RSS
امروز دوشنبه ، ۳۰ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

خدمات‌رسانی نظام بانکی به زائران اربعین

بانک صادرات از بحران ها سربلند بیرون آمد

بیمارستان بانک ملی ایران در مسیر زائران اربعین

دو انتصاب جدید در بانک مرکزی توسط رییس کل

کاهش ۱۰ درصدی شعب بانک ملی در تهران

افت ۵۰۰تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانویه

رشد ۸۶۲واحدی شاخص بورس

برند ایرانی در جهان چه جایگاهی دارد؟

گلایه فعالان اقتصادی از عدم حضور همتی در اتاق ایران

کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان

تقویت تولید کشور نیازمند تغییر رویه بانک‌هاست

تعرفه های مشمول معافیت از پرداخت ما به التفاوت ارز افزایش پیدا کرد

بقای بورس انرژی منوط به همکاری بخش خصوصی است

سایپا برای نهمین بار صادرکننده نمونه کشور شد

راه سختى در پیش است اما طولانى نیست

پست‌بانک، بانک عامل صنعت مخابرات می‌شود

شروع پروژه های نوسازی

ادبیات جدید نیاز بازار بیمه در کلانشهر تهران

استقبال نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیأت امناء تأمین اجتماعی

تامین مالی خرید لکوموتیو و واگن باری از طریق بورس

طرح اصلاح قانون بودجه ۶ ماه مسکوت ماند

۱.۴ میلیون فقره چک برگشت خورد

اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی در بانک‌های دولتی

افزایش نرخ سود بانکی شاید وقتی دیگر

هجدهمین مدرسه "مهر نوین" بهره‌برداری شد

برخی مستحق دریافت یارانه نیستند

شروط تک رقمی شدن بیکاری

۱۷:۳ - ۱۳۹۶/۹/۲۶کد خبر: 228404
ایستانیوز:وزیر کار با اعلام اینکه پیشنهاد انحلال سازمان هدفمندی یارانه‌ها و تبدیل آن به صندوق رفاه عمومی در قالب لایحه به مجلس ارائه شد، گفت: برخی مستحق دریافت یارانه نیستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، علی ربیعی در برنامه نگاه یک سیما با تاکید بر لزوم چاره اندیشی برای حل مسائل اجتماعی، گفت: کتمان مسائل و آسیب های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آنها می شود؛ باید این مسائل دیده و درباره آن گفتگو شود.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار در بودجه به طور ملموس و مشخص به موضوع رفع فقر و ایجاد اشتغال پرداخته شده است، افزود: پیش بینی شد بازنشستگان صنایع فولاد برای سال آینده مشکلی نداشته باشند.
 
وی با اشاره به اینکه در زمینه آمار اشتغال و نرخ بیکاری معمولا مناقشات آماری داریم، گفت: مطالعات ما نشان می دهد افرادی که کمتر از ۱۶ ساعت کار می کنند حدود ۳.۳ درصد هستند.
ربیعی با بیان اینکه روش محاسبه فقر در جهان متفاوت است، افزود: مهم تر از رقم دقیق تعداد فقرا، شیوه توانمندسازی آنان است.
 
ربیعی با اشاره به اینکه شیوه توانمندسازی فقرا در دستور کار قرار دارد، گفت: ریشه کنی فقر شدید از اهداف ماست. وزیر کار با اشاره به انواع فقر از جمله فقر سلامت، فقر زیرساخت ها، فقر مسکن، فقر تغذیه و فقر آموزشی افزود: حدود ۹ میلیون نفر بی سواد داشتیم که ما بر روی کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل برنامه ریزی کردیم و تقریبا موفق شدیم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی که ایجاد کردیم آمار تعداد کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل و بقیه آمار لازم را داریم. ربیعی با بیان اینکه در زمینه رفع فقر تغزیه هم اقداماتی را انجام دادیم، افزود: مسکن مهر انرژی دولت را گرفت اما باید مسکن مهر انجام می شد و این وظیفه دولت بود.
 
وی اضافه کرد: عمده انرژی دولت برای آماده سازی زیر ساخت های مسکن مهر صرف شد و هزینه های اساسی مسکن مهر ایجاد زیرساخت ها بود که انجام آن بر دوش دولت های یازدهم و دوازدهم افتاد. ربیعی گفت: در وزارت رفاه برای رفع فقر سلامت برنامه ریزی کردیم و حدود ۱۰ میلیون نفر پوشش بیمه سلامت را دریافت کردند.
 
ربیعی با بیان اینکه درباره رفع فقر درآمدی هم کار کردیم، افزود: افراد جامعه را به ۳ طبقه تقسیم کردیم. یکی افرادی که به هیچ وجه توانمند نمی شدند مانند برخی سالمندان و معلولان و قرار شد به نحوی به آنان پرداخت کنیم که به حدود ۸۰ درصد حداقل دستمزد برسند.
 
وی ادامه داد: برخی مستمری بگیران هم وجود دارند که با سابقه کم بازنشست شدند و رقم زیادی دریافت نمی کنند. به اندازه ای به آنها پرداخت می کنیم تا فاصله درآمدی آنها با حداقل دستمزد پوشش داده شود.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این اقدامات به صورت آزمایشی در حال اجراست، گفت: در مرحله سوم افرادی هستند که قابلیت توانمند شدن دارند که آنها را برای یک سال تحت پوشش قرار می دهیم و به فنی و حرفه ای و برنامه های خوداشتغال متصل می شوند.
 
ربیعی با تاکید بر اینکه مبارزه با فقر نیاز به سیاست گذاری منسجم دارد، افزود: باید توانمندسازی و نظام چند لایه ای ایجاد کنیم و بر اساس برنامه منسجم حرکت شود. وی با بیان اینکه بودجه و منابع ما محدود است، اضافه کرد: امسال دولت پیشنهاد انحلال سازمان هدفمندی یارانه ها را ارائه کرده و آن را به صندوق رفاه عمومی تبدیل کرد که در قالب لایحه به مجلس ارائه شده و قرار است زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه برخی ها مستحق دریافت یارانه نیستند اما دریافت می کنند، گفت: دولت معتقد است باید بیشتر به افراد نیازمند جامعه توجه شود و باید برای آنان نظام تامین اجتماعی برقرار کنیم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چگونه قرار است کاهش یارانه بگیران برای سال آینده اجرایی شود؟ گفت: با این اقدام وضع دهک های پائین جامعه بهتر می شود و برنامه دولت محدود کردن فقر مطلق و نابودی برخی از ابعاد آن است.
 
ربیعی با بیان اینکه درباره تامین منابع مالی پیشنهادهایی را در قالب لایحه بودجه به مجلس دادیم، افزود: با مجموع کمک هایی که دولت به صندوق ها ارائه می کند حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول در حوزه های رفاهی وارد می کنیم که ۶۰ هزار میلیارد تومان به صندوق ها کمک می کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه بی برنامگی و غیرهدفمند کردن از جمله مشکلات است، ادامه داد: بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کنیم اما به هدف مورد نظر نمی رسیم. ربیعی گفت: حاشیه نشینی آسیب اجتماعی نیست بلکه یک مسئله اجتماعی است که باید برای معضلات آن چاره اندیشی کرد. اکنون آمار طلاق در مناطق ۱ و ۲ تهران بیشتر از مناطق ۱۶ و ۱۸ تهران است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کتمان مسایل و آسیب های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آنها می شود، گفت: باید این مسایل دیده و درباره آن گفتگو شود و باید در جهت رفع آن آموزش های لازم را ارائه کنیم.
 
ربیعی با اشاره به لزوم همکاری با انجمن های علمی و پژوهشی افزود: مرکز مطالعات تامین اجتماعی را که تعطیل شده بود احیا کردیم و با دانشگاه ها و انجمن های مختلف علمی همکاری داریم. وی اضافه کرد: رابطه سیاستگذار با سیاست سازان دانشگاهی هنوز خوب نیست و باید بیش از اینها همکاری کنیم.
 
وی گفت: حدود ۴۰ طرح را برای امسال تعریف می کنیم که بتوانیم نشست هایی را با دانشگاه ها و انجمن های علمی داشته باشیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پارسال ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار شاغل داشتیم که این رقم در تابستان امسال به ۲۳ میلیون و ۸۷۳ هزار شاغل رسیده است.
 
ربیعی در ادامه سخنان خود در برنامه نگاه یک افزود: جمعیت بیکاران در سال ۹۵ تعداد ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار نفر بود اما این رقم در سال ۹۶ به سه میلیون و ۱۱۰ هزار نفر رسید و این نشان می دهد تغییر چندانی در این زمینه نداشتیم که علت این موضوع آن است که نیروی کار قابل توجهی وارد بازار کار می شود.
 
وی گفت: قبلا رابطه ای میان رشد اقتصادی و رشد اشتغال وجود داشت، اما اکنون این رابطه متناسب نیست به همین علت رشد فراگیر مطرح شده و اشتغال ما هم به سمت اشتغال فراگیر پیش می رود.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بیشترین شغل در بخش خدمات ایجاد شده است، افزود: بیش از ۱۰۰ هزار شغل در حوزه آی تی ایجاد شد و در بهداشت و درمان و گردشگری هم شغل ایجاد کردیم.
 
ربیعی با اشاره به اینکه حدود ۶۰.۳ درصد شغل ها در حوزه خدمات بوده است، گفت: تحصیل کرده ها وارد حوزه خدمات مولد شده اند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت دوازدهم نرخ بیکاری در کشورمان تک رقمی می شود؟ گفت: اگر بتوانیم با برنامه ای که در بودجه قرار دادیم در بهبود حمل و نقل و بازسازی بافت فرسوده و ایجاد اشتغال در بخش مسکن و اشتغال خرد و سیاست های اشتغالی دیگر از جمله حق بیمه کارفرمایی و یارانه مزد کار کنیم، این رقم دست یافتنی است.
 
وی با بیان اینکه معمولا افراد با مهارت، شاغل می شوند، افزود: سعی می کنیم بر اساس مزیت های اشتغال هر استان، آموزش های فنی و حرفه ای لازم را ارائه کنیم. وی ادامه داد: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر بودجه قرار دادیم و یارانه ۲ درصدی را با سازمان برنامه برای مشاغل پُرکشش جلو می بریم.
 
ربیعی گفت: اشتغال فقط از طریق پول ایجاد نمی شود بلکه مهارت آموزی هم بسیار مهم است. وی با بیان اینکه برای اشتغال روستایی مشاغل هر منطقه را شناسایی کردیم و بر روی آن سرمایه گذاری می کنیم افزود: این طرح را در هزار روستا آغاز کردیم و برنامه روستا تعاون را داریم جلو می بریم.
 
وزیر کار با اشاره به اینکه نهادهای بازاریابی بین المللی را در کشورمان کم داریم، اضافه کرد: در حال تاسیس نهادهای بازار یابی هستیم تا تولیدات را بازاریابی کنیم. اکنون حدود ۱۰۰ هزار تعاونی فعال داریم و ۱۵۰ تعاونی دانش بنیان شکل گرفت.
 
ربیعی با بیان اینکه ۱۱ میلیون عضو تعاونی داریم، افزود: در سال ۱۳۹۲، ۹۹۰ میلیون دلار از طریق تعاونی ها صادرات داشتیم که این رقم در حال حاضر به ۲ میلیارد دلار رسیده است. وی با اشاره به اینکه تعاون از مسیر اصلی خود دور شده، اضافه کرد: ذهنیت خوبی درباره تعاون وجود نداشت، اما اکنون این نگاه تغییر کرده است.
 
وی افزود: ظرفیت ایجاد شغل بر اساس رشد کلاسیک کشورمان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار شغل است، اما باید بین رشد کلاسیک و رشد فراگیر، تفکیک قائل شویم. ربیعی ادامه داد: رشد کلاسیک رشدی است که ناشی از نفت و گاز و فولاد، پتروشیمی و امثال آن است اما با استفاده از رشد فراگیر هم می توانیم شغل ایجاد کنیم و از ظرفیت های جدید مانند شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.
 
ربیعی با اشاره به اینکه در جهان ۱.۳ تا حدود ۲.۳ درصد از GDP خود را برای این کار اختصاص می دهند، گفت: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای اشتغال فراگیر در نظر گرفتیم. وی با بیان اینکه جهت گیری های خوبی را داریم، افزود: اگر منابع بودجه محقق شود رسیدن به ایجاد اشتغال ۹۷۰ هزار نفری برای هر سال طبق برنامه ششم توسعه دست یافتنی است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه رفع فقر و ایجاد اشتغال دو برنامه مهم دولت است، گفت: سیاست گذاری ها و هماهنگی های بین بخشی را انجام دادیم و با مشارکت مردم می توانیم به اهدافمان در این زمینه برسیم.
 برچسب‌ها:دریافت یارانه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *