RSS
امروز سه شنبه ، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین اخبار

سپرده گذاری ارزی بانک ملی فرصتی برای سرمایه گذاری مطمئن

چرا دلار ۴۲۰۰ تومان شد؟

آغاز پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری «افق ملت» از فردا

تقدیر آیت الله حسینی بوشهری از اقدامات بانک مهر اقتصاد

درآمد ۶۸۰۰میلیارد تومانی بانک مرکزی از پیش فروش سکه

خوش حساب‌های سهام عدالت معرفی شدند

مشوق های سازمان تأمین اجتماعی به کارفرمایان

مشمولان سهام عدالت برای اطلاع از وضعیت سهام به سامانه مراجعه کنند

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

آمادگی کامل شعب بانک ملی برای خرید ارز صادرکنندگان

تعداد شعب بانکی کاهش یافت

شرایط سخت وام بانکی مردم را نزول خوار کرده!

بانک رفاه به کارگران نمونه وام ارزان قیمت می‌دهد

تقدیر از عملکرد بانک ملی در حمایت از تولید

راه اندازی ربات جامع اطلاع‌رسانی بانک انصار

فصل جدید همکاری بانک تجارت و مپنا کلید خورد

"اویار حسین" نایب رئیس هیات مدیره بیمه پارسیان شد

عبور ارزش معاملات فرابورس از ۲۰۰۰ میلیارد ریال

رشد شاخص بورس

مرکز ارتباط با مشتریان بیمه رازی ۲۴ ساعته شد

کاهش قیمت سکه و یورو و پوند در بازار

نقش کلیدی بانک صنعت و معدن در توسعه خطوط ریلی

قطر هاب مبادلات ارزی ایران می‌شود

ثبت نام ۱۶۰ هزار کارگر ساختمانی تقلبی برای دریافت بیمه

درخشش کارمند بانک ملی در مسابقات جهانی پیشکسوتان کاراته

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر ؛

بازار سهام از انتشار اوراق تاثیر منفی نمی گیرد

۱۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۹/۲۶کد خبر: 228409
ایستانیوز: دولت بر اساس بودجه اعلامی به مجلس قصد دارد امسال ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر کند که این رقم به غیر از درخواست انتشار ۷ هزار میلیارد تومان وزارتخانه ها، ۸ هزار میلیارد تومان شهرداری ها، ۳ هزار میلیارد تومان اوراق ارزی – ریالی وزارت نفت و شرکت های تابعه آن، ۱۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کوتاه مدت (یک تا دو ماهه) و ۵ هزار میلیارد تومان بابت بازپرداخت سود اصل و فرع اوراق با سررسید سال های قبل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، دولت در بودجه سال آینده برای انتشار 80 هزار میلیارد تومان انواع اوراق برنامه ریزی کرده است که این رقم نسبت به سال جاری به 2 برابر افزایش پیدا کرده است.
علیرضا سیری، مدیرعامل تامین سرمایه سپهر با بیان مطلب فوق درباره تأثیر انتشار انواع اوراق در بودجه 97 در بازار سرمایه به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: برخلاف اعتقاد برخی از صاحب نظران و کارشناسان بازار سرمایه که انتشار اوراق و مشخصاً اوراق منتشر شده در بازار سرمایه را عاملی برای برهم خوردن نظم این بازار می دانند، معتقدم چنین اتفاقی نمی افتد.
وی در ادامه توضیح داد: طی سال جاری مجموع اوراق منتشر شده دولت، دستگاه ها، نهادها و وزارتخانه های تابعه به 40 هزار میلیارد تومان بالغ می شود که این رقم در بودجه پیشنهادی برای سال آینده به 80 هزار میلیارد تومان می رسد، و بعید به نظر می رسد دولت برای فروش آن به مشکلی برخورد کند.
سیری در این باره تصریح کرد: دولت بر اساس بودجه اعلامی به مجلس قصد دارد امسال 38 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق منتشر کند که این رقم به غیر از درخواست انتشار 7 هزار میلیارد تومان وزارتخانه ها، 8 هزار میلیارد تومان شهرداری ها، 3 هزار میلیارد تومان اوراق ارزی – ریالی وزارت نفت و شرکت های تابعه آن، 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کوتاه مدت (یک تا دو ماهه) و 5 هزار میلیارد تومان بابت بازپرداخت سود اصل و فرع اوراق با سررسید سال های قبل است.
مدیرعامل تامین سرمایه سپهر به تطبیق برنامه های دولت برای انتشار اوراق در سال 96 و 97 پرداخت و گفت: دولت از ابتدای سال تا پایان نیمه نخست سال جاری، 25 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است که از جمع 34 هزار میلیارد تومان مجوز اوراق بودجه امسال، 9 هزار میلیارد تومان باقی مانده است. با احتساب این رقم در کنار تحقق اوراق دستگاه های دولتی تا پایان سال امکان انتشار 20 هزار میلیارد تومان اوراق دیگر وجود دارد.
وی با اشاره به 2 برابر شدن حجم پیش بینی شده برای انتشار اوراق در سال آینده نسبت به سال جاری گفت: ظرفیت برای خرید کل این اوراق وجود دارد اما نکته اصلی و مهم آن نرخ بازدهی اوراق است. به عبارتی دولت برای فروش این اوراق به مشکلی برنمی خورد اما نکته مهم میزان نرخ آن است که 15 درصد تعیین شود یا بیشتر از نرخ بانکی باشد.
سیری درباره اثرگذاری انتشار این حجم از اوراق در بازار سرمایه خاطر نشان کرد: به اعتقاد من با توجه به اینکه خریداران این اوراق لزوما خریداران سهام نیستند، انتشار این اوراق بر روند بازار سرمایه اثرگذار نیست.
وی با اشاره به اینکه برخی کارشناسان، از انتشار این اوراق به عنوان یک تهدید طی سال جاری یاد کردند، گفت: این برداشت، اشتباه است چون حجم قابل توجهی از اوراق را صندوق های با درآمد ثابت می خرند که حداکثر می توانند 10 درصد پرتفوی خود را سهم بخرند، بنابراین طیفی که این اوراق را می خرند از خریداران سهام جدا هستند.
مدیرعامل تامین سرمایه سپهر در بخش پایانی گفتگو با "سنا" با بیان اینکه اقدام دولت در جهت شفاف سازی بدهی هایش کار بسیار مثبتی است، گفت: همین که دولت برنامه می دهد و به اقشار مختلف اعلام می کند که چه برنامه هایی دارد می تواند کمک بزرگی به تصمیم گیری در سطوح مختلف باشد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *