آخرین اخبار

جهانی شدن در عصر انقلاب چهارم صنعتی، محور اجلاس داووس ۲۰۱۹

۱۷ هزار نفر با سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧ از بانک صادرات وام ۶ درصدی گرفتند

جذب بازارهای جدید بیمه‌ای، رسالت اصلی شبکه فروش

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

یک جایگاه سوخت دولتی واگذار می‌شود

یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های شهر سیرجان

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

افتتاح نیروگاه آراد سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

واگذاری پرسپولیس و استقلال به پیشکسوتان قطعی نیست

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

بهبود شرایط تبادلات بانکی

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

۱۴۵ هزار میلیارد تومان واگذاری در ۱۷ سال

برزخ افزایش حقوق کارگران

قیمت دلار به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

۶۰ درصد از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

درخواست توقف صدور مجوز ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

مردم مراقب شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی باشند

راه اندازی قرارداد آتی زعفران نگین سررسید اسفند ۹۷

شرایط دریافت تسهیلات مضاربه بانک ملّی

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها

سخنگوی دولت اعلام کرد؛

پیش‌بینی رشد اقتصادی ۵.۸ درصدی در سال ۹۷

۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳کد خبر: 233080
ایستانیوز:سخنگوی دولت گفت: پیش‌بینی ما برای سال آینده در مورد منابع و مصارف لایحه بودجه ۹۷ رشد اقتصادی ۵.۸ درصد با نفت و ۶ درصد بدون نفت و رشد سرمایه گذاری ۱۱.۲ درصد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)؛ محمدباقر نوبخت که صبح امروز برای بررسی ارزیابی عملکرد هشت ماهه بودجه سال ۹۶ در صحن علنی حاضر شد، اظهار داشت: در این گزارش که براساس ماده ۳۷ قانون برنامه و بودجه تهیه شده همه چیز معطوف به رخدادهای مالی سال جاری است، اما نگاهی مقایسه‌ای به عملکرد بودجه سال ۹۵ و نیز مقایسه‌ای با بودجه پیشنهادی سال ۹۷ نیز دارد.
 
وی ادامه داد: سال ۹۶ را به دو بخش تقسیم کرده ایم که یک بخش گزارش عملکرد ۱۰ دوازدهم است، یعنی آنچه را که تا آغاز بهمن جاری اتفاق افتاده گزارش می‌دهیم سپس دو ماه پایان سال را پیش بینی خواهیم کرد.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با بیان اینکه عملکرد بودجه سال ۹۶ را باید با دو عدد مقایسه کنیم، اظهار داشت: یک عدد پیش بینی دولت به عنوان لایحه سال ۹۶ است که بر این اساس پیش بینی ما با فرض قیمت هر بشکه نفت ۵۰ دلار و واریزی سهم صندوق ۲۰ درصد است که بر این اساس پیش بینی دولت از محل درآمدها و واگذاری دارایی‌های مالی حدود ۳۰۹ هزار میلیارد تومان بود.
 
نوبخت ادامه داد: اما با توجه به اینکه پیش بینی‌ که برای هر بشکه نفت فراتر از ۵۰ دلار انجام شده بود، یک سقف دیگر معادل قیمت ۵۵ دلار برای هر بشکه در بودجه سال جاری نیز از سوی مجلس مورد تأیید قرار گرفت که مبلغ آن ۳۱۹ هزار میلیارد تومان بود.
 
وی گفت: قرار بود مابه التفاوت این ۱۰ هزار میلیارد تومان برای برخی طرح‌های زیربنایی استفاده شود، اما مجلس پیش بینی این منابع را تغییر و آن را به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش و سهم واریزی به صندوق را نیز از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش داد.
 
نوبخت با بیان اینکه پیش بینی دولت برای فروش نفت به ازای هر بشکه ۵۰ دلار کاملاً درست بود اظهار داشت: در حال حاضر براساس گزارش وزارت نفت برای ۱۰ ماهه اول امسال توانسته ایم اندکی بیش از ۵۰ دلار هر بشکه نفت را به فروش برسانیم که این نشان می‌دهد اولین پیش بینی دولت در لایحه ۹۶ صحیح و درست بوده است.
 
وی افزود: اما در سرجمع، آنچه در بودجه پیش بینی کردیم محقق نشد، زیرا پیش بینی دولت با اصل واریزی به صندوق ۲۰ درصد بود در حالی که مجلس آن را به ۳۰ درصد افزایش داد.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به نرخ اشتغال گفت: در شش ماهه اول امسال نسبت به سال قبل ۷۹۵ هزار نفر مشغول به کار شدند که این رقم نشان می‌دهد ۱۸۱ هزار نفر از بیکاران سال‌های گذشته نیز شاغل شده و نرخ بیکاری در شش ماهه اول سال به ۱۱ و ۷ دهم درصد تقلیل پیدا کرده است این در حالی است که نرخ بیکاری سال ۹۵، دوازده و ۴ دهم درصد بوده و این نوع قیاس نشان از رشد اقتصادی مثبت در شاخص بیکاری است.
 
نوبخت در ادامه با اشاره به نرخ تورم نیز افزود: براساس عملکرد بودجه، تورم در ۱۲ ماهه نسبت به دی ماه گذشته برای خوراکی‌ها ۱۳ درصد و غیر خوراکی‌ها ۶.۶ درصد بوده و همچنین تورم در دی ماه به ۸.۱ درصد رسیده است.
 
وی گفت: پیش بینی ما برای سال آینده در مورد منابع و مصارف لایحه بودجه ۹۷ رشد اقتصادی ۵.۸ درصد با نفت و ۶ درصد بدون نفت و رشد سرمایه گذاری ۱۱.۲ درصد است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *