد؛ چراکه در سال‌های گذشته دولت و بانک مرکزی نسبت به تعدیل ارزش برابری ریال در برابر ارزهای خارجی اقدام نمی‌کرد و اگر چنین اقدامی صورت می‌گرفت، فضای بازار ارز به وضعیت فعلی کشیده نمی‌شد.
البته یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ ارز به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در شهریورماه امسال و خروج بخشی از سپرده‌ها از شبکه بانکی بازمی‌گردد. افزون بر اینکه سامان دادن به مؤسسات و تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز به‌گونه‌ای بود که بانک مرکزی بالغ‌بر 11هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید را به بازار تزریق کرد که این میزان نقدینگی قاعدتاً یا باید در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شد یا به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کرد؛ اما به نظر می‌رسد بخشی از نقدینگی جدید تزریق شده وارد بازارهای طلا و ارز شده است.
 
افزون بر این در نتیجه افزایش حجم نقدینگی شاهد شکل‌گیری انتظارات تورمی در خصوص نرخ ارز هستیم و انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز تشدید شده، درحالی‌که شاخص‌های کلان اقتصادی نشان از بهبود ریسک اعتباری ایران، افزایش درآمدهای ارزی ناشی از رشد قیمت جهانی نفت و رشد صادرات غیرنفتی در 3ماه پایانی امسال دارند.
 
به‌این‌ترتیب به نظر می‌رسد کشور با مشکل خاصی از حیث منابع ارزی مواجه نیست چه اینکه قیمت جهانی هر بشکه نفت به بالای 70دلار رسیده و رشد صادرات نفت و صادرات غیرنفتی هم امیدوارکننده است و آنچه باعث التهاب در بازار ارز شده، بیشتر ناشی از عدم تعدیل به‌موقع ارزش برابری ریال در برابر سایر ارزهای خارجی، افزایش نقدینگی و مهاجرت بخشی از سپرده‌های بانکی به سمت بازار ارز است و پیش‌بینی می‌شود که قیمت ارز در روزهای آینده روندی نزولی را تجربه کند.
 
شکل‌گیری صف برای خرید ارز در هفته‌های اخیر درحالی‌که روند شاخص‌های کلان مثبت ارزیابی می‌شود، نشان می‌دهد که بسیاری از کسانی که متقاضی ارز شده‌اند و اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌کنند، متقاضی واقعی ارز برای مصارف خدماتی و تجاری نیستند بنابراین انتظار بر این بود که همانند سال‌های گذشته قیمت ارز از بهمن‌ماه روندی نزولی را تجربه کند.
 
پیشنهاد می‌شود بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، کمتر اقدام به تزریق ارز به‌صورت اسکناس کند و برای تأمین نیاز ارزی مسافرت‌های خارجی، سیاست عرضه ارز در مبادی خروجی کشور را در دستور کار قرار دهد چراکه به نظر می‌رسد افرادی که این روزها در بازار ارز اقدام به خرید می‌کنند، مسافر واقعی ارز نباشند و بیشتر به فکر گران‌تر شدن نرخ ارز در نتیجه انتظارات تورمی و روانی و سفته‌بازی هستند.
 
از سوی دیگر بانک مرکزی می‌تواند و باید تأمین ارز برای مصارف تجاری را به سمت حواله و سیستم بانکی سوق دهد؛ در این صورت کاهش نرخ ارز در روزهای آینده محتمل خواهد بود.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *