آخرین اخبار

جهانی شدن در عصر انقلاب چهارم صنعتی، محور اجلاس داووس ۲۰۱۹

۱۷ هزار نفر با سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧ از بانک صادرات وام ۶ درصدی گرفتند

جذب بازارهای جدید بیمه‌ای، رسالت اصلی شبکه فروش

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

یک جایگاه سوخت دولتی واگذار می‌شود

یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های شهر سیرجان

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

افتتاح نیروگاه آراد سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

واگذاری پرسپولیس و استقلال به پیشکسوتان قطعی نیست

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

بهبود شرایط تبادلات بانکی

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

۱۴۵ هزار میلیارد تومان واگذاری در ۱۷ سال

برزخ افزایش حقوق کارگران

قیمت دلار به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

۶۰ درصد از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

درخواست توقف صدور مجوز ایجاد صندوق‌های بازنشستگی خصوصی

مردم مراقب شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی باشند

راه اندازی قرارداد آتی زعفران نگین سررسید اسفند ۹۷

شرایط دریافت تسهیلات مضاربه بانک ملّی

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها

تاسیس موسسه تامین مالی صادرات مبتنی برخرید دِین

۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲کد خبر: 233030
ایستانیوز: بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران توافق کردند با همکاری بخش خصوصی موسسه تامین مالی صادرات مبتنی بر خرید دِین (فورفیتینگ) ایجاد کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، یادداشت تفاهم سه‌جانبه تاسیس این موسسه امروز (دوشنبه) بین مدیران عامل بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمات صادرات و شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد به امضا رسید تا موسسه تامین مالی صادرات به شیوه تنزیل قطعی اسناد (Forfaiting) با هدف کمک به رشد و توسعه صادرات کشور تاسیس شود.
بر اساس اعلام بانک توسعه صادرات، یکی از اهداف این تفاهم نامه که همسو با بسته حمایت از صادرات سال 96 به امضا رسید، مشارکت در وام سندیکایی پروژه‌های صادراتی با حمایت بانک و صندوق و تلاش در جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت به صادرکنندگان است.
 
* حمایت از صادرات باید در عمل نشان داده شود
علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در جریان امضای این تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم‌نامه شروع یک کار مهم است و به‌زودی مطالعات و اقدامات عملی مربوط به تشکیل موسسه فورفیتینگ (Forfaiting) انجام و با ارسال مستندات و مدارک به بانک مرکزی مجوزهای لازم برای تاسیس آن فراهم خواهد شد.
وی با اشاره به توجه دولت به مقوله صادرات و اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 96 دولت تصریح کرد: اکنون تسهیلات ارزان قیمت به بانک‌هایی همچون بانک توسعه صادرات و چند بانک عامل دیگر داده می شود تا با نرخ‌های ترجیحی در جهت حمایت از صادرات بکار گیرند.
به گفته وی، پیش از این در تسهیلات ارزی نیز با نرخ شش درصد این تسهیلات پرداخت می شد که به تازگی در هیات امنای صندوق توسعه ملی کاهش این نرخ نیز تصویب شده است.
وی با اشاره به ابزار اعتبار خریدار در بانک توسعه صادرات اضافه کرد: امیدواریم ابزار اعتبار خریدار نیز با کمک صندوق ضمانت صادرات در چارچوب فعالیت موسسه جدید فورفیتیگ بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
صالح آبادی ادامه داد: تمام کشورهایی که به دنبال توسعه صادرات هستند، نهادهای ساختاری ذیربط خود مانند اگزیم بانک و صندوق ضمانت را ایجاد می کنند و موسسه فورفیتینگ به عنوان یک ساختار مکمل در کنار این نهادها فعالیت خواهد کرد.
وی با اشاره به علاقه مندی شرکت ارزش‌آفرینان پاسارگاد برای تاسیس این موسسه گفت: اظهار علاقه این شرکت برای کمک به حلقه صادرات باید ارج نهاده شود.
 
* اگر با بازارهای بین‌الملل همگام شویم نرخ سود صادراتی در داخل کشور نیز کاهش پیدا می کند
سیدکمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات نیز در این نشست گفت: یکی از روش های تامین مالی در دنیا مسائل تامین مالی بعد از حمل و فورفیتینگ است که توجه زیادی به آن می‌شود.
وی ادامه داد: تاسیس موسسه فورفیتینگ طلیعه ای است که ضمن آشنایی با فضای بین‌الملل در حوزه تامین مالی، شرایطی را فراهم کنیم که صادرکنندگان با کمترین نرخ سود بتوانند بهره مند بشوند.
سیدعلی ادامه داد: در آینده نزدیک پس از صدور مجوزهای مربوطه از طریق بانک مرکزی و هیات وزیران برای تاسیس موسسه یاد شده، خواهیم توانست این شیوه خدمت رسانی را در سیستم صادراتی پیش ببریم.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره سهم بالای صادرات غیرنفتی گفت: اگر با بازارهای بین‌الملل همگام شویم نرخ سود صادراتی در داخل کشور نیز کاهش پیدا می کند و با نرخ های 6 یا 7 درصد خواهیم توانست، تسهیلات مناسبی را برای صادرکنندگان داشته باشیم.
 
* فورفیتینگ چیست؟
فورفیتینگ یک گزینه دست یافتنی به تامین مالی تجاری است که به صادرکنندگان، تامین مالی منعطفی را در قالب ساختاری ساده پیشنهاد می کند و توانایی آنها را در موفقیت بازار رقابتی بین المللی افزایش می‌دهد که با دو روش تامین مالی فروشنده و تامین مالی خریدار (اعتبارخریدار) قابل انجام است. این مهم از طریق موسسات مشابه در کشورهای صادر کننده با بهره گیری از بررسی ریسک کشورها، بازارهای هدف، خریداران محصولات صادراتی، ارزیابی و تدوین اطلاعات خاص بازرگانی، اقتصادی و مالی انجام می شود.
 
*اهداف تفاهم‌نامه
هدف از امضای این تفاهم نامه، انجام مطالعات امکان سنجی تاسیس مؤسسه تامین مالی صادرات و کمک به صادرکنندگان از شیوه هایی چون مشارکت در وام سندیکایی پروژه‌های صادراتی با حمایت بانک و صندوق و تلاش در جهت ارائه پول ارزان قیمت به صادرکنندگان است.
همچنین جذب صادر کنندگان، تجار و سرمایه گذاران ایرانی و راهنمایی و تکمیل مدارک ایشان از دیگر خدمات این موسسه خواهد بود.
توسعه تامین مالی صادراتی (Export finance) برای اعطاء تسهیلات اعتبار خریدار به کشورهای وارد کننده کالا و خدمات از ایران با پوشش صندوق ، جذب مشارکت دیگر بانکها در تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار فروشنده، ریفاینانس و تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز صادر کنندگان با تضمین موسسه، استفاده از منابع بخش خصوصی در افزایش توان مالی صادرات غیر نفتی کشور و تسهیل و تأمین منابع با استفاده از شیوه های همسو با اقتصاد مقاومتی کشور از اهداف امضای این یادداشت تفاهم است.
از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه می توان به افزایش جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به کشور، ارتقاء صادرات و صادرات مجدد(Re-exporting) از طریق تأمین منابع ارزی برای صادرکنندگان کالا و خدمات، بهره گیری از توان علمی و تخصصی مدیران با صلاحیت در افزایش ضریب نفوذ خدمات بانکی در شرایط فعلی و در نظر داشتن تغییر شرایط احتمالی آتی ، گسترش شبکه توزیع خدمات و حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید و کسب منافع آتی برای طرف های قبل الذکر اشاره کرد.
مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضاء دو سال خورشیدی خواهد بود و قرار است با تعیین کمیته راهبری، این یادداشت تفاهم اجرایی شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *