RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۶ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

جزئیات گزارش شاخص رقابت‌پذیری جهانی؛ ایران در جایگاه ۸۹ جهان

تحریم جنگ اقتصادی است و مانور جنگی درست می‌خواهد

واگذاری۷۶۰ میلیارد تومان از اموال دولت در آبان ماه

ترمیم حقوق کارکنان دولت در دستور کار قرار گرفت

طرح نمایندگان ایران در اجلاس اعضای شوراهای فقهی مالزی

نقش مهم بانک گردشگری در فضای اقتصادی بین‌المللی

موزه بانک ملی میزبان رویداد «همفکر»

قطعی سامانه های بانک ایران زمین

سایه بازار ۳درصدی ارز برسایر بازارها

بی‌محلی بازار ارز به تحریم های جدید

سیف: اطلاعات سری را نباید هر جا مطرح کرد

راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی بررسی شد

اطلاعیه بانک پارسیان درباره تحریم های آمریکا

از واحدهای برتر بانک رفاه تجلیل شد

وزارت ورزش سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی دریافت کرد

واگذاری زیرمجموعه‌ بانک‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی

انتخاب اعضای هیأت مدیره انجمن صنفی نمایندگان بیمه آرمان

قیمت وام مسکن + محاسبات

جزییات ورود اولین صندوق بازنشستگی به بازار سهام

تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت

بررسی ۷ پرونده در دادسرای پولی و بانکی

بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین

واگذاری ۷۶۰ میلیارد تومان از اموال دولت در آبان ماه

کاهش قیمت طلا همزمان با افزایش دلار

امکان حضور تعاونی‌های سهامی خاص در فرابورس ایران

پیشنهادهایی برای مدیریت التهابات ارزی

سید کمال سیدعلی؛ مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱کد خبر: 235313
ایستانیوز:یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر به ریشه‌های اقتصادی آن برمی‌گردد؛ چراکه در سال‌های گذشته دولت و بانک مرکزی نسبت به تعدیل ارزش برابری ریال در برابر ارزهای خارجی اقدام نمی‌کرد و اگر چنین اقدامی صورت می‌گرفت، فضای بازار ارز به وضعیت فعلی کشیده نمی‌شد.
البته یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ ارز به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در شهریورماه امسال و خروج بخشی از سپرده‌ها از شبکه بانکی بازمی‌گردد. افزون بر اینکه سامان دادن به مؤسسات و تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز به‌گونه‌ای بود که بانک مرکزی بالغ‌بر 11هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید را به بازار تزریق کرد که این میزان نقدینگی قاعدتاً یا باید در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شد یا به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کرد؛ اما به نظر می‌رسد بخشی از نقدینگی جدید تزریق شده وارد بازارهای طلا و ارز شده است.
 
افزون بر این در نتیجه افزایش حجم نقدینگی شاهد شکل‌گیری انتظارات تورمی در خصوص نرخ ارز هستیم و انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز تشدید شده، درحالی‌که شاخص‌های کلان اقتصادی نشان از بهبود ریسک اعتباری ایران، افزایش درآمدهای ارزی ناشی از رشد قیمت جهانی نفت و رشد صادرات غیرنفتی در 3ماه پایانی امسال دارند.
 
به‌این‌ترتیب به نظر می‌رسد کشور با مشکل خاصی از حیث منابع ارزی مواجه نیست چه اینکه قیمت جهانی هر بشکه نفت به بالای 70دلار رسیده و رشد صادرات نفت و صادرات غیرنفتی هم امیدوارکننده است و آنچه باعث التهاب در بازار ارز شده، بیشتر ناشی از عدم تعدیل به‌موقع ارزش برابری ریال در برابر سایر ارزهای خارجی، افزایش نقدینگی و مهاجرت بخشی از سپرده‌های بانکی به سمت بازار ارز است و پیش‌بینی می‌شود که قیمت ارز در روزهای آینده روندی نزولی را تجربه کند.
 
شکل‌گیری صف برای خرید ارز در هفته‌های اخیر درحالی‌که روند شاخص‌های کلان مثبت ارزیابی می‌شود، نشان می‌دهد که بسیاری از کسانی که متقاضی ارز شده‌اند و اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌کنند، متقاضی واقعی ارز برای مصارف خدماتی و تجاری نیستند بنابراین انتظار بر این بود که همانند سال‌های گذشته قیمت ارز از بهمن‌ماه روندی نزولی را تجربه کند.
 
پیشنهاد می‌شود بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، کمتر اقدام به تزریق ارز به‌صورت اسکناس کند و برای تأمین نیاز ارزی مسافرت‌های خارجی، سیاست عرضه ارز در مبادی خروجی کشور را در دستور کار قرار دهد چراکه به نظر می‌رسد افرادی که این روزها در بازار ارز اقدام به خرید می‌کنند، مسافر واقعی ارز نباشند و بیشتر به فکر گران‌تر شدن نرخ ارز در نتیجه انتظارات تورمی و روانی و سفته‌بازی هستند.
 
از سوی دیگر بانک مرکزی می‌تواند و باید تأمین ارز برای مصارف تجاری را به سمت حواله و سیستم بانکی سوق دهد؛ در این صورت کاهش نرخ ارز در روزهای آینده محتمل خواهد بود.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *