RSS
امروز دوشنبه ، ۳۰ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

چشم انداز تیره رشد اقتصاد جهانی در سال‌۲۰۱۹

کاهش ۲۰ هزار تومانی وجه تضمین اولیه قراردادهای «آتی زعفران» از فردا

شرطی برای ادامه معاملات سکه آتی سکه

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد+جدول

لزوم تقویت معاملات الکترونیکی طلای سرخ

در کیش اینوکس ۲۰۱۸ با معاملات الگوریتمی بیشتر آشنا شوید

گذاشتن وثیقه‌ برای اخلالگران بازار ارز، ممنوع

شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم اعلام شد

اثرات شیوه های جبران کسری بودجه بر تورم و رشد اقتصادی

بازار بدهی در آستانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان

امروز آخرین مهلت ثبت شماره شبا برای سهام عدالت

واگذاری سهام موسسات دولتی جدی‌تر شد

نظرات بخش خصوصی را اخذ و منعکس کنید

فضای کسب و کار نامساعدتر شد

بانک رفاه حامی همایش انجمن پریودنتولوژی

پیش بینی گلدمن ساش از افزایش نرخ بهره

معاون نظارت بیمه مرکزی منصوب شد

نخستین همایش حسابرسی داخلی بانک ها برگزار شد

بانک سپه ۷۰۰ میلیارد ریال جایزه می‌دهد

برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل بازار ارز

هیچ گونه خطایی در اپلیکیشن «بله» وجود ندارد

توقف همکاری یک بانک تایوانی با ایران

پرویزیان عضو اصلی هیات انتظامی بانک‌ها شد

اروپا خواستار اتصال حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت

بانک ملی ایران ۲۴ ساعته با شماست!

مدیر عامل بیمه البرز خبر داد ک بازگشت عقلانیت به صنعت بیمه

رایزنی برای عرضه اوراق بهادار بیمه در بورس

۲۰:۵ - ۱۳۹۶/۹/۱۳کد خبر: 226681
ایستانیوز: مدیرعامل بیمه البرز از رشد ۲۶ درصدی این صنعت در یک دهه گذشته خبر داد و گفت: در حال رایزنی با بورس برای عرضه نخستین اوراق بهادار بیمه به بازار هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، رسول تاجدار عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت روز بیمه برگزار شد، افزود: اکنون سهم بیمه های عمر در سبد پرتفوی صنعت بیمه به 13.5 درصد رسیده است که رشد قابل توجهی بوده اما کافی نیست.
وی گفت: رشد صنعت بیمه در کشور در شرایطی رخ داده است که تاکنون یک ریال از دولت دریافت نکرده و مالیات ها و عوارض مختلفی را نیز به دولت پرداخته است و حتی با ارایه پوشش های بیمه ای، هزینه های اجتماعی تحمیلی به جامعه را نیز دربرمی گیرد.
تاجدار یادآوری کرد پارسال حدود 16 هزار نفر از هموطنان در سوانح رانندگی جان خود را از دست داده و 333 هزار نفر مجروح شدند.
وی به راه اندازی سامانه نظارت الکترونیکی (سنهاب) در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: بیمه مرکزی امروز به صورت برخط بر عملکرد شرکت های بیمه نظارت می کند که گام مهمی برای جلوگیری از خطا و تقلب در این صنعت است.
وی با استقبال از تدوین آیین نامه های حاکمیت شرکتی و الزام شرکت های بیمه برای داشتن حاشیه توانگری از سوی بیمه مرکزی را برای بهبود شرایط فعالیت در این صنعت افزود: تفکیک مسئولیت در شرکت های بیمه با مالکیت آن در دنیا سابقه 100 ساله دارد و به نظر می رسد صنعت بیمه در ایران نیز باید با اجرای حاکمیت شرکتی، نظارت را از بخش اجرا تفکیک کند.
وی به تاکید بیمه مرکزی بر افزایش ذخایر شرکت های بیمه بویژه در رشته بیمه شخص ثالث اشاره کرد و آن را برای حفظ حقوق بیمه گذاران دانست.
به گفته وی، صنعت بیمه ایران به تجربه شرکت های بیمه خارجی بویژه در حوزه سرمایه گذاری نیازمند است تا بتواند وجوهی را که از محل بیمه نامه ها جمع آوری می کند، بخوبی سرمایه گذاری کند تا در آینده قادر به ایفای تعهدات خود باشد.
 
* بازدهی صنعت بیمه 12 درصد است
مدیرعامل بیمه البرز یادآوری کرد نخستین بیمه دولتی واگذار شده به بخش خصوصی به شمار می رود و با 260 میلیارد ریال سرمایه وارد بورس شد و اکنون چهار هزار میلیارد ریال سرمایه دارد و حدود 35 درصد بازدهی برای سهامدارانش داشته است.
تاجدار در پاسخ به پرسشی درباره میزان سهام در اختیار دولت از این شرکت گفت: اکنون17.35 درصد از سهام بیمه البرز را دولت در اختیار دارد و می دانیم بنای دولت بر واگذاری است اما اینکه قرار است این میزان سهام به صورت بلوکی و مدیریتی واگذار شود یا بتدریج، مشخص نیست.
وی از گروه مالی بانک ملت، دولت، گروه صبا تامین(وابسته به تامین اجتماعی) و صندوق بازنشستگی نفت به عنوان سهامداران عمده این شرکت نام برد.
وی سهم این شرکت از بازار بیمه کشور را 6.8 درصد اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه 14 هزار میلیارد ریال حق بیمه صادر و هشت هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت شد.
وی بودجه پیش بینی شده این شرکت برای امسال را 19 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: نرخ بازدهی بورس 24 درصد، مسکن 27 درصد، بازار ارز 14 درصد و بانک 19.5 درصد برآورد می شود، صنعت بیمه نرخ بازدهی 12 درصدی دارد.
وی اظهار داشت: بازدهی پایین صنعت بیمه در مقایسه با دیگر بازارها سبب شده تا شرکت های بیمه طی پنج سال گذشته نتوانند افزایش سرمایه چهار هزار میلیارد ریالی مورد نظر دولت را محقق کنند.
 
*بازگشت عقلانیت به صنعت بیمه
این مدیر صنعت بیمه گفت: حدود چهار سال پیش که تعرفه ها در صنعت بیمه برداشته شد، شاهد یک بی نظمی در بازار بودیم و برخی شرکت ها برای صدور بیمه نامه های بیشتر، تعرفه های نامتعارف مطرح می کردند که تهدیدی برای شرکت های بیمه بود اما از نیمه دوم پارسال عقلانیت به بازار بازگشته است و انتخاب بیمه گران نه بر مبنای قیمت بلکه بر اساس خدماتی که به بیمه گذار ارایه می کند، انجام می شود.
 
* تفکیک بیمه عمر ضروری است
مدیرعامل بیمه البرز در ادامه در پاسخ به ایرنا درباره الزام بیمه مرکزی برای تفکیک حساب های بیمه عمر از غیرعمر در صورت های مالی خود گفت: این تفکیک در دنیا تجربه شده است و در دنیا دیگر شرکت های جنرال که در هر دو حوزه عمر (Life) و غیرعمر (Non-Life) را پوشش دهند، وجود ندارد زیرا بیمه عمر حساسیت ها، تعهدات و ریسک های بالایی دارد.
وی اظهار داشت: بیمه عمر نظارت دقیق می خواهد زیرا شرکت باید برای 20 سال آینده به بیمه گذار تعهد بدهد که این امر در کشوری چون ایران که شرایط اقتصادی خاصی چون تغییرات تورم و نرخ سود حساب های بانکی را دارد، دشوار است.
وی یکی از اقدام های خوبی بیمه مرکزی را تعیین نرخ فنی حداکثری و حداقلی در بیمه های عمر عنوان کرد و گفت: وقتی صنعت بیمه در مجموع 12 درصد بازدهی دارد، چگونه می تواند سود 27 درصدی در رشته بیمه عمر بدهد.
وی خاطر نشان کرد که بر اساس آیین نامه بیمه مرکزی، حداکثر نرخ فنی بیمه عمر 16 درصد و حداقل 10 درصد محاسبه می شود.
تاجدار سهم بیمه عمر از سبد پرتفوی این شرکت را 3.5 درصد اعلام کرد و گفت: منابع حاصل از بیمه عمر بیمه البرز در حساب های سپرده بلندمدت بانکی نگهداری می شود و سالهاست که حساب های آن از دیگر رشته ها مجزا شده است.
وی در پاسخ به اینکه کاهش نرخ سود در نظام بانکی، صنعت بیمه را متاثر می کند، گفت: این کار سبب کاهش سود 2 تا 3 درصدی در صنعت بیمه شود و از این رو شرکت ها باید این کاهش را از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر تامین کنند.
 
*تشکیل 9 هزار پرونده درباره زلزله کرمانشاه
مدیرعامل بیمه البرز در ادامه نشست به زلزله اخیر کرمانشاه و جان باختن 521 نفر از هموطنان در این حادثه اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد فقط سه تا پنج درصد از واحدهای مسکونی خسارت دیده، پوشش بیمه داشته اند.
وی افزود: انتظار می رود در کنار گسترش چتر پوشش های بیمه ای در کشور، وجدان کاری و نظارت ها در ساخت و سازها در کشور نیز افزایش یابد تا در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، خسارات ناشی از آن نیز به حداقل برسد.
تاجدار پایین بودن عمر مفید ساختمان ها را یکی از مشکلات صنعت ساختمان و نیز صنعت بیمه عنوان کرد و گفت: در حالی که عمر مفید ساختمان ها در برخی کشورها بیش از 100 سال است، در ایران زیر 25 سال برآورد می شود.
وی با بیان اینکه بیمه البرز 9 هزار پرونده خسارت در زمینه زلزله کرمانشاه داشته است که خسارت وارده به آنها از 3 میلیون ریال تا 300 میلیون ریال را در بر می گیرد، گفت: در اسرع وقت خسارت ها را ارزیابی و بیمه گذاران پرداخت می کنیم.
وی خاطر نشان کرد: هرچند ممکن است پرداخت خسارت به بیمه گذاران مطلوب نباشد اما ایفای تعهد از سوی بیمه گر می تواند آن را به ابزاری برای ترویج فرهنگ بیمه تبدیل کند.
این مدیر صنعت بیمه به لایحه دولت برای ایجاد صندوق بیمه حوادث همگانی اشاره کرد و با یادآوری اینکه به دلیل برخی ایرادهای شورای نگهبان، این لایحه هنوز نهایی نشده است، گفت: در صورت تاسیس این صندوق، نوعی پوشش پایه ای بیمه برای تمام ساختمان های کشور در نظر گرفته می شود و پوشش های تکمیلی نیز قابل خرید است.
وی ایجاد این صندوق را یکی از راهکارهای دولت برای مقابله با خسارات ناشی از حوادث طبیعی به سازه ها در کشور دانست و گفت: طبق این لایحه و در صورت تصویب نهایی، طی یک دوره 10 ساله، تهیه پوشش بیمه نامه برای ساختمان های مسکونی به مردم واگذار می شود.
 
*معافیت مالیاتی سبب گسترش صنعت بیمه می شود
خبرنگاری درباره اثر اعمال معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر این صنعت پرسید که تاجدار گفت: هرچند این معافیت اثر مستقیمی بر سود و زیاد صنعت بیمه ندارد اما سبب کاهش 9 درصدی هزینه های بیمه در سبد خانوار می شود که می تواند به فروش بیشتر بیمه نامه منجر شود.
وی خاطر نشان کرد: رشته درمان که 24 درصد صنعت بیمه را در بر می گیرد، از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
 
* لزوم ذخیره گیری مناسب در شرکت های بیمه
عضو هیات مدیره بیمه البرز درباره اصرار بیمه مرکزی برای تامین کسری ذخایر شرکت های بیمه اظهار داشت: مشکل عمده صنعت بیمه در کسری ذخایر به رشته شخص ثالث باز می گردد که حدود 6 درصد است؛ هرچند این درصد جای نگرانی ندارد اما باید شرکت ها حساسیت لازم را داشته باشند و از منابع دیگر چون بیمه عمر این کسری را جبران نکنند.
 
*صدور اوراق بیمه ای در آینده نزدیک
تاجدار از برنامه بیمه البرز برای صدور اوراق بهادار بیمه ای به جای واگذاری بیمه اتکایی به خارج از کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اکنون صنعت بیمه دنیا به جای بیمه اتکایی به صدور اوراق بهادار بیمه ای روی آورده است تا ریسک های وارده را به حداقل برساند.
وی افزود: در حال رایزنی با بورس هستیم تا حدود 400 میلیارد ریال اوراق بهادار بیمه عرضه کنیم.
وی درباره شرایط واگذاری بیمه اتکایی به خارج از کشور پس از برجام گفت: به استثنای انگلیس که در نقل و انتقالات مالی با این کشور با مشکل و محدودیت رو به رو هستیم، مشکلی برای مراودات مالی با دیگر کشورها وجود ندارد.
وی پاسخ به ایرنا درباره رتبه بندی شرکت های بیمه در ایران اظهار داشت: حدود 40 شرکت رتبه بندی بین المللی وجود دارد که 10 شرکت نخست آنها به دلیل داشتن سهامداران آمریکایی رغبتی برای حضور در بازار ایران ندارند.
تاجدار افزود: البته امروز بیمه البرز جلسه ای با مسئولان شرکت کاپیتال اینتلیجنس که از شرکت های رتبه بندی بین المللی است، داشت تا رتبه اعتباری آن مشخص شود.
وی با بیان اینکه باید رتبه بندی اقتصاد ایران در اولویت دولت باشد و سپس شرکت هایی که مایل به حضور در بازارهای جهانی هستند، اعتبارسنجی شوند، گفت: صرف داشتن رتبه بین المللی مشکلی حل نمی کند بلکه باید با استفاده از آن در بازار جهانی حضور یافت ؛ از خارج از کشور بیمه اتکایی پذیرفت و یا خدمات بیمه ای ارایه کرد.
وی افزود: اگر رتبه بین المللی نداشته باشیم، دیگر کشورها یا با شما همکاری نمی کنند و یا اینکه 2 برابر رقبا با شما کار می کنند.
تاجدار در پاسخ به این سوال که ایده پرورش شتر از سوی شرکت های بیمه برای کاهش نرخ دیه در کشور به چه سرانجامی رسید، گفت: از نظر تئوری شاید این کار برای کاهش قیمت شتر خوب باشد اما واقعیت این است که پرورش شتر کار صنعت بیمه نیست و باید به مرود به سمت منطقی کردن اقتصاد باشیم و به قوه قضاییه بقبولانیم که وقتی نرخ تورم کاهش یافته، افزایش دیات معقول نیست.
 
*تشکیل 9 هزار پرونده درباره زلزله کرمانشاه
مدیرعامل بیمه البرز در ادامه نشست با خبرنگاران به زلزله اخیر کرمانشاه و جان باختن 521 نفر از هموطنان در این حادثه اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که بین سه تا پنج درصد از واحدهای مسکونی خسارت دیده، پوشش بیمه داشته اند.
وی افزود: انتظار می رود در کنار گسترش چتر پوشش های بیمه ای در کشور، وجدان کاری و نظارت ها در ساخت و سازها در کشور نیز افزایش یابد تا در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، خسارات ناشی از آن نیز به حداقل برسد.
وی پایین بودن عمر مفید ساختمان ها را یکی از مشکلات صنعت ساختمان و نیز صنعت بیمه عنوان کرد و گفت: در حالی که عمر مفید ساختمان ها در برخی کشورها بیش از 100 سال است، در ایران زیر 25 سال برآورد می شود.
وی با بیان اینکه بیمه البرز 9 هزار پرونده خسارت در زمینه زلزله کرمانشاه داشته است که خسارت وارده به آنها از 3 میلیون ریال تا 300 میلیون ریال را در بر می گیرد، گفت: در اسرع وقت خسارت ها را ارزیابی و بیمه گذاران پرداخت می کنیم.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *